de Tweede Wereldoorlog samen in bijzonder archief J 1 1 it I IO 19 SLUITU AAN BIJ DE □uden sind hier nicht mü'nscht Zijn woning in Amsterdam had een inpandige doorgang naar de bibliotheek goge als Anne en Margot, waar ze onder meer Hebreeuws leerden. Ook zaten ze op dezelfde Montes sorischool. Otto Frank was een huisvriend. De neutraliteit van Nederland maakte het bestaan van het Jewish Central Informa tion Office, zoals de bibliotheek toen heette, steeds lastiger. Pre mier Hendrik Colijn verzocht Wiener zijn activiteiten te staken. Wiener opereerde relatief onge zien, maar zijn impact was gigan tisch. In 1935 verklaarde een rech ter in Zwitserland, mede door zijn hulp, de Protocollen van de Wijzen van Sion tot ‘schadelijk’, ‘overdui delijk bedrog’ en ‘ridicule onzin’. Twee nazikopstukken lieten deze teksten in Bern circuleren, waarin Joden worden afgeschilderd als duivelse wezens die in het geniep complotten smeden om de wereld te domineren. De Kristallnacht in november 1938 veranderde de situatie dras tisch. Wiener kreeg via zijn kana len verslagen van ooggetuigen van Duitse en Oostenrijkse Joden. In één zo’n document, nu opge slagen in Londen, beschrijft een vrouw haar persoonlijke drama in Wenen. Nazi’s sloegen de boel kort en klein, bezorgden haar va der een hoofdwond en dwongen haar om haar huis vervolgens te delen met andere Joodse families. Zonder bezittingen, een wo ning vol gebroken glas en een ge tormenteerde ziel ondertekent deze ‘Gisa’ de brief met weinig hoop. Wiener begreep onmiddel lijk dat de wreedheden van de na zi’s zich als een olievlek over het continent zouden gaan versprei den. Zijn archief ging in zijn ge heel naar Londen. Zelf verhuisde hij ook naar het Verenigd Konink rijk, in de hoop dat zijn gezin hem snel kon volgen. Un, mum and dad van zijn hand uit. Zijn moeder, Mirjam Wiener, hielp hem voor haar dood in 2017 een eind op weg. Anders dan de familie Frank verschuilde de in Amsterdam achtergebleven Wieners zich niet. Stukje bij beetje knepen de nazi’s hun bewegingsruimte af, totdat ze op 20 juni 1943 na een razzia op transport naar doorgangskamp Westerbork werden gezet. Na ze ven maanden kwamen de vier in Bergen-Belsen terecht. Daar, al dus Ruth in haar dagboek, zagen ze Anne en Margot Frank, overge plaatst uit Auschwitz, arriveren. De Paraguayaanse paspoorten brachten hier alsnog redding. De Wieners mochten na een langge rekt proces naar het neutrale Zwitserland reizen per trein. Voor ‘Grete’, zoals Margarete beter be kend stond, kwam dit te laat. Uit gemergeld door het weggeven van haar rantsoenen aan haar doch ters, stierf ze al snel na aankomst. Haar kinderen, relatief gezond, namen de boot naar New York. man in Theresienstadt zien, ter il lustratie. In dit getto annex con centratiekamp in voormalig Tsje- choslowakije beschrijft hij de gru welijkheden van de Holocaust, totdat zijn verslag halverwege een zin stokt. Waarom hij precies moest stoppen, is onduidelijk. Wel is bekend dat hij snel daarna naar Auschwitz is overgebracht. Paspoorten Via zijn contacten regelde hij valse Paraguayaanse paspoorten voor Margarete en hun drie kin deren, maar die kwamen te laat. „Toen de nazi’s Nederland bin nenvielen, zaten ze klem”, vertelt kleinzoon Daniel Finkelstein aan de telefoon. De senator, journalist, columnist, biograaf van oud-pre- mier David Cameron en bestuurs lid van voetbalclub Chelsea be schrijft gedetailleerd wat volgde. Finkelstein, 3 jaar oud toen zijn grootvader overleed in Londen, heeft de gangen van zijn be roemde familielid uitgespit voor een boek. In juni komt Hitler, Sta- Kruis overboord Voor ze Ellis Island bereikten, be sloot een van de dochters het Ijzeren Kruis van Wiener, verkre gen voor betoonde dapperheid in WOI, door een patrijspoort over boord te gooien. De Amerikanen zochten naar gevluchte nazi’s on der de passagiers. „Alfred vond dat, hoe gek dat ook klinkt, vrese lijk”, vertelt directeur Toby Simp son. „Hij was oprecht trots op zijn strijd voor zijn geboorteland, on danks het naziregime dat later volgde.” De keuze voor de Verenigde Staten was gepland. Wiener zat daar al enige tijd om gebruik te maken van de kanalen in Zuid- Amerika om informatie te verza melen. In Londen kon dat niet meer, vanwege de wurggreep van de Duitsers. Zijn werk, na de oor log weer opgepakt in het Verenigd Koninkrijk, kostte hem veel, maar was van onschatbare waarde. Simpson laat in de Holocaust Li brary een dagboek van een Joodse Eichmann Het materiaal van Wiener en zijn medewerkers diende tijdens de Neurenberger Processen als be wijs om nazi’s te veroordelen. Tij dens het proces van SS’er Adolf Eichmann in Jeruzalem, na diens arrestatie in i960 in Buenos Aires, fungeerde Wieners precieze do cumentatie als handvat tijdens de ondervragingen. Een terugkeer naar de Jan van Eykstraat was geen optie meer. Voor de Holocaust Library vormde Londen Wieners perma nente uitvalsbasis. Kleinzoon Finkelstein weet van zijn moeder dat Wiener in Engeland vaak be zoek kreeg van Otto Frank uit Amsterdam. Zijn tantes Eva en Ruth belandden dankzij hun partners uiteindelijk in de VS. Mirjam bleef wel in Londen. „Aan Nederland heeft ze, net als Alfred, geen vieze smaak overge houden”, stelt Finkelstein. „Drop en hagelslag lagen tot op hoge leeftijd binnen handbereik. In Amsterdam voelden ze zich thuis. Toen Joodse kinderen met gele sterren moesten rondlopen, kre gen ze snoep van de bevolking. Als je er van een afstand naar kijkt, kun je vragen stellen bij de gevolgen van de neutraliteit van Nederland. Dan krijg je een iets minder rooskleurig beeld.” Finkelstein noemt zijn grootou ders ‘spectaculaire en zeer dap pere mensen met een ongekend vooruitziende blik’. Zijn opa beti telt hij als een ‘superintellectueel’. Het onderzoek van Wiener in Amsterdam leidde tot het belang rijkste en grootste onderzoeks centrum ter wereld. Een gedenk teken, zo schreef Simpson in een brief aan Halsema, zou niet mis staan. Finkelstein weet al waar zo’n plaquette moet hangen. „Op de voordeur van Jan van Eykstraat 16. Mijn grootmoeder haalde zijn naambord weg, voor het geval de nazi’s op zoek gingen naar Alfred. Zo’n bord, na al die jaren, weer ophangen, zou een passend eer betoon zijn.” VL ZATERDAG 3 DECEMBER 2022 20 Mi Ie Kcrsbhi: 1 22 Affiche van de Nederlandsche Unie, die opriep tot eenheid on der de Duitse bezetter. Legpuzzel, bedoeld om woorden en symbolen mee te vormen die een relatie hebben met de Führer en de nationaal-socialistische partij, zo als de swastika en de naam ‘Hitler’. De gele sterren van stof met het opschrift ‘Jood’, die Joden op hun kleding moesten naaien. Een kaartspel met Adolf Hitler en andere nazi kopstukken in de hoofdrol. Een bord met de tekst ‘Joden niet welkom hier’, langs de Duitse autoweg in 1935. 1. Alfred Wiener in zijn werkkamer. 2. Margarete, de echtgenote van Wiener. Ze stierf in concentratiekamp Bergen-Belsen. Haar drie dochters overleefden wel. 3. De Jan van Eyk- straat in Amster dam. Op nummer 16 werkte Wiener aan zijn bibliotheek. 4. Dochters Ruth, Mirjam en Eva Wie ner in New York, in 1946. Eva en Ruth belandden later de finitief in de Ver enigde Staten. 5. Mirjam Finkel- stein-Wiener (links) met haar man en schoonfamilie. Zij is de moeder van au- teur Daniel Finkel stein, die bezig is aan een boek over zijn opa, met de titel Hitler, Stalin, mum and dad. 6. Het dagboek van Ruth Wiener dat ze bijhield tijdens haar verblijf in Ber gen-Belsen. FOTO'S WIENER HOLOCAUST LI BRARY COLLECTIONS DECEMBER 1H> 19 ZONDAG 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 133