Voor u geproefd Kant en klare andijviestamppot ’Ik ben ziek van liefdesverdriet, eindigt dat ooit?’ Sé* 24 Andijviestamppot is een grote favoriet in Neder land. Zelfgemaakt is ’ie het lekkerst. Maar waarom moeilijk doen? Supermarkten verkopen kant-en- klare varianten met gehaktballetjes of een spekje. Vier experts proefden blind zes merken. JJ| O"-- LIEVE DEBBY A Het panel Om te beginnen adviseer ik je met klem elk contact met je ex te verbreken. Wis haar uit je telefoon. Archiveer jullie chats op WhatsApp. Ontvolg haar op Instagram en verstop alle spullen die je aan haar doen denken. Liefdesver driet is als afkicken van een verslaving, en cold turkey is de beste methode om hier snel doorheen te komen. Verander vervolgens je Foe usN iet o p het verle den, maar op een zonnige toekomst. Doe dat bewust door bijvoorbeeld elke dag (tijdens het hardlopen?) een half uurtje te dagdro men over een gelukkig le ven in de toekomst. Fanta seer jezelf gelukkig. Geloof me, het helpt. Want alleen al door na te denken over een leuk leven, maak je ge- lukshormonen aan. Last but not least, klim weer zo snel mogelijk te rug op het paard. Want de allerbeste manier om ie mand te vergeten is, wat mij betreft, door een nieuwe liefde te ontmoe ten. Dat hoeft niet meteen je nieuwe grote liefde te zijn, maar wel iemand met wie je nieuwe herinnerin gen kan maken. Naar de film, uit eten... en wat dacht je van een liefde volle zoen of fijne seks? Een be ter medicijn is er niet. Sterkte! Beste Willem, Love hurts. Breek mij de bek niet open. Ik zie mezelf nog liggen on- der een de kentje op de bank. Met een hart in duizend scher ven en zes kilo lichter van verdriet. Paul Simon schreef de tekst: ‘Losing love is like a window in your heart. Everybody sees you’re blown apart.’ En zo voelt het precies. Je ligt in puin, en kan je niet voorstellen dat het ooit be ter zal worden. Maar lieve Willem, dat wordt het wél. En misschien wel sneller dan je denkt. Tijd is je al lerbeste vriend, maar er zijn dingen die je kunt doen om die vriend een handje te helpen. Let op. Last but not least, klim weer zo snel mogelijk terug op het paard ‘Bij andijvie stamppot wordt de groente rauw toegevoegd en niet mee gekookt’ door, spekjes bakken en prakken maar. Maar het kan nog makkelijker. De super markt verkoopt voorverpakte versies van de winterse troostmaaltijd. Even in de magne tron en hup, aan tafel. Maar hoe zou dat smaken? vaste routines. Want er zijn ongetwijfeld momen ten op een dag die je aan haar doen denken. Samen ontbijten, ’s middags kof fie bij dat ene tentje, of dat laatste lieve berichtje voor dat je gaat slapen. Omzeil die momenten. Zet in de avond je telefoon uit, fiets een andere route door de stad of doe iets totaal bui ten je comfortzone. Trek je wandelschoenen aan of schrijf je in voor een halve marathon - tip van mijn psycholoog. Want hard- j lopen, maar ook zwem- men, fietsen en wande len, is bewe zen effectief om negatieve ge dachten te lijf te gaan. oewel ijskoude winters zo goed als uitgestorven zijn, zet 71 pro- cent van de Nederlanders tijdens de wintermaanden regelmatig een stevige stamppot op tafel. Meer dan de helft van ons zelfs enkele ke ren per week. Een van de favorieten is andijviestamppot, in de Ach- terhoek ook wel liefkozend Stimpstamp genoemd. Toch is het gerecht nog niet eens zo oud. Het oudste recept stamt uit 1929. Vanaf dan vervangt de aardappel steeds vaker de pastinaak, die tot dan toe gebruikt werd in het gerecht dat Spanjaarden tijdens de Tachtigjarige Oorlog in Nederland achterlieten: een men geling van wortelen, vlees, ui en pastinaak, oftewel hutspot. Toen nog gehusseld, niet gestampt. Voor die tijd werden aardappels vooral gebruikt als veevoer, alleen de aller armsten aten ze ook. Gezond en makkelijk is het, zo’n stamp potje maken. Aardappels koken, groente er- Rauwe andijvie In de kantine van de am bachtelijke Amsterdamse worstenmakerij Brandt Levie, gastheer van van daag, nemen we de proef op de som. Werner Drent, bekend stamppotspecialist, trekt na een paar hapjes een bedenkelijk gezicht. „Bij veel stamppotten kun je dit prima proberen, maar juist bij andijvie stamppot wordt de groente rauw toege voegd aan de gekookte aardappelen en niet meegekookt. Dat gaat hier dus al mis.” Panellid Michiel Meijering is wat minder streng maar evenmin enthousiast over de samenstelling. „Bij een stamppot kun je het best werken met aardappelen die wat krui- Jr 1 1 16 - E- - SS ALWIN HELMINK Van armenvoer tot winterhit Ook een prangende liefdes-, lust- of levensvraag? Mail debby@dpgmedia.nl. Luister elke week naar de podcast Over de liefde op Spotify en iTunes. Debby Gerritsen weet alles over de liefde, lust en het leven. Willem weet niet hoe hij zijn leven weer kan oppakken, nu zijn relatie verbroken is. Michiel Meijering (34), commercieel manager Landjuweel aardappels Karin Luiten (50), schreef 19 kookboeken, culinair journalist Trouw Werner Drent (51), chef kok en auteur van o.a. ‘Stamppotbijbel’ Samuel Levie (39), is culinair ondernemer en kookboeken auteur ier schrijft een man met een gebroken hart. Mijn vriendin zag het niet meer zitten en heeft onze relatie na twee jaar ineens verbroken. Ik ben ziek van liefdesverdriet en loop al weken met mijn ziel onder mijn arm. Komt hier ooit een eind aan? Help! -Willem ZATERDAG 3 DECEMBER 2022 GO r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 72