M tl 11 Zeven bewindslieden afgereisd FRANC WEERWIND, NEDERLANDSE MINISTER MET SURINAAMSE WORTELS INTERVIEW Ja, ik breng kleur mee. Maar ik breng ook kleur aan de regering van de boslandcreolen, een stoel ge sneden uit één boomstam. Zijn eigen naam komt van het Surinaamse lint- dorpje Windeweer, zestig huizen telde het. En bij de afschaffing van slavernij moesten de slaven een naam krijgen. Windeweer werd om gedraaid tot ‘Weerwind’. Of hij last van het verleden heeft gehad? „Zie wat we ervan gemaakt hebben!” Dus overheerst de trots: „Dat ik als be stuurder deel mag zijn van dit mo ment in de geschiedenis. Dat we de bladzijdes van de slavernij niet zo maar omslaan.” n de slavenregisters van Suri name vond hij al eens eerder de acht namen. Die van zijn voorouders die tot slaaf ge maakt waren en werkten op plantage de Eendragt. „Elisa beth Weerwind.Charles Weerwind... enzovoort. Ze waren bediende, kok, timmerman. Het deed mij beseffen wat mijn ver leden is. Je hoeft maar terug te gaan tot mijn vaders oma. Oma Peetje, die verhalen zijn mij allemaal verteld. Die historie kwam hard binnen. Nog steeds. Dat verleden is ook deel van mij.” Weerwind staat aan de waterkant van de Suriname-rivier in Parama ribo. Hij voelt dat ‘zijn wortels’ er lig gen, maar is tegelijk ‘een vertegen woordiger van de regering in Neder land’. Want juist hij werd gekozen om in het land toelichting te geven op de excuses die worden verwacht van Nederland op het slavernijverle den. De D66-minister voor Rechts bescherming, maar ook dus: een man van kleur. De kritiek die volgde: weer laat het ‘witte’ Nederland een Suri namer het vuile werk doen. Weerwind ziet dat anders. „Of er excuses gemaakt gaan worden, kan ik niet bevestigen. Maar ik ga dat niet doen. Ik begrijp de verbazing wel over mijn aanwezigheid hier, maar ik heb een andere mening. Ik ben juist trots dat ik de vertegenwoordiger hier ben nu. Juist met mijn achter grond. Ik ben pas de tweede minister van kleur ooit in Nederland. En nu deze taak.Het is een teken van ver andering.” „Ik ben ook tegen onverdraagzaam heid aangelopen. Laat ik vooropstel len: geen enkele baby wordt geboren met het plan een racist te willen wor den. Maar er waren gewoon glazen plafonds in mijn tijd, en die zijn er nog steeds. Toen mijn vader mij in schreef op het atheneum zei de rec tor: ‘Als hij met een diploma van school komt, is dat voor het eerst dat het lukt met een kind van kleur. La ter werd ik geweigerd in het uitgaan sleven, et cetera, et cetera. Ik ging het gesprek aan, ik accepteerde het niet. Ik deed het via woorden. Maar ik heb gezocht naar die brugfunctie. Het doet pijn als mensen het gesprek niet willen aangaan.” Als Weerwind langs de waterkant loopt, wordt hij rap herkend door Su rinamers die in café Riverside aan de bar zitten. Hij deelt boksen uit. „Fa ivaka, hoe gaat het, Weerwind!”, klinkt. Er worden snel wat selfies ge maakt. Ze kennen hem hier vooral van het nieuws op tv. Weerwind werd in Amsterdam geboren, de jongste van twee zonen van ouders die in de jaren 50 naar Nederland wa ren gekomen om te studeren. Over de ‘wreedheid’ van de slavernij hoorde hij verhalen en las hij in An ton de Koms boek Wij slaven van Su riname. „Dat boek heb ik helemaal stukgelezen.” Thuis heeft hij een houtsnijwerk „Als je naam in een bepaalde manier in de media komt, is dat pijnlijk. Ze ker. Dit is ook het land waar mijn beide ouders zijn geboren. Het land dat ik als kind heb leren kennen, ik logeerde dan bij mijn opa en oma. Leerde de gewoontes kennen, de keuken, hoorde de verhalen. Ik zal nooit verloochenen waar ik vandaan kom. En dat is ook hier. Ja, ik breng kleur mee. Maar ik breng ook kleur mee in de regeringsploeg.” „Ik hamer erop dat 19 december pas de startdatum is van een veel langere dialoog.” een teken van respect. Het gaat voor mij ook om bewustwording van het verleden en het verkleinen van on verdraagzaamheid in de toekomst.” Franc Weerwind (58) licht in Suriname de verwachte excuses van het kabinet voor het slavernijverleden toe. Maar is hij als ‘man van kleur’wel de aangewezen persoon? „Juist wel”, vindt hij. hJ--X F Minister Franc Weerwind wordt in Pa ramaribo op straat herkend en mensen willen graag een selfie met hem maken. FOTO ANP - Franc Weerwind, minister voor Rechtsbescherming Zeven leden van het kabinet zijn naar Suriname en het Cari- bisch deel van het Koninkrijk gereisd. Zij zullen daar vandaag toelichting geven op de speech van premier Rutte in Den Haag, waarin deze om 16.00 uur Neder landse tijd naar verwachting ex cuses maakt voor het slavernij verleden van Nederland. Nederland zou met excuses het voorbeeld volgen van onder meer de Amerikanen, Britten, Duitsers, het Vaticaan, en de Zuid-Afrikanen, die allemaal al formele excuses hebben aange boden voor hun officiële wreed heden. Het kabinet wil geen ‘schadebetalingen’ doen. Wel komt er geld voor ‘onderzoek en bewustwording’, naar verluidt 200 miljoen euro. Ook wordt 27 miljoen euro vrijgemaakt voor een museum over slavernij. De Tilburg University deed onder zoek naar vele voorbeelden van rechtszaken waarin excuses een rol speelden. Daarin onderzocht Lianne Wijntjens de vraag: ‘Kun nen excuses leiden tot civielrech telijke aansprakelijkheid, waar door er een schadevergoedings- verplichting kan ontstaan?’ Bijna altijd blijkt dat niet zo te zijn. Tobias den Hartog Paramaribo Wat betekent de kabinetsreactie op het slavernijverleden voor u? „Het is een betekenisvolle bood schap, ook voor mij. En ik zie het als Bent u zelf gediscrimineerd? Eén van de kritiekpunten is dat ex cuses van de koning zouden moe ten komen. U studeerde tegelijk met de koning, kent hem, zat in de zelfde studentenvereniging. Heeft u hierover met hem gesproken? „Wij kennen elkaar uit Leiden. Maar gesprekken tussen de koning en mij zijn privé en dat houd ik zo.” Als het zo belangrijk is, hoe kan het dan dat Suriname uit het nieuws moest horen wat de plannen zijn? „Dat betreur ik zeer. Dit is een histo risch moment. En ja, het proces had beter moeten verlopen. Communica tief is niet alles goed gegaan.” Doet de kritiek u ook pijn? Een aantal Surinamers vindt 1 juli, de herdenkingsdatum van de af schaffing van de slavernij, een veel beter moment. En dat de koning de excuses moet maken. ‘Ik ben trots dat juist ik hier nu de regering vertegenwoordig’ GO MAANDAG 19 DECEMBER 2022 F?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11