Deelnemers boos over 19 december u Mea culpa-tour slavernijverleden is maatwerk 9 w Si Het kabinet broedt al maanden op de uitvoering van de excuses voor het slavernijverleden. Begin dit jaar werd het idee geboren om niet op één plek excuses te maken maar juist op alle eilanden en in Suriname, om niemand tekort te doen. De Caribische- en Surinaamse deelnemers van het slavernijoverleg willen dat 19 december van tafel gaat als moment voor de overheidsexcuses voor de slavernij. Zij voelen zich overvallen door het kabinet. de eilandraad. „We hebben een ge mengde samenleving. De helft is wit, de andere helft zwart. Ik hoop dat met die excuses ook meer bewust wording komt.” sie Suriname (NRCS) vindt dat het proces veel te snel gaat en noemt het ‘een eenzijdige Nederlandse actie met een groot risico op mislukking’. De stichting Eer- en Herstelbetalin gen Slachtoffers van slavernij wil dat niet minister Franc Weerwind - ‘na zaat van een slaaf - maar koning Wil lem-Alexander naar Suriname komt. Weerwind noemde de kritiek ‘jam mer’ en ‘pijnlijk’. „Ik ben me zeer be wust van wie ik ben en waar ik van daan kom. Daarom vind ik het eervol om naar het land van mijn ouders te mogen gaan.” 1795 in opstand kwam tegen zijn overheersers. Het is daarom lo- Schaamte Ook op Aruba, waar 20 procent van de bevolking slaaf was, leeft dit on derwerp minder. „Na de afschaffing van de slavernij integreerden de vrij gemaakte slaven vrij snel in de sa menleving van Aruba”, zegt Alofs. „Uit een soort schaamte is het verle den naar de achtergrond verdreven.” Op Curasao is die bewustwording al decennia geleden in gang gezet. Daar wordt de afschaffing van de sla vernij gevierd op 17 augustus, de dag van de slavenopstand in 1795. Leider Tula werd publiekelijk gemarteld en onthoofd. Eerherstel van Tula door de Nederlandse regering staat bovenaan de wensenlijst van Curasao. Staatsse cretaris Van Huffelen zal dat daar op 19 december aankondigen. Surinaamse organisaties hebben inmiddels de hakken in het zand ge zet. De Nationale Reparatie Commis- We kunnen de geschiedenis nooit terug draaien, maar we kunnen wel vooruitkijken - Luc Alofs, historicus Andere datum In de uitnodiging van Rutte zien de genodigden mogelijkheden voor een andere datum: ‘Gezien uw kennis van en belangrijke rol in de maatschappelijke discussie rondom het slavernijverleden, gaan wij graag met u en anderen in gesprek over de best mogelijke manier om vorm te geven aan er kenning, herdenking en aandacht voor de doorwerking van het sla vernijverleden in het hier en nu.’ Die andere datum zou 1 juli 2023 moeten zijn. Dan is het precies 150 jaar geleden dat de slavernij uit Nederland verdween. Het moment De Cura^aose vertegenwoordiger Ba- cilio begrijpt het sentiment. „De staatssecretaris is hier van harte wel kom hoor, maar we hadden liever Rutte hier zien staan. Maar we moe ten ook doorgaan.” Volgens zijn Arubaanse collega Luc Alofs is dit het moment. „Als het nu niet gebeurt, wanneer dan wel? Dan zijn we een kabinet of generatie ver der. Het is nu of weer heel lang wach ten.” - 'A Helemaal niemand begrijpt iets van de uitgelekte datum waarop excuses zouden worden gemaakt over de slavernij door minister president Mark Rutte. Mensen die op persoonlijke titel door Rutte zijn uitgenodigd, willen daar nog niets hardop over zeggen vóór het Catshuisoverleg. Maar ze maken zich zorgen, hopen dat er wordt geluisterd door de premier. Een van hen zegt: „Excuses moeten naast dat ze worden gegeven, ook kunnen worden aanvaard.” Veel genodigden voor het Cats- huis zijn verontwaardigd over de hele gang van zaken. Dat senti ment wordt verwoord door Barryl Biekman in een brief van 26 no vember aan premier Rutte die in het bezit is van deze krant. Biekman is bestuursvoorzitter van de Stichting Nationaal Monu ment Nederlands Slavernijverle den en schrijft over de datum van 19 december dat die ‘als volslagen onverwacht, onbegrepen, kwet send en beledigend is binnenge komen.’ Vooral omdat er geen en kele participatie van de ontvan gers van de excuses aan te pas is gekomen. Een departementale in gewijde zegt hierover: „Dit is ty pisch Algemene Zaken. Ze heb ben geen gevoel bij het onder werp en het moet voor het eind van het jaar omdat dat nu eenmaal is beloofd.” Ter illustratie van de ‘gevoel loosheid’ op AZ wordt er op gewe zen dat het Catshuisoverleg is ge pland op dag van de herdenking van de Decembermoorden. Er is gewoon niet bij stilgestaan dat dit een gevoelige dag is, luidt het ver weer. AZ heeft snel een tweede datum ingepland, 13 december. Ook was er over het uitzwer men van zeven bewindslieden geen enkel overleg met de Cari ben en Suriname. Den Haag men nog altijd op formele rehabi litatie van Tula, een tot slaaf ge- Zaken Wopke Hoekstra niet af maakte vrijheidsstrijder die in naar een voormalige kolonie en bijvoorbeeld wel de minister van Volksgezondheid Ernst Kuipers gisch dat juist de staatssecretaris (Sint-Maarten)? En waarom vice- van Koninkrijksrelaties Alexan- premier en minister van Finan- dra van Huffelen afreist om Tula’s ciën Sigrid Kaag niet, maar staats- eerherstel aan te kondigen. secretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport Maarten van Ooijen wel? De samenstelling van de dele gatie is volgens betrokkenen het gevolg van een combinatie van ‘inhoudelijke betrokkenheid’, de ‘lokale wensen en context’ en ‘de agenda’s’ van bewindspersonen. Op Saba leeft bijvoorbeeld de wens om meer dna-onderzoek te kunnen doen, daarom is het goed als Maarten van Ooijen als CU-staatssecretaris van Volksge- Maar vraagtekens blijven er wel zondheid die toezegging ter rond de Nederlandse afvaardi- plekke doet. En op Curasao wacht ging: waarom reist vicepremier en CDA-minister van Buitenlandse voor Antillen Sint-Maarten Saba 0 Den Haag Sint-Eustatius Sint-Maarten De 1875 slaven werden vooral ingezet bij het delven van zout. Toen Frankrijk de slavernij al in 1848 af schaf te, vluchtten 26 slaven het Franse deel, Saint-Mar tin. Daar I werden ze erkend als vrije mensen. Sint-Eustatius Belangrijke doorvoerhaven van slaven en van tabak, katoen, suiker, koffie en cacao. Er waren 200 pakhuizen en er werkten 1075 slaven op het eiland. Op 12 juni 1848 eiste een groep meer eten en vrije uren. Saba De helft van de tweeduizend inwoners stamt af van de 730 tot slaaf gemaakte Afrikanen. De andere helft van Zeeuwse kolonisten of Schotse en Ierse zeerovers. Vierde in 2021 voor het eerst afschaffing van de slavernij. Den Haag Burgemeester Jan van Zanen bood dit jaar excuses aan voor het slavernijverleden, na eerder Amsterdam en Utrecht. De hofstad speelde als zetel van de jegering en 'huis' van de Oranjes een belangrijke rol. Fort Oranje op Sint- Eustatius. SEPIATIMES/ UNIVERSAL IMAGES Schilderij van een sla venopstand. FOTOCOR- BIS VIA GETTY IMAGES Het Salt Pickers-monu- ment op Sint-Maarten. FOTOANNE&DAVID XTÜr- Kerk op Saba. FOTO GETTY IMAGES “n- Suriname Circa 200.000 slaven zijn naar Suriname gebracht. Het land telde honderden plantages. Na afschaf fing van de slavernij moesten de slaven nog tien jaar onder staatstoezicht op een plantage werken. Jan Hoedeman Niels Klaassen Den Haag -TL— 1‘XT GO DONDERDAG 8 DECEMBER 2022 z UJ z w o o ai 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9