Een nieuwe dijkplant? In Goes moetje zijn voor het ultieme kerstgevoel u jgg :'F 8 Musical-Vrienden geven voorstelling in oude stadhuis I Uiterlijk in2025 directe buslijn tussen Gent en Terneuzen NATUURJOURNAAL Het oude stadhuis in Goes wordt - gedurende vier middagen in december - omgedoopt tot ‘kerstpaleis’. Zaterdag en zondag spelen de Musical-Vrienden de gratis interactieve voorstelling Het huis van het bevroren hart. weten over het verhaal.” De voor stelling staat onder artistieke lei- Is je decennialang naar wilde planten kijkt, kom je niet zo vaak meer een on bekende soort tegen. Maar wat er tussen de stenen bekleding van de zeedijk bij Wissenkerke groeide was toch echt een soort die ik nooit eerder gevonden had. Rozet ten met - ondanks het late sei zoen- frisgroene bladeren. Maar een bloeiwijze was er in de meer dan vijftien rozetten nergens te vinden. Nog maar tien jaar gele den zou je in zo’n geval hebben moeten afwachten tot de plant verder groeit en gaat bloeien. Maar met de app obsidentify op de tele foon hoefje niet met de handen in het haar te zitten. Een enkel foto- tje biedt meestal al uitkomst. Maar dat ging dit keer niet op: Teunis bloem, luidde de uitkomst van de digitale determinatie, maar dat was het zeker niet. Dan nog maar eens geprobeerd met een beetje verder inzoomen. De opvallende tandjes van het blad kwamen zo goed in beeld. De tweede foto le vert een beter resultaat op: gifsla. En dat is ’m! Als je de naam een maal weet zie je een gelijkenis met de bekende kompassla, maar de blauwgroene kleur van de laatste ontbreekt. Gifsla is een plant uit Zuid-Eu- ropa die al door de Romeinen ver breid is vanwege de geneeskrach tige werking. Het gedroogde melksap van de plant heeft een rustgevende werking en stemt de gebruiker licht euforisch. Dat was de reden dat de plant populair was onder hippies in de vorige eeuw, die de plant als een onschadelijk alternatief voor opium beschouw den. Maar zoals gemeld waren de Romeinen al op de hoogte van de medicinale werking van de plant. Het verhaal gaat dat keizer Augus tus (bekend van de volkstelling uit de kerstgeschiedenis!) met behulp van dit kruid genezen werd van een ernstige ziekte. De vondst bij Wissenkerke past in een trend. De gifsla werd voor het eerst in Zeeland gevonden in 2014 in de buitenduinen van Oranjezon. Sindsdien heeft de plant een opmars gemaakt naar het (noord-)oosten en er zijn langs de Oosterschelde vondsten vanaf Neeltje Jans tot bij de inlaag Thoornpolder op Noord-Beveland. De plant blijkt prima te gedijen op de buitentaluds van de zeedijken en een verdere opmars langs de Oosterschelde ligt voor de hand. Kerstvreugde Een soort levend Cluedo, maar dan zonder een onopgeloste moord en volledig in kerststemming. Zo zou je het kerstpaleis kunnen samen vatten. „Bezoekers worden ontvan gen door een kamerheer of kamer- Gek eigenlijk. Gent en Terneu zen liggen nog geen 50 kilometer van elkaar in het zogeheten North Sea Port District. Maar tussen beide steden bestaat geen rechtstreekse busverbinding, af gezien van lijn 50 tussen Middel burg en Gent die alleen in het weekend rijdt, via Terneuzen. Wie doordeweeks met het open baar vervoer gaat, moet over stappen in Zelzate. De reistijd loopt dan gauw op tot twee uur. Zeeland en Oost-Vlaanderen willen daar iets aan doen. Ze hebben bureau Ecorys gevraagd de haalbaarheid van een directe buslijn te onderzoeken. Uit het onderzoek blijkt niet direct dat zo’n bus vol komt te zitten. „Dat is niet gek, omdat iedereen nu in de auto zit”, zegt gedeputeerde Harry van der Maas (SGP, ver voer). „Maar aanbod creëert ook vraag.” Er zijn wel degelijk sig nalen, zegt zijn collega Jo-Annes de Bat (CDA, economie). „Be drijven en jongeren geven aan dat het moeilijk is om in Gent te komen als je geen rijbewijs hebt. Als je de bereikbaarheid verbe tert, is dat goed voor de arbeids markt en het onderwijs.” Een snelle buslijn kan boven dien mensen uit de auto halen. Ecorys adviseert om dat dan wel minimaal vijf jaar uit te probe ren. Als het aan de provincie ligt, komt de bus er uiterlijk in 2025, als er een nieuw contract voor het openbaar vervoer wordt af gesproken. Maar misschien eer der als met Den Haag een nieuwe regiodeal kan worden gesloten voor het havengebied. De popu lariteit van de buslijn is ook een goede graadmeter voor mogelijk personenvervoer per spoor tus sen Terneuzen en Gent. lijk is vooraf al een plaatsje te reser veren. „Mensen kunnen alleen op de dagen van uitvoering bij het stadhuis in Goes een reservering plaatsen voor verschillende tijdslo- ten tussen 12.00 en 17.00 uur.” Elk kwartier vertrekt een groepje van tien personen vanaf de ingang van het Stadhuis. De tour duurt circa 45 minuten en is geschikt voor alle leeftijden. „De toegang is gratis, maar wij zijn blij met een vrijwil lige bijdrage in de fooienpot. Ieder een die volledig in de kerststem ming wil komen, moet zeker een bezoekje brengen aan het kerstpa leis.” Leden van de Musical-Vrienden zijn sinds 2013 jaarlijks te zien als fi gurant op de kerstmarkt in Goes. „Dit jaar wilden we iets anders doen”, vertelt productieleider Wil lian Heesters. „De straattheateracts sloegen de voorbije jaren goed aan, maar het leek ons leuk met iets compleet anders te komen. Hoe kunnen we het prachtige oude stadhuis tot leven brengen en de mensen onderdompelen in kerst sfeer? Vanuit dat idee zijn we van de zomer gaan brainstormen over de invulling. We hebben nagedacht over de vormgeving van de ver schillende ruimtes in het stadhuis en Marcel van As heeft er een span nend verhaal bij geschreven. Daarna zijn onze leden keihard gaan repeteren om de bezoekers straks een unieke beleving te ge- ding van Angelique Boonman (re ven.” gisseur) en Cynthia Martens (mu zikaal leider). gen en van kamer naar kamer. In elke ruimte speelt zich van alles af en komt het publiek steeds meer te gevGfl Onze leden zijn keihard gaan unieke beleving te Middels zang, spel, muziek en de coratief ingerichte kamers wordt het verhaal verteld van een verloren kerst bij de familie Van der Harth. „Vroeger was het anders, maar te genwoordig is er weinig kerst vreugde te vinden in het huis. Ie dereen lijkt daar wat van te weten, behalve kleindochter Celine. Zij stelt zich een heel andere kerst voor. Om het precieze verhaal ach ter de lege kersttafel, de geëtaleerde kerstjurken en de hardwerkende vader te weten te komen, moeten bezoekers iedere kamer in het huis tot leven wekken”, zegt Heesters. Ze benadrukt dat het niet moge- Ó-J.*-- V OOi; - Willian Heesters Uiterlijk in 2025 moet er een snelle busverbinding zijn tus sen Terneuzen en Gent. Dat kost minimaal een half mil joen euro per jaar. Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Tim Koeman, een van de Musical-Vrienden die komend weekend optreden in het oude stadhuis van Goes. FOTO PR - Chiel Jacobusse Ernst Jan Rozendaal Terneuzen Hans Puik Goes dame, dat is tevens de gids. Die repeteren om de neemt de groep mee door de gan- bOZOOkOTS StrakS een Rozetten van WOENSDAG 14 DECEMBER 2022 GO I w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40