Frauderend gezin krijgt cel en taakstraffen '1 - J 2 Het kabinet kiest, zoals verwacht, voor Zeeland als locatie voor de bouw van twee nieuwe kerncentrales. In 2035 zouden ze er moeten staan. Dit is wat we tot nu toe weten over de plannen. Negen vragen en antwoorden. Ai \V 1 ZEELAND KRIJGT ER KERNCENTRALES BIJ PZC.NL Barre Verkerke wint vakprijs Vlaketunnel in maart dagen dicht In het regeerakkoord is vorig jaar niet alleen afgesproken dat de hui dige kerncentrale van Borssele langer open blijft, maar ook dat er twee kerncentrales bij komen. Dat moet er mede voor zorgen dat Ne derland de klimaatdoelen kan ha len. Kernenergie is CO2-neutraal. Door meer gebruik te maken van kernenergie, vermindert dus de CO2-uitstoot. Bovendien wordt het land minder afhankelijk van de import van buitenlands gas. 2. Waarom wordt - opnieuw - ge kozen voor Borssele als locatie? Er zijn drie locaties aangewezen waar kerncentrales in principe mogelijk zijn: de Eemshaven in Groningen, de Maasvlakte bij Rot terdam en Borssele. In Groningen was er weinig animo en op de Maasvlakte zet men vooral in op waterstof. Daardoor ligt de keuze voor Borssele voor de hand. Daar staat ook al een centrale en zijn de kennis en infrastructuur dus aan wezig. Bovendien wordt ingeschat dat het draagvlak voor kernenergie onder Zeeuwen relatief groot is. Het is in elk geval een belangrijke stap, maar het kabinet bouwt zelf geen kerncentrales. Daarvoor moeten marktpartijen worden ge vonden die het project zien zitten. Voor de bouw heeft het kabinet al 5 miljard euro opzij gezet, maar de echte kosten liggen een stuk ho ger. EPZ, exploitant van de huidige centrale, houdt het voorlopig op een investering van 8 tot 10 mil jard euro. Eind 2023 wil de rege ring een definitief besluit nemen over nieuwbouw. Er is steeds gesproken over centra les van rond de 1500 megawatt per stuk. In Borssele moeten EPR’s, kernreactoren van de derde gene ratie, komen. Er zijn al EPR-cen- trales gereed in China en Finland, met vermogens tussen de 1600 en 1750 megawatt. De verwachting is dat de Zeeuwse centrales uitein delijk goed zijn voor 20 tot 25 pro cent van het landelijk energiever bruik. Als het goed is wel. De nieuwe centrales passen waarschijnlijk precies op het terrein van EPZ. De exploitant heeft eerder een schets gemaakt, waarbij de nieuwe cen trales niet tegen de Westerschel- dedijk aan liggen, maar aan de parallelweg van de Europaweg- Zuid. Het bouwen van een kerncentrale is een enorme, complexe klus. De verwachte bouwtijd is alleen al ze ker acht jaar. Voordat het zover is, dient een uitgebreide procedure te worden doorlopen. Zo is een op- richtingsvergunning nodig en een vergunning om de centrales uit eindelijk in bedrijf te nemen. Vol gens de Autoriteit Nucleaire Vei ligheid en Stralingsbescherming (ANVS) neemt de procedure voor de oprichtingsvergunning ‘ten minste enkele jaren’ in beslag. 7. Hoe lang duurde de bouw des tijds van de eerste centrale? Korter dan de huidige verwachte bouwtijd. In juli 1969 werd de eer ste paal geslagen. Vier jaar later kon de centrale in gebruik worden genomen. In eerste instantie was de bedoeling dat de centrale tot 2003 open zou blijven. Uiteindelijk werd dat verlengd tot 2033. Het ka- Volgens EPZ is de bouw van twee kerncentrales ‘te vergelijken met de aanleg van een Deltawerk’. Zij stelt dat het gaat om ‘duizenden directe arbeidsplaatsen’ tijdens de bouw, vooral op het gebied van ci viel werk. Als de nieuwe centrales eenmaal draaien, levert dat naar verwachting 800 vaste banen op. Toeleverende industrie en dien sten zijn daarbij niet meegere kend. Dat vrezen veel mensen in de om geving wel. De nieuwe hoogspan ningsmasten die de afgelopen tijd zijn gebouwd, zorgen al voor veel ongenoegen, omdat ze een forse inbreuk op het landschap te ma ken. Om de stroomproductie van de nieuwe centrales af te voeren, is de komst van nog zo’n stroomsnelweg richting Brabant vrijwel onvermijdelijk. De provin cie en de gemeente Borsele vinden dat onwenselijk. Een mogelijk al ternatief is een lijn door de Wes- terschelde richting de Kanaalzone, om de chemische industrie te ver duurzamen. Maar dan nog blijft er veel atoomstroom over, die toch het net op zal moeten. binet wil de centrale nu nog langer door laten draaien. dat hun huis op naam stond van zijn oudste dochter, S.S. Omdat H.S. zelf niet in aanmerking kwam voor een hy potheek had hij voor zijn dochter een valse werkgevers- verklaring van Bud- getCars geregeld. De vader kreeg de hoogste straf omdat het initiatief van de misdrijven van hem uitging en omdat hij eerder in de fout was gegaan. S.S. en H.S. waren op papier eigenaren van VOF Ocean Group. De auto’s stonden op naam van dat bedrijf. Zo wel in Vlissingen als België hadden ze een winkel, waar niet alleen lederen kleding maar ook vervalste merkkle ding werd verkocht. De 50-jarige H.S., vader van het gezin, moet een jaar de cel in; daarnaast kreeg hij zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf opge legd. Zijn inmiddels ex-echtgenote A.S. (51) en zijn oudste dochter S.S. (29) kre gen taakstraffen. De jongste dochter H.S. (26) is vrijgespro ken. Het Turkse gezin had een dure Merce des, Range Rover en BMW voor de deur staan en dat riep vragen op, omdat ze leefden van een uit kering. Na uitge breid onderzoek van een uitkeringsin stantie vielen op de vroege ochtend van 10 oktober 2019 meerdere agenten de woning binnen en werden de moe der en twee doch ters gearresteerd. Het OM kwam naast de uitkerings fraude met nog meer verwijten, zo als witwassen, ver koop van vervalste merkgoederen, wa penbezit en hypo theekfraude. Tijdens de inhou delijke behandeling van de zaak werd twee weken geleden duidelijk dat H.S. thuis de dienst uit maakte. En dat hij ervoor gezorgd had Overmacht De moeder werd vrijgesproken van witwassen. Maar, stelde de rechtbank: „Ze wist van de hoed en de rand. Het verweer dat er van wege de Turkse cul tuur sprake was van psychische over macht, waarbij de man het voor het zeggen heeft, was volstrekt onvol doende onder- bouwd.” De vrouw kreeg een taakstraf van 180 uur, waar van 60 uur voor waardelijk. Omdat ze vervalste merk goederen hebben verkocht, moeten de vader en de oudste dochter allebei een schadevergoeding van 800 euro beta len aan Chanel. De oudste dochter kreeg een taakstraf van 240 uur. AA DONDERDAG 1 DECEMBER 2022 PC Twee centrales dit weten we nu Oneens ARENDSKERKE De rechter heeft leden van een Vlis- singse familie straffen opgelegd voor onder meer fraude en verkoop van namaakkle- ding. Gisteren: Ik ben blij met de nieuwe kerncentrales in Borssele (2926 r.) Nieuwe stelling: KNVB moet harder zoeken naar vrouwelijke arbiters WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Barre Verkerke uit ’s-Heer Arendskerke heeft met zijn muurschildering ‘Open huis’ de Nationale Schil- dersvakprijs ge wonnen. Hij is daar heel blij mee. „Dit is het hoogst haal bare.” Verkerke en zijn team brachten de schildering dit jaar aan op het nieuwe wooncomplex aan het Ra- vesteijnplein in Vlissingen. Het is gemaakt in de trompe-l’oeil-stijl. Dat staat voor optisch bedrog; in dit geval is het net of er geen muur is en je bij de bewoners van het gebouw naar binnen kijkt. VLAKE De Vlaketunnel in de A58 gaat in maart volgend jaar een aantal dagen dicht. Ver keer moet reke ning houden met omrijden en mi nutenlange ver tragingen. Hoe veel dagen en wanneer exact de voor Zeeland belangrijke ver binding dicht gaat, is nog niet bekend. Duidelijk is wel dat Rijks waterstaat tech nische installa ties moet ver vangen. Het gaat meer specifiek om de omroepin stallatie, de ca mera’s en het besturingssys teem. Als de Vlaketun nel dichtgaat, zal het verkeer om geleid worden via de Oude Rijksweg. 1. Waarom wil het kabinet meer kerncentrales? 3. Vrijdag hakt het kabinet de knoop echt door. Is de komst van de nieuwe centrales daarmee ze ker? 4. Hoeveel vermogen krijgen de nieuwe kerncentrales? 5. Is er wel ruimte voor twee nieuwe centrales bij de huidige in Borssele? 6. In 2035 moeten de nieuwe cen trales in bedrijf zijn. Waarom duurt dat nog zo lang? 8. Wat leveren de nieuwe kern centrales aan werkgelegenheid op? 9. Betekenen nieuwe centrales nóg meer hoogspanningsmasten door Midden-Zeeland? 61% 31% Eens Eldridge Pentury Willem Adriaansens Middelburg Rolf Bosboom Borssele De locatie van mogelijke nieuwe kerncentrales bij Borssele. Links de huidige kerncentrale, fotoepz,bewerking evabonneur ALC?-"-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 30