u Kamerleden willen uitstel verkoop PZEM Kerncentrale past website aan na tik op de vingers Réclame Code Commissie Kabinet komt sportverenigingen niet tegemoet 2 2S PZC.NL Korter of helemaal niet meer douchen, de contributie omhoog, een biertje in de kantine duurder maken en de verwarming op een laag pitje. Zeeuwse sportverenigingen zien de eindnotavan hun energiemaatschappij met angst en beven tegemoet. Je wilt ook geen drie euro voor een biertje vragen Botsing fietser en scooter Podcast: 18 jaarcel voor Sandra H. Het College van Beroep van de Re clame Code Commissie tikt EPZ op de vingers na een klacht van an- ti-kernenergie organisatie Laka. Het draait om de bewering van EPZ dat 95 procent van de splijtstof wordt hergebruikt en er slechts 5 procent afval overblijft. Volgens de beroepscommissie wordt de claim van EPZ niet onderbouwd met fei- hoogradioactief afval. Het her bruikbare uranium en plutonium gaat naar een splijtstoffenfabriek waar het wordt verwerkt tot nieuwe splijtstof. De gerecyclede splijtstof wordt onder andere bij onze kern centrale opnieuw ingezet voor een tweede cyclus van vier jaar energie productie. Recycling zorgt er dus voor dat er in plaats van vier jaar acht jaar energie wordt gehaald uit de oorspronkelijke lading uranium. De 5 procent hoogradioactief afval wordt verwerkt en verpakt waarna het voor opslag naar Nederland gaat.” ten en documenten. In haar oordeel stelt de commissie dat EPZ 35 pro cent van de splijtstof niet opnieuw gebruikt. EPZ laat in een reactie weten om commerciële redenen geen inzage geven in de splijtstof- contracten die de stelling onder bouwen dat 95 procent van haar splijtstof wordt gerecycled. „Dit is iets wat EPZ niet wil en ook niet kan aantonen tot het niveau waarop de Reclame Code Commissie dat van EPZ verlangt.” EPZ past de tekst op de website aan. Die luidt nu: „95 procent van de splijtstof kan opnieuw worden gebruikt, 5 procent blijft over als vreest voor verdubbeling van de energielasten. De vereniging heeft al maatregelen genomen: voorzichtig zijn met stoken of helemaal niet stoken, de veldver- lichting vlak voor en direct na de training uit. De winter doorko men, zal wel lukken, zegt voor zitter Gérard van Wanrooij. „Eén of twee jaar valt nog wel vol te houden, maar dan teren we wel in op onze reserves. Je wilt de contributie ook betaalbaar hou den, evenals de prijzen in de kantine. Je wilt geen drie euro voor een biertje vragen. Wij hebben ook een sociale functie in het dorp. Niet douchen vin den wij geen gezonde ontwikke- Breskens, waar voorzitter Hans Bakker van W Breskens tobt met verouderde kleedkamers van de ge meente Sluis. De kantine van de club zelf heeft zonnepanelen en een warmtepomp. De jaarnota zal behoorlijk zijn, vreest Bakker. „Mis schien wel 20.000 euro. Kunnen we dat betalen? Een jaar overbruggen lukt nog wel, maar dan moeten we in 2023 wel maatregelen nemen door bijvoorbeeld de contributie te Gascrisis Zeker zolang dat on derzoek loopt en de gascrisis voortduurt, zou PZEM in pu blieke handen moe ten blijven, vinden Kroger en Thijssen. Zij hebben schrifte lijke vragen gesteld en willen dat de mi nisters Micky Adri- aansens en Rob Jet- ten het Zeeuwse provinciebestuur oproepen het be sluit over de ver koop uit te stellen. Provinciale Staten beslissen op 16 de cember over de ver koop. Volgens Kroger en Thijssen is EPH ‘een van de minst kli maat vrien delij ke energiebedrijven in de Europese Unie’. PZEM is het enige Nederlandse ener giebedrijf dat nog in publieke handen is. De provincie en Zeeuwse gemeen ten bezitten vrijwel alle aandelen, maar zij willen af van commerciële activi teiten. In september werd bekend dat de Sloecentrale en het gastransportbedrijf PZEM Pipe worden verkocht aan EP Netherlands, doch ter van het Tsjechi sche energiebedrijf EPH. Het restant van PZEM, met als voor naamste bezit de kerncentrale, gaat verder als Zeeuwse Energie Houdster maatschappij (ZEH). - ris Thijssen (PvdA) zetten vraagtekens bij de verkoop, zeker gezien de huidige gascrisis. Volgens hen wordt steeds duidelijker dat de privatisering van energiebedrijven lang niet altijd in het voordeel is van de consument. De Tweede Kamer heeft recent aangedron gen op een onder zoek hoe het pu blieke belang beter kan worden be schermd. Het kabinet is niet van plan ama- teursportverenigingen, die door de stijgende energielasten in de pro blemen komen, financieel tege moet te komen. „Ik kan niet op voorhand zeggen dat er meer geld bijkomt. Die ruimte heb ik niet”, zei minister Helder voor Sport deze week in de Tweede Kamer. Zeeuwse sportverenigingen zuchten onder de hoge energieprij zen. Neem bijvoorbeeld Jong Am bon in Middelburg. De voetbalclub heeft even getwijfeld om het dou chen door de week af te schaffen, maar besloot het toch niet te doen. Wel gaat de kachel meteen uit, is de contributie al omhoog gegaan en gaat de vaatwasser alleen maar draaien als het écht nodig is. verhogen en de kantineprijzen aan te passen.” W Breskens zegt dat het aan alle criteria van de TEK-re- geling (een tijdelijke tegemoetko ming in de energiekosten voor het midden- en kleinbedrijf waar ook sportclubs een beroep op kunnen doen, red) voldoet. Op de vrijdag en in het weekend - als de kantine open is - kan er ge woon gedoucht worden, al is het water wat kouder afgesteld. Ook de verwarming is naar beneden ge schroefd onder het mom van alle beetjes helpen. De jeugd doucht na de training toch al thuis. „We heb ben wel wat spaarcentjes”, zegt voorzitter Bakker, „maar je moet toch ook wat achter de hand hou den.” WIK 57 uit Kerkwerve, met 160 leden een relatief kleine sportclub, Veldverlichting De 800 euro die Jong Ambon per maand betaalt voor de veldverlich ting hangt als een molensteen om de nek van de club. Wat is namelijk het geval? De masten zijn van de ge meente Middelburg en die ver vangt de oude verlichting pas door de veel zuinigere led-verlichting als de masten aan vervanging toe zijn. Het bestuur heeft gedacht aan ver hoging van de contributie voor jonge spelers, maar dat is een lastig besluit. Als je de contributie met een paar tientjes verhoogt, lopen leden weer weg en dat wil Jong Ambon niet. De club zal niet me teen omvallen. „Maar het valt niet mee. We kunnen net het hoofd bo ven water houden”, zegt voorzitter Melvin Telussa. Eenzelfde geluid klinkt vanuit Vraagtekens De Kamerleden Suzanne Kroger (GroenLinks) en Jo- O ZATERDAG 3 DECEMBER 2022 PC Zeeuwse clubs Ai BORSSELE Oneens TERNEUZEN PZEM is voor de helft eigenaar van de Sloecentrale. foto lex de meester Het Zeeuwse energiebedrijf PZEM mag voorlo pig niet in Tsjechi sche handen komen, vinden GroenLinks en PvdA in de Tweede Kamer. Zij dringen aan op uit stel van de ver koop. Gisteren: Pak bedrijven keihard aan bij het bestrijden van PFAS-lozingen (1209 r.) Nieuwe stelling: Sportclubs moeten compensatie voor energiekosten krijgen WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl MIDDELBURG Aan de Alvarez- laan in Terneu- zen is donder dagavond een fietser aangere den door een scooterrijder. De bestuurder reed op een gestolen scooter. Er kwam rond 18.15 een melding bin nen van een aanrijding. De politie en ambu lance kwamen ter plaatse. Het ambulanceper soneel heeft een van de betrokke nen onderzocht. De ernst van het letsel is niet be kend. De politie trof enkel nog de scooter aan. Die bleek gestolen te zijn. De eige naar van de scooter werd in kennis gesteld en heeft hem meegenomen. Er was 18 jaar cel geëist, en er is 18 jaar cel op gelegd. De rechtbank vindt bewezen dat de 46-jarige Sandra H. Ichelle met opzet en met voorbedachten rade om het le ven heeft ge bracht en haar li chaam heeft la ten verdwijnen. Eldridge Pentury was in de rechts zaal en vertelt daarover aan Noortje de Kroo in de podcast van deze week. Waarom is het opgelegde von nis opmerkelijk? En wat maakte de verklaring van een getuige zo belangrijk voor de rechter om tot dit oordeel te komen? Je hoort het via pzc.nl/ podcasts. EPZ, de exploitant van de kern centrale, geeft op haar website de consument een ‘onjuist en daardoor misleidend’ beeld over het hergebruik van splijtstof. EPZ moet de tekst aanpassen. - Gérard van Wanrooij, voorzitter WIK 57 uit Kerkwerve 91% Eens - Frank Balkenende Rolf Bosboom Den Haag Ab van der Sluis Middelburg ^3^ F

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 30