M Feest na WK-stunt Marokko, maar ook 35 aanhoudingen in vier grote steden Bericht aan onze abonnees 3 De ontlading was enorm. Wat maakt de overwinning van Marokko op Portugal zo historisch? „De westerse dominantie kan doorbroken worden.” Hieronder het kaartje waarmee uw bezorger langs komt. WK VOETBAL QATAR 2022 Vanaf maandag 19 december brengt de bezorger van deze krant u een persoonlijke nieuwjaarsgroet. Voetbad is toch een vreedzame manier van oorlogvoering Ook in Utrecht begon de avond feestelijk, maar werd het later ‘he laas grimmiger’. Eerder op de avond verzamelde zich een groot aantal feestende mensen in de wijk. Nadat jongeren de Marok kaanse WK-stunt op Portugal met zwaar vuur begonnen te vieren, veegde de Mobiele Eenheid ook in mum van tijd de Kanaalstraat in e Marokkaanse bonds coach Walid Regragui vergeleek na het beha len van de halve finale zijn elftal met boksheld Voor de moslimgemeenschap is dit ook een overwinning.” De Marokkaans-Nederlandse au teur vroeg zich af waarom met name de jongeren, zeker ook in ons land, zo uit hun dak gaan. „Het gaat om de generatie die na de aanslagen van 11 september 2001 is opgegroeid. Veel van hen voelen zich minderwaardig, ervaren druk dat ze er niet helemaal bij horen. Die druk is nu grotendeels van de ketel. Ze zien dat hun identi teit mag worden gevierd”, aldus het antwoord van Benali op zijn eigen vraag. mag dromen van de wereldtitel. De meesten spelen in de grote competi ties in Europa, Regragui is zelf in Frankrijk opgegroeid, ze kennen de moderne voetbalschool. In combi natie met een Afrikaanse manier van verdedigen, ze vechten voor elke centimeter, is Marokko voor ieder een een geduchte tegenstander.” Volgens Kaddour straalt het suc ces eerst af op de Marokkaanse ge meenschap, dan op Afrika en pas dan op de Arabische wereld. „Ma rokko is in de eerste plaats een Afri kaans land. Natuurlijk is een groot deel Arabisch, maar niet van oor sprong, dat ligt nog steeds gevoelig bij een deel van de bevolking.” Arabist en Marokko-kenner Jan Hoogland zegt dat de band tussen Marokko en Afrika de afgelopen tien jaar sterker is geworden. „Alhoewel het Afrika boven de Sahara niet is te vergelijken met het Afrika onder de Sahara. Je moet de Arabische in vloed in het noorden van het conti- nent niet onderschatten. Met name de buurlanden van Marokko vereen zelvigen zich nu met het succes van het voetbalteam en juichen net zo hard mee. Maar ook voor de andere Afrikaanse landen is dit een groot succes. Ook al zijn ze niet altijd de beste vrienden met het noorden, ze voelen dat de westerse dominantie kan worden doorbroken.” Onschatbare waarde Het zelfvertrouwen dat de Marok kaanse coach Walid Regragui uit straalt, is volgens de Marokkaans- Nederlandse journalist/ schrijver Abdel Kaddour van onschatbare waarde. „Hij heeft een hecht team van deze spelersgroep gemaakt. Vanaf het begin van het toernooi geeft Regragui aan dat zijn ploeg Kolonisatoren Wat ook meespeelt is dat Marokko voormalige kolonisatoren als België, Spanje en Portugal wist te verslaan. Benali: „Sport en zeker voetbal is, het klinkt tegenstrijdig, toch een vreedzame manier van oorlogvoe ring. Oude wonden uit het verleden worden opengehaald als tegen de voormalige kolonisatoren wordt ge speeld. Dat was zeker tegen Spanje het geval, waarbij de gevoeligheid rond de Spaanse enclaves Ceuta en Melilla in Marokko en de oude Spaanse kolonie Westelijke Sahara een rol speelt.” Die gevoeligheid rond de vroegere overheersers is komende woensdag dubbel en dwars van toepassing als Frankrijk wacht in de halve finale. Marokko was in de vorige eeuw 44 jaar lang een Frans protectoraat. Be nali en ook Kaddour verwachten dat de spelers nóg gemotiveerder aan dit duel zullen beginnen. Benali: „De oudste generaties hebben de Franse overheersing meegemaakt, zij zijn gekoloniali seerd en hebben allemaal hun eigen verhalen. Verhalen die bekend zijn in alle families, ook die van de voet ballers. Dat speelt mee in hun hoof den.” Abdel Kaddour verwacht dat de Marokkanen de Fransen ‘willen op eten’. „Op sociale media gaan al filmpjes rond van de Franse haan die symbolisch wordt geslacht. Spanje was al groot om te verslaan, maar als Frankrijk naar huis wordt gestuurd, breekt de hel los. We heb ben nu al de nodige rellen gezien in met name Nederlandse en Belgische steden, maar ik vrees dat Parijs wordt afgebroken als Marokko wint. Dan komen echt alle frustraties er uit.” Abdelkader Benali denkt dat het niet zo’n vaart zal lopen. „Dat hoop ik tenminste. Laten we de komende dagen vooral genieten. Het toernooi is al lang en breed geslaagd.” Rocky Balboa. „Als je naar de Rocky- films kijkt, sta je achter hem. Hij is de underdog, iedereen houdt van hem en hoopt dat hij wint. En het gebeurt, het kan. Dat zie je ook bij ons. Wij zijn de Rocky Balboa’s van dit WK.” Volgens Regragrui laten zijn spe lers met passie en vechtlust zien wat er mogelijk is. „Ze geloven erin, dan kun je veel.” Volgens hem is het be reiken van de halve finale geen won der. „We hebben Portugal, Spanje, België verslagen en gelijkgespeeld tegen Kroatië. Dat is het resultaat van hard werken.” Toch is de overwinning van de Leeuwen van de Atlas meer dan al leen een uitstekende sportprestatie. „De winst is op de eerste plaats his torisch aangezien er niet eerder een Afrikaans land is doorgedrongen tot de halve finale van een WK voetbal. Voor het zelfbewustzijn van het continent is het belangrijk dat deze barrière is beslecht. Maar niet alleen voor Afrika, ook voor de Arabische wereld heeft dit een positieve uit werking. Dat het WK in Qatar wordt gespeeld, is voor zowel het Marokkaanse team als de Arabieren een match made in heaven”, vindt schrijver Abdelkader Benali. Ook op religieus gebied, vervolgt hij. „De spelers zijn diepgelovig, de goals worden aan Allah opgedragen. Utrecht leeg. Het leidde tot een grote chaos verderop in de straat. Vier personen zijn opgepakt, twee agenten raakten gewond. In de Haagse Schilderswijk werd een noodbevel afgekondigd, waar mee personen die weigerden ge hoor te geven aan de aanwijzingen van de politie konden worden aan gehouden. Vier mensen werden aangehouden. In Amsterdam raakten twee mensen gewond bij de straatfees ten. Een persoon raakte gewond door een steen op het hoofd, een ander door vuurwerk. Volgens de politie was het op meerdere plek- k U ken onrustig. In Tussen Meer is een waterkanon ingezet, nadat eerder al een noodbevel was afge kondigd voor het gebied. Er zijn dertien arrestaties verricht De ME besloot in Rotterdam in de omgeving van het Kruisplein in te grijpen. Onder meer met poli- tiepaarden werd de resterende menigte uiteen gedreven. De Rot terdamse politie verrichte in totaal veertien aanhoudingen. Op meerdere plaatsen in het land ging het er wel feestelijk aan toe. In veel steden vierden mensen feest en reden auto’s toeterend rond. 1 PC MAANDAG 12 DECEMBER 2022 AMSTERAM/ROTTERDAM/UTRECHT/DEN HAAG De bezorger zal waar mogelijk 1,5 meter afstand houden. 'k Op veel plekken was het feest- nadat Marokko zich met 1-0 ten koste van Portugal had ge plaatst voor de halve finale van het Wk. Op een aantal plaatsen liep het uit de hand. Bij twijfel Heeft u twijfels of dit uw reguliere bezorger is? U kunt de bezorger vragen naar de looplijst waarop uw adres vermeld staat. Feestvierende fans van Marokko op de Kruisstraat in Eindho ven, na de wedstrijd van zaterdagmiddag. FOTODCI MEDIA - Abdelkader Benali, schrijver Sanne Schelfaut Rotterdam D

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3