Europarlement woedend over corruptie in eigen kring M 3 Duurt het sprookje nog een paar nachten langer? Marokko geniet van het fenomenale succes in Qatar. „Je mag even dromen van de wereldtitel.” Misschien geeft het ook de economie een zetje WK VOETBAL QATAR 2022 clubs Raja en Wydad spelen. Overal kom je trotse gezichten tegen en voel je nervositeit over de volgende wed strijd. Knoop een praatje aan - veel Marokkanen spreken Frans - en bin nen vijf seconden gaat het erover. probeerd de economische en poli tieke besluiten van het parlement te beïnvloeden, door geld of grote geschenken aan te bieden. dat aan een lid van het Parlement toebehoort.” Intussen is de imagoschade aanzienlijk. Het Parlement is bij uitstek een instelling die opkomt voor mensenrechten en de rechts staat, en daarbij ook anderen op hun tekortkomingen wijst. De Hongaarse premier Orban gooide er al een sarcastische tweet uit: ‘En dan zeiden ze: het Europees Parle ment is zeer bezorgd over corrup tie in Hongarije...’ Verschillende fracties in het parlement willen dat de lobbyregels worden aange scherpt. Overigens is ook onder de huidige regels het aannemen van steekpenningen strikt verboden. Stoer Sommigen doen stoer en vertellen alsof het een wetenschappelijke for mule is dat wie het sterke Spanje heeft uitgeschakeld ook wereldkam pioen zal worden. Anderen zeggen te bidden om een godswonder: Ma rokko wereldkampioen. Het geloof daarin is ook bijna heilig, want nooit eerder kwam een Afrikaans noch Arabisch team zo ver. „We winnen van Frankrijk”, zegt de man die langs de kant van de weg dieprode vlaggen met het groene pentagram verkoopt. Automobilisten toeteren als ze passe ren, soms stopt er een om zo’n vlag te kopen. Uit een stoppende auto schalt ‘Siiiir’ Siiiirr’ (vertaling: Gaan!) de nieuwe strijdkreet van een natie die hardop durf te dromen. Er wordt op de radio gezongen over heldhaftige zeges op België, Spanje en Portugal, over de Marokkaanse Neergekeken Frankrijk uitschakelen, het zou wat zijn. Marokkaanse arbeiders hebben in de jaren 50, 60 en 70 vaak het zware werk gedaan in Frankrijk, er is altijd een beetje op ze neergekeken. En ja, Marokko was tot 1956 een Franse kolonie. Dat ging ook niet zo lekker. „Er zit ons wel wat hoog. Als Marokko dit wint, voedt dat zeker de nationale trots, dan zijn Marokkanen even winnaars. Misschien geeft het ook de economie een zetje”, doceert Berrada nog een keer. Om vervolgens te relativeren: „Tegelijk is het ook maar een voetbalwedstrijd en over morgen zal het wel weer gaan over onze grote problemen als werkloos heid, stijgende levenskosten en de droogte. Maar nu genieten we van van euforie. Je mag even dromen van de wereldtitel.” Huiszoekingen „Sinds het begin van de operatie werden er huiszoekingen verricht in privéwoningen en in kantoren van het Europees Parlement”, zo maakte het Belgische parket giste ren bekend. Daarbij is ook geld in beslag ge nomen: „600.000 euro in de wo ning van één van de verdachten, verscheidene honderdduizenden euro’s in een koffer in een Brus selse hotelkamer en ongeveer 150.000 euro in een appartement ben met autocratische derde lan den’. Metsola zei ook dat ‘de diensten’ van het parlement ‘al enige tijd’ de aangehouden met de Belgische autoriteiten be zig waren om een vermeend cri- atuurlijk gaat het in een Hk voetbalgekke stad als Casablanca maar over I één ding: die halve fi- nale, morgen tegen Frankrijk. Een wedstrijd die weini gen verwachtten en die om meer gaat dan een potje voetbal, zegt Dries Ber rada. Hij is een gepensioneerde do cent die politicologie studeerde in Parijs, maar eerst even kwijt moet dat hij Nederlanders top vindt omdat ze hem tijdens zijn studiejaren altijd een lift gaven. En voetbalgek is Ber rada natuurlijk ook, zoals bijna ieder een in deze illustere havenstad. Ber- rada’s hond heet bijvoorbeeld Coman -vernoemd naar Kingsley Coman, de door hem bewonderde Franse voetballer die voor Bayern München speelt. Zijn baasje hoopt toch nog naar Qatar te vliegen, zoals duizen den Marokkanen dat proberen. „Een vliegticket kost 500 euro, dat valt op zich nog mee, maar het reisbureau kan me geen kaartje voor de wed strijd garanderen. Ze blijven probe ren.” Ga kijken bij de imponerende Has san II-moskee (binnen is plek voor 25.000 gelovigen) aan de Boulevard Sidi Mohamed Ben Abdallah of loop even verderop rond het Stadion Mo hammed V (plaats voor 67.000 bevlo genen), het nationale voetbalstadion, waar ook de in heel Afrika populaire vlag, over de ‘Leeuwen van de Atlas’ en over de sterspelers, Hakim Ziyech en Achraf Hakimi voorop. De eerste heeft in Casablanca al bijna een heili- genstatus. Dat hij zijn WK-premie weggeeft aan arme mensen in Ma rokko maak de man uit Dronten al leen maar groter. Achter het Mohammed V stadion wordt ondertussen getraind op de Ginga Sport Academie. Jongens uit Noord-Afrika werken zich in het zweet onder een Braziliaanse coach die met een brede glimlach vertelt dat er iets erger is dan dat zijn land vroegtijdig werd uitgeschakeld op het WK: „Het verschrikkelijkste is dat Argentinië heeft gewonnen.” Zo kan dat voelen als er een grote rivali teit bestaat tussen twee volken. Heel bijzonder in dat verband: toen Marokko Portugal had verslagen stonden langs de gesloten oostgrens Algerijnen feestelijk mee te toeteren. Claxonnades samen met de buren met wie je al vijftig jaar in de clinch ligt vanwege een conflict in Weste lijke Sahara. Maar de trots van het continent oversteeg de ergernissen. „Dat Marokko het zo goed doet is belangrijk voor heel Afrika”, beves tigt Teodoro Rodrigo (52). De voormalige Braziliaanse be roepsvoetballer is bezig aan zijn vijfde stage in Casablanca. Niet zo gek dat Marokko nu de vruchten plukt van goed opgeleide spelers, zegt hij. „Ziyech, Amrabat en Mazraoui hadden het geluk dat ze hun voetbalopleiding in Nederland hebben gekregen. Daar ligt zeker ook een basis voor dit succes, maar ver geet niet wat hier ondertussen is ge beurd. In Marokko is men terecht ook trots omdat zoveel jongens van de ploeg hier zijn opgeleid. Geef jochies een bal en ze voetballen. Ga maar in de wijken kijken waar ze spelen op hobbelige veldjes vol keien. Net zoals Braziliaanse jongetjes die de techniek vooral op het strand leren.” in gevaar te brengen dus als mijn verontwaardiging, mijn woede en mijn verdriet niet overkomen, wees er zeker van dat ik ze voel”, zei voorzitter Roberta Metsola bij Besprekingen over visumvrij rei- de opening van de vergadering zen met Qatar en Koeweit zijn gisteravond. Ze sprak van een aan- stopgezet. Het Parlement had op 1 val op de democratie door ‘kwaad- december een voorlopig voorstel aardige actoren die banden heb- daarover aangenomen, nu zal eerst worden nagegaan of daarbij onoorbare dingen zijn gebeurd. Vanochtend wordt de procedure gestart om Griekse Eva Kaili, een van de elf vicevoorzitters, uit haar functie te mineel netwerk op te rollen. On- zetten. derzocht wordt of Qatar heeft ge- O BRUSSEL - Hans Nijenhuis - Dries Berrada, inwoner Casablanca Bob van Huët Casablanca ft Een vlaggenver- koper in Casablanca (l) , ex-voetbalprof Teodoro Rodriguez (m) en Dries Berrada. FOTO'S AD Europarlementariër Eva Kaili is een van de verdachten, foto reuters ■’■rw*. ïww--' I bhiksk - I4. I 'II Het voetbalgekke Casablanca droomt van een godswonder De voorzitter van het Europees „Ik moet mijn woorden zorgvul- Pa riem ent kon gisteravond met dig kiezen om het onderzoek niet moeite haar woede bedwingen toen zij de eerste reacties op het corruptieschandaal afkon digde. GO DINSDAG 13 DECEMBER 2022 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3