VEH: woonlasten in2023omhoog Recordaantal geschillen over zonnepanelen Kwart van werknemers is ook mantelzorger 16 Europese Unie verbruikt 20 procent minder gas Occasions duurder De Europese Unie heeft van augustus tot en met november ruim 20 procent minder aardgas verbruikt dan het ge middelde voor die periode in voor gaande jaren. De 27 lidstaten spraken na de Russische inval in Oekraïne af om het gasverbruik met zeker 15 procent te ver minderen om een acuut tekort aan de brand- en grondstof te voorkomen. Neder land voldeed ruimschoots aan die doelstel ling en verminderde het verbruik met on geveer een derde. Het meest bespaarde Finland, waar huis houdens en bedrijven ruim de helft min der gas gebruikten dan het gemiddelde tussen 2017 en 2021. Na de Finnen waren de Letten en Litouwers de grootste bespaar- ders, met bezuinigingen van respectieve lijk 43 en bijna 42 procent. Twee landen van de EU, Malta en Slowa kije, verbruikten de afgelopen maanden juist meer gas dan in de voorbije jaren. Zes andere lidstaten minderden hun gasver bruik wel, maar haalden de 15 procent niet. Vliegtickets, nl failliet Nu al zorgt een kwart van de werkne mers naast hun werk voor een zieke ouder, partner, kind of andere hulp behoevende. De verwachting is dat het aantal werkenden met mantel- zorgtaken gaat stijgen van 1,8 miljoen in 2020 naar 2,1 miljoen in 2040, aldus cijfers van het RIVM. De stichting Werk Mantelzorg verwacht dat werkgevers de komende jaren wel meer oog voor deze groep zal moeten krijgen, zeker omdat steeds meer zorgtaken op de schouders van wer kenden zullen terechtkomen. Patrick Brand uit Papendrecht is een van de vele mantelzorgers met daar naast een baan in ons land. Hij zou na een lange werkdag ook best op de bank willen ploffen, maar dan moet hij nog boodschappen halen, schoonmaken, koken en zorgen voor zijn vrouw Esther. „Mijn werkdag begint al vroeg, soms zit ik om zes uur ’s ochtends al in de auto, ik maak vaak lange werkda gen. Ik weet nooit precies hoe laat ik klaar ben. Als ik dan thuiskom, begint de zorg voor Esther.” Flinke uitschieters Volgens Vereniging Eigen Huis kent vooral de onroerendzaakbelasting flinke uitschieters. In de Noord-Hol- Zijn vrouw heeft posttraumatische dystrofie, een pijnlijke, progressieve spierziekte die ze acht jaar geleden opliep na een simpele teenoperatie. Hierdoor wordt ze steeds minder mobiel. In huis kan Esther nog aardig bewegen, maar buiten heeft ze de rolstoel nodig. „We gaan eigenlijk al tijd samen naar buiten. Als ik er niet ben, zit ze dus de hele dag binnen.” „Hij is mijn grote steunpilaar”, ver telt zijn vrouw. „Ik zou echt niet we ten hoe het allemaal moest zonder hem.” Patrick zou op zijn beurt niet weten hoe hij het had moeten bol werken als hij geen steun en begrip had gekregen van zijn baas. Het verhuisbedrijf De Haan, waar hij sinds 2007 werkt, geeft hem veel flexibiliteit. „Ik kan ’s ochtends naar mijn werk bellen als het niet gaat met Esther, dan regelen ze iets. Of als er onder werktijd iets is, kan ik dat altijd aangeven en kijkt het bedrijf hoe dat opgevangen kan worden. En als we naar de dokter moeten, wordt er ge schoven in het rooster. Heel fijn alle maal.” Het gaat verder dan een uurtje eer der weg van het werk of even tussen- De woonlasten bestaan uit onroe- rendezaakbelasting (ozb), afval stoffen- en rioolheffing. Huiseige naren betalen deze lasten jaarlijks aan hun gemeente. Iedere ge meente bepaalt zelf de hoogte van de tarieven, waardoor er tussen re gio’s flinke verschillen bestaan. Koploper in de steekproef is Tey- landse buurgemeenten Medemblik en Drechterland stijgt de ozb met tientallen procenten. De hogere heffing die inwoners moeten beta len wordt wel gecompenseerd door een verlaging van de waterschaps lasten. Ook in Bodegraven-Reeu- wijk, Den Haag, Utrecht en Den Bosch neemt de ‘huizenbelasting’ in 2023 toe. In 25 van de 107 onderzochte ge meenten gaat de ozb volgend jaar juist omlaag. Het meest in Venlo, waar huiseigenaren gemiddeld 46 euro minder belasting gaan be talen, wat neerkomt op een daling van bijna 12 procent. De tarieven zijn afkomstig van de gemeenten. Veel werknemers hebben naast hun werk nog de zorg voor een zieke partner, ouder of kind. De aandacht hiervoor groeit bij werkgevers, merkt stichting Werk Mantelzorg. En dat is hard nodig. De forse toename heeft alles te maken met de explosief gestegen vraag naar zonnepanelen, vraag naar zonnepanelen zal al wat langer in de lift, maar dit jaar gaat die helemaal door het dak. Veel mensen hopen met zonnepane len de stijging van de energierekening enigs zins in de hand te houden. Maar door proble men met de bevoorradingsketen moeten veel huishoudens langer wachten, soms wel zes tot twaalf maanden. Dit tot grote ergernis van consumenten die afspraken hadden gemaakt over de leve ringstermijn. Veruit de meeste geschillen gaan dan ook over de te late levering van de panelen, signaleert SAR. Maar ook over prijsverhogingen die leveranciers onver wacht doorvoeren en installateurs die de pa nelen niet goed hebben geplaatst of spullen van inferieure kwaliteit leveren, is dit jaar veel geklaagd. „Niet alle nieuwe spelers in deze snelgroei ende markt zijn voldoende bekwaam”, zegt Lennaert Steendam, die jurist is bij SAR. „Naast het grote gebrek aan goed opgeleide vakmensen gaan leveranciers ook geregeld failliet, wat eveneens tot problemen en ge schillen kan leiden.” Wat de juridische dienstverlener verder opvalt aan de jaarcijfers: het aantal geschil len tussen consumenten en energieleveran ciers is onverminderd hoog gebleven ten op zichte van recordjaar 2021. Nu zijn het er 1693 tegen 1780 meldingen in 2021. De rechtshulpverlener ziet wel een flinke da ling in het aantal geschillen rondom de op zegging van energiecontracten, maar daar staat tegenover dat het aantal meldingen over de salderingsregeling en btw-terug- gave dit jaar flink is gestegen. Bovendien zijn er dit jaar in tegenstelling tot vorig jaar veel geschillen rondom dubieuze energie leveranciers en meldingen over het verho gen van voorschotten. lingen. Huiseigenaren in die ge meente zijn volgend jaar gemid deld 167 euro meer kwijt dan in 2022. Bodegraven-Reeuwijk (toe name van 140 euro) en Den Haag (130 euro) volgen. In Doetinchem valt de gemiddelde aanslag juist 83 euro lager uit. Van de ruim hon derd onderzochte gemeenten zijn de woonlasten in Bodegra ven-Reeuwijk, Montfoort (provin cie Utrecht) en fusiegemeente Voorne aan Zee (Zuid-Holland) volgend jaar het hoogst. [GEEN PUBLICATIEDATUM] Patrick: ‘Als HILLEGOM DEN HAAG BRUSSEL UTRECHT o ik thuiskom, begint de zorg voor Esther' Niet eerder noteerde juridisch dienst verlener Stichting Achmea Rechtsbij stand (SAR) zoveel geschillen over zon nepanelen als dit jaar. Vier jaar geleden waren er nog ‘slechts’ 520 meldingen, vorig jaar ging het om 894 en nu staat de teller al op 1741. Otravo, het moederbedrijf van onder meer Vliegtickets.nl, is failliet. Enkele dagen geleden vroeg het be drijf uitstel van betaling aan. Otravo bemid delt in tickets, hotelreserverin gen en autover huur. Klanten die al een ticket hebben ontvan gen hoeven zich geen zorgen te maken, aldus Otravo. Huiseigenaren met een meer- persoonshuishouden zijn in 2023 gemiddeld 30 euro meer kwijt aan gemeentelijke woon lasten dan dit jaar. Volgens Ver eniging Eigen Huis, die een steekproef hield onder 107 ge meenten, komt dat neer op een stijging van 3,6 procent. Tweedehands auto’s worden almaar duurder. Volgens onli- ne-autoplatform AutoScout24 werd voor een occasion in no vember gemid deld 24.772 euro neergeteld. Dat is 12 pro cent meer dan in 2021. De vraag naar tweedehands auto’s is veel groter dan het aanbod. Natasja de Groot Papendrecht Natasja de Groot Zeist - Jurriaan Nolles

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16