GOBLIN MODE Dit zijn dé kerstengelen van Nederland is Denk aan elkaar k.. 7 11 ‘KLIMAATKLEVER’ WINT IN NEDERLAND WOORD VAN HET JAAR Volgens woordenboekmaker Van Dale is ‘klimaatklever’ het Woord van het Jaar. Ook in andere landen vond zo’n verkiezing plaats, al won niet overal een nieuw woord. Het Amerikaanse dictionary.com ging voor 'woman'. In het kader van ‘Denk aan elkaar' deed PZC een oproep bij haar Lezers om hun persoonlijke kerstengelen te nomineren, van onbaatzuchtige vrijwilligers tot gewone mensen die heel veel betekenen voor iemand anders. We kregen veel reacties van lezers die graag zo iemand in het (winter) zon netje wilden zetten. PZC zocht hen op en stak ze een hart onder de riem. Lees nu alle hartverwarmende verhalen. woorden. ‘Plactivist’ is daar ook een mooi voorbeeld van. Maar he laas komt het uit de jaren 70, dus dat viel af. Ook scheldwoorden doen we liever niet, dat weerhoudt mensen ervan hun stem uit te brengen.” beeld ook door mijn vingers ge gaan. ‘Een voortdurende periode van crisis.’ Maar het is helaas geen nieuw woord, het dateert uit 2013.” keer opgezocht. Het Amerikaanse Merriam-Webster koos voor ‘gas- lighüng’, dat staat voor een vorm van emotionele manipulatie. Ook niet nieuw, maar wel actueel in deze tijd van nepnieuws en mis leiding. En de Oxford English Dic tionary kwam met ‘goblin mode’, grof te vertalen in ‘niks doen, lui zijn, serietje kijken, lekker snac- ken’. (Een goblin is letterlijk een ondeugende kabouter.) Volgens Oxford bestaat de term al sinds 2009, maar ging deze dit jaar viral. Ommezwaai In het buitenland worden soms andere criteria gehanteerd. Zo koos de Gesellschaftfür deutsche Sprache (het Duitse taalgenoot schap) voor ‘Zeitenwende’, dat on geveer ‘ommezwaai in de geschie denis’ betekent. Het is geen nieuw woord, maar heeft wel voor veel Duitsers een nieuwe betekenis ge kregen, zo meldt het Duitsland In stituut op zijn website. Het is het afgelopen jaar gebruikt door onder anderen bondskanselier Olaf Scholz als ze het over de oorlog in Oekraïne hadden: er is daardoor veel veranderd in Duitsland. Het Engelstalige online woor denboek dictionary.com koos een heel ander woord: ‘woman’ (vrouw). Ook niet nieuw natuur lijk, maar wel onderwerp van be langrijke genderdiscussies die het afgelopen jaar werden gevoerd, met name in de VS. Zo werd aan komend opperrechter Ketanji Brown Jackson in een hoorzitting gevraagd naar haar definitie van ‘vrouw’. Bij die gelegenheid werd het woord op de site van dictio- Lui Andere grote Engelstalige woor denboeken kwamen tot hun eigen keuzes. Zo is voor Cambridge ‘homer’ het Woord van het Jaar: een populaire afkorting van ‘home run’. Het kwam blijkbaar naar vo ren via het woordspelletje Wordle. In één enkele dag werd het 65.000 nary.com 1400 procent vaker inge tikt dan normaal: ‘een enorme toename voor zo’n alledaags woord’. „Dat is min of meer een poli tieke keuze”, zegt Ton den Boon van Van Dale. „En ik snap het wel. Net zoals Onze Taal tijdens de kre- dietcrisis het woord ‘kredietcrisis’ koos. Daar blijven wij bij uit de buurt. Wij kiezen wat mensen leuk vinden. Of niet. ‘Permacrisis’ (gekozen door de Britse woorden boekmaker Collins) is bijvoor- et is zo langzamer- jjj!l hand een traditie geworden: makers van woordenboe- ken en taalgenoot- schappen (in bin nen- en buitenland) kiezen zo rond deze tijd hun Woord van het Jaar. In Nederland zijn dat Van Dale en Onze Taal. De eerste is er al uit, de laatste volgt eind deze maand. De keuze van de woorden boekmaker viel op ‘klimaatklever’: ‘Een activist die zich aan een ob ject van symbolische waarde vast plakt om de aandacht van het pu bliek te vestigen op de klimaatpro blematiek.’ Sprekend voorbeeld is de actievoerder van Just Stop Oil die zich eind oktober in het Mau- ritshuis vastlijmde aan Het meisje met de parel van Johannes Ver meer. Het is een nieuw woord en dat is volgens Ton den Boon, hoofdre dacteur van Van Dale, precies de bedoeling. Bestaande woorden mogen bij Van Dale niet meedoen. Het hele jaar door kunnen mensen hun favoriet insturen en daar maakt de redactie dan een keuze uit. „We letten vooral op wat de trends zijn. De grote thema’s dit jaar zijn blijkbaar energie, inflatie en klimaat: dat zien we terug in de Ga naar pzc.nl/kerstengel af scan de QR-code «tr ‘Luie niksnut’ Klimaatklever De ‘klimaat klever’ in de uitzending van Jinekop 25 oktober: een klimaatactivist lijmt zichzelf vast op tafel. In Engeland doet de snack- ende nietsnut het goed, in Duitsland de Zeitenwende. FOTO'S RTL, REUTERS, GETTY Mark van Assen Utrecht is favoriet bij de Engelsen PC WOENSDAG 21 DECEMBER 2022 - >iW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11