o 2^x3 W1 ‘Veel studenten worstelen met hun seksuele identiteit’ v M 1 5 j o Ballonnen, buttons, smoothies: bij de HZ in Vlissingen is vandaag alles paars. „Het is Paarse Vrijdag en wij vragen aandacht voor onze LHBTI+-studenten”, verklaart studentenpsycholoog Petra de Bil. Jewel is lesbisch: 'Er moeten er hier meer zijn, maar ik ken er maar vijf’ Ik jaar spreken de stu dentpsychologen leer lingen die worstelen met hun seksuele identiteit, weet Petra de Bil. Opvallend: in Zeeland kennen ze verder bijna niemand die hetzelfde doormaakt of heeft doorgemaakt, vertelt Petra. „Ik weet natuurlijk dat er wél ande ren op school zitten, soms zelfs in dezelfde klas, maar ik mag dat om privacyredenen niet delen.” Jaarlijks spreekt ze zo’n twee honderd studenten. „Elk jaar zijn er wel een stuk of tien die voor iets anders aankloppen, maar uit eindelijk schoorvoetend over hun seksuele geaardheid beginnen. Vorig jaar had ik twee studenten die, los van elkaar, aangaven dat ze er zoveel problemen mee had den dat ze aan zelfdoding dach ten. Ze durven er niet voor uit te Sawinah Roctus is pan- seksueel, van het Griekse voorvoegsel ‘pan’, dat ‘al les’ betekent. Roctus: „Wij zeggen ook wel: panromantisch, omdat het allemaal niet om seks draait maar om relaties. Voor mij gaat het bij de keuze van een lief despartner maar om één ding: hoe voelt het?” De 24-jarige Roctus, af komstig uit het Zeeuws- Vlaamse Zuidzande, heeft een hekel aan hok jes. Ook binnen de queer community. Roctus treedt onder de naam Liza Salvia op als AFAB (Assigned fe male at V. birth) drag queen, iets wat voorheen yJJ vooral door man- nen werd ge- 'V daan. Ze was in 2021 derde bij Miss Beauty of Zeeland en is dit jaar tweede geworden Sawinah is panseksueel: 'Voor mij gaat het maar om één ding: hoe voelt het?' Crow is non-binair: ‘Het ligt er gewoon aan wat op dat moment goed voelt’ tijdens de Miss Diversity Netherlands verkiezing. Toch nog een paar vra gen. Is pan dan niet het zelfde als bi? „Pfff, da’s inderdaad een lastige. Ik heb er zelfs een hele the atervoorstelling over ge maakt. Daarin komen alle typen queers voorbij. Bi en pan zijn inderdaad wel zusjes van elkaar, maar bij pan zijn er nóg minder grenzen. Dat wil zeggen: iemand hoeft van mij niet ‘gewoon’ man of vrouw te zijn. Mijn vrienden zijn allemaal queer, allemaal staan ze voor een van de letters uit het queer-alfa- A j bet.” En n I waar staat die P dan in 1 het F queer-alfa- I bet? La- I chend: „Wij vallen onder de plus in LHBTIQ+.” De 23-jarige Crow Mont gomery uit Middelburg noemt zichzelf timmer- persoon. „Op mijn di ploma staat timmerman, ik was één van de twee meiden op de opleiding van Scalda. Sinds begin dit jaar identificeer ik me als non-binair. Voor mij betekent dat: geen man, geen vrouw maar iets er tussenin. Soms sta ik op en voel ik me vrouwelij ker. Soms is dat in mijn uiterlijk ook te zien, dan kies ik voor mannelijkere accenten bijvoorbeeld. Het ligt er maar aan wat op dat moment goed voelt. Ik hóef niet te kiezen, daar gaat het om.” Bij een non-bi- naire persoon ho ren andere aan spreekvormen. Hij/zij wordt die, hem/ haar wordt hen, zijn/ haar Jewel van Beek (19) uit Goes staat voor de letter 1, de eerste in het queer- gender-alfabet. Dat betekent: ze is lesbisch en valt dus op vrouwen. „Weet je waarom dat de éér ste is? Dat is vanuit de gay community geko men, bij wijze van dank. Omdat, toen de aidsepi- demie in de jaren 80 uit brak en mensen doods bang waren om besmet te worden, lesbiennes voor hun zieke ho- mo-vrienden bleven zor gen.” Jewels eerste rela ties waren met mannen. „Want ja, dat deed ieder een. Daarna heb ik even gedacht dat ik bi was, omdat ik op vrouwen viel.” Nu is het voor haar wel duidelijk: Jewel is lesbisch. En dat ligt in Zeeland anders dan in Breda, waar Jewel stu deert: „Hier in Goes kan ik op één hand de vrou wen tellen waarvan ik komen dat ze lesbisch of homo zijn en willen het zelfs niet eens van zichzelf accepteren.” De LHBTI+-community is in Zeeland veel minder zichtbaar dan elders, weet de studenten psycholoog. „Ik ken een student die al heel lang samenwoont met zijn vriend, maar daar niet open over durft te zijn. De HZ heeft nog geen Gender and Sexuality Alliance, waarmee je aangeeft dat de school een veilige omgeving is om anders te zijn. Je ziet hier wel jongens en meisjes hand in hand lopen, maar nooit twee studenten van dezelfde sekse. Ik zeg niet dat het móet, maar het geeft iets aan, namelijk dat de drempel om zich te uiten hoog is. Wij gaan van daag een Paars Manifest onderte kenen, dat de start moet zijn van een Gender and Sexuality Alli ance. Met je handtekening geef je aan dat je voor een liberale, open gemeenschap bent waarin ieder een zichzelf mag zijn.” wordt hun. Crow is de eerste om toe te geven: dat is even wennen. „Laatst moest ik een stukje schrijven. Toen dacht ik ook even: eh ja, hoe ga ik het zo opschrij ven dat het een normale Nederlandse zin wordt? Nou snap ik beter waarom mensen er moeite mee hebben.” Crow draagt nu een non-binaire naam. Dat was nog best een zoek tocht. „Ik heb een heel rijtje namen gehad en uitgeprobeerd op social media, voor ik op Crow uitkwam. Na een half jaar dacht ik: ja, dit wordt hem wel. j Kraaien zijn heel mooie beesten. Raven ook, maar dat vond ik een beetje stan daard.” kan ik mezelf zijn, in Zeeland ■JZ WOfd ik nageroe- |k, pen als ik uitga, h Als mannen er- achter komen dat ik lesbisch ben, word ik gelijk geseksualiseerd; dan willen ze meedoen en dat soort dingen. Mis schien tikken ze ‘les bisch’ in op pornosites en prikkelt wat ze zien hun fantasie. Maar porno is vooral een mannenfanta sie; dat heeft niets met mij te maken.” Toen ze net uit de kast kwam, zag Jewel er heel anders uit. „Ik droeg mijn haar kor ter en probeerde manne lijk over te komen. Tot ik me afvroeg: wat ben ik nu eigenlijk aan het doen? Nu ben ik weer lekker mezelf. Waarom zou een lesbienne er zo of zo uit moeten zien? Uiteindelijk geeft de per soonlijkheid altijd de doorslag.” weet dat ze lesbisch zijn. Maar het moeten er ‘Imeer zijn. In Breda I 1 Op de HZ in Vlissingen voert paars vandaag de boventoon Petra de Bil, studentenpsycho loog van de HZ: „Seksuele diver siteit is in Zeeland veel minder zicht baar dan elders. Twee jongens hand in hand, dat zie ik eigenlijk nooit.” FOTO LEX DE MEESTER E Ondine van der Vleuten Vlissingen GO VRIJDAG 9 DECEMBER 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33