T Gratis parkeren in laatste weken van het jaar Oostdijkenaar voltooit vierde boek over Bevelandse boerderijen Jeuad es 4 s. El El west Veel boerderijen in Reimerswaal beschreef Rinus Sinke al in één van zijn drie boeken over Bevelandse hoeves. Voor deel vier stak hij het kanaal door Zuid- Beveland over. Het varkenskot werd omgebouwd tot orthopedische praktijkruimte uiteindelijk heel wat in de omge ving. „Aan de Postweg staat boer derij Soekowono, gebouwd door Isaac Dignus Fransen van de Putte. Die voer op koopvaardijschepen en is nog een paar maanden mi nister-president geweest. Hij ging veel naar Indië, had daar bezittin gen. Soekowono is vernoemd naar een streek daar. Toen hij terug kwam, had hij natuurlijk een be hoorlijk fortuin. Daarmee bouwde hij de boerderij aan de Postweg, nabij de brug aan de Kapelse kant. Zelf was hij geen boer, dus het werd verpacht." Achter het kanaal Wijs Sinke een willekeurige boer derij aan en hij lepelt moeiteloos het verhaal op dat er bij hoort. Wie er woonden, wat er verbouwd werd, hoe het er nu bij staat. Al die informatie ving hij in deel vier van zijn boerderijen-reeks die hoeves ‘achter het kanaal’ belicht. Pratend vanuit Oostdijks perspectief bete kent dat dus dus westelijk van het Kanaal door Zuid-Beveland. Sinke bezocht 35 boerderijen in de om geving van Kapelle, Kloetinge, Schore en Kattendijke. Veel putte hij uit de gesprekken met de fami- Soekowono Sinke werkte een paar jaar aan het boek, corona zorgde tijdelijk voor een rem op zijn bezoeken aan de boerderijen. Maar hij bezocht er Bewaard Sommige hoeves zijn in de loop der jaren verdwenen of omge bouwd. Zo kocht de familie Van Aerts-Dolman een boerderij op Schore. „Maar zij was orthopedist, verbonden aan het ziekenhuis van Goes. Het varkenskot werd omge bouwd tot praktijkruimte! Je komt zo best wat tegen bij die oude boerderijen als je op pad bent. Wat ik daar van vind? Ach, dat is de tijd natuurlijk. De boer had destijds geen opvolger. Maar de boerderij is wel mooi bewaard gebleven.” Dat is ook één van de redenen dat Sinke zijn boeken schreef: zo dat de kennis bewaard blijft. „Het is hoofdzakelijk een naslagwerk.” Daarnaast moet het boek het voor een groot deel hebben van de rijke illustraties; voornamelijk foto’s die naar boven kwamen tijdens de ge sprekken die Sinke voerde. Ook bouwtekeningen, oude nota’s en pagina’s uit stamboeken passeren de revue. Maar ook aan nieuwer wetse snufjes besteedt Sinke aan dacht, zoals de melkautomaat op het erf van Vermue in de buurt van ‘s-Gravenpolder en de trekker op waterstof van de Kapelse firma Kloosterman. Boerderijen met hun bewoners be westen het Kanaal door Zuid-Beve- land is onder meer te koop via boekhandel Van Velzen in Krab- bendijke en kost 34,95 euro. ten prooi te laten vallen aan vuur werk. Maar dat vertelt de ge meente de laatste jaren niet meer. Bezoekers voelen zich de laatste weken van het jaar wel extra wel kom in het centrum door het ‘par- keercadeautje’. Overigens gelden enkele spelregels voor parkeer ders. In de garages Scheldeplein en De Fonteyne moet tachtig cent per uur worden afgerekend (nor maal het avondtarief) en parkeer plaatsen voor vergunninghouders en invaliden blijven alleen te ge bruiken door die doelgroepen. Vlissingen presenteert zich van zaterdag 17 december dit jaar tot en met maandag 2 januari volgend jaar weer als gastvrije (winkel) stad. De sympathieke geste om geen of weinig parkeerduiten te vragen, is deels ingegeven door de noodzaak parkeerautomaten en -meters in te pakken om ze niet lies die soms al generaties lang op dezelfde boerderij wonen. „Maar zelf wist ik ook wel wat. Ik heb twintig jaar in het bestuur van het Waterschap gezeten en ben bij veel boeren geweest.” In het boek worden verschil lende bedrijfstakken belicht. Fruit- en veeteelt. En zelfs uien- zaadteelt waar de familie Wabeke in Wemeldinge bedreven in was. „Daar lag ook de grootste vlucht heuvel van Zuid-Beveland. Een bult in het landschap waar men sen en vee hun heil konden zoe ken als er dreiging van water was." ie ‘op de koffie’ HA komt bij Rinus Sinke, hoeft zijn WH jongste pennen- ^H ^H vrucht (Boerde rijen met hun bewoners bewesten het Kanaal door Zuid-Beveland) zowat niet meer te lezen. De toelichting doet hij net zo makkelijk al pra tend. Een flinke collectie trekkers-op- schaal pronkt in een glazen vi trine. Het licht floept aan als Sinke op een vloerknop stapt. „Ik koop er geen meer hoor, tenzij het een zeer bijzonder exemplaar is.” De trekkers zijn niet het enige dat een boerenverleden bij Sinke verraadt: door het hele huis hangen foto's en schilderijen van boerderijen en paarden. En in de woonkamer bij het raam: een melkbus. TEAMMANAGER (32-36 UUR) VOOR ZEELAND, LOCATIE MIDDELBURG Voor Rinus gaan deuren open Rinus Sinke lardeert zijn boeken met veel foto’s en illustraties, fotocynthiacats VLISSINGEN - René Hoonhorst - Rinus Sinke, schrijver Interesse om onze collega te worden? Bekijk de hele VT vacature op onze website of scan de QR-code. Je kunt solliciteren tot uiterlijk 16 januari 2023. De gesprekken vinden zo spoedig mogelijk na de sluitingsdatum plaats. Automobilisten parkeren eind van het jaar voor weinig tot geen geld in Vlissingen. Op straat de auto stallen, kost niets; in de twee parkeergara ges in de binnenstad geldt het avondtarief. Michiel Bouwman Waarde Jeugdbescherming west is een Gecertificeerde Instelling in de regio Haaglanden, Zuid-Holland en Zeeland, leder kind blijvend veilig, dat is onze opdracht Wij doen dat 24/7 voor kinderen in de meest complexe situaties. Onze aanpak richt zich op het creëren van een duurzaam veilige basis voor het kind. Voor de regio Zeeland zijn wij voor de ondersteuning van onze jeugd beschermers per direct op zoek naar een Wat wij vragen Je hebt hbo+ werk- en denkniveau Je hebt een inspirerende en coachende leiderschapsstijl; je stuurt op een collectief leerproces Je bent een stevige en charismatische persoonlijkheid Je hebt een flexibele en oplossingsgerichte instelling Je hebt kennis en inzicht in de problematieken van de doelgroepen en hulpverleningsprocessen binnen de jeugdzorg Je hebt ervaring met verandermanagement Je hebt kennis van kwaliteitsmanagement systemen, financiële en budgettaire aangelegenheden Je bent een goede netwerker en put energie uit en hebt gevoel voor diverse omgevingen Je hebt een uitstekend verbindend vermogen en vindt gelijkwaardigheid een basiswaarde Je hebt uitstekende communicatieve vaardigheden ZATERDAG 3 DECEMBER 2022 PM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 32