u O 1 V Project Dood doet Leven draait samen met Het Zeeuwse Landschap Slechte markt was oorzaak van lage verkoopprijs woning Voormalige boerderij biedt straks zorg en onderdak aan 38 mensen '9™ 1 6 Cirkelende gieren? Opengereten runderkadavers? In Zeeland? Jazeker! In Oranjezon, de Slikken van de Heen en de Boswachterij worden bewust dierenlijken neergelegd. Zo’n groot dier betekent heel veel voedsel voor heel veel andere beesten Er zijn in 2014 geen rare dingen gebeurd bij de verkoop van een woning aan de Ringweg in Colijnsplaat. Tot die conclusie komt raadslid Charles Lelkens. De rond 1890 gebouwde schuur en de woning van de Elsa Hoeve zijn beide een Rijksmonument. Daar komt bij dat de schuur in een enigszins vervallen staat verkeert. „Dat alles maakt het wel tot een uitdaging”, zegt projectmanager Petra van de Fliert van ontwikke laar Estea. Het is de bedoeling dat in de schuur een aantal appartementen tiebedrijf. Niet alleen de destructiewet van dat hij blijft liggen in de natuur. Soerinks collega Leo Linnartz is in Zeeland actief voor Dood doet Leven. De ecoloog onderzoekt on der meer wat in de praktijk de ef fecten zijn van het project en dat betekent vooral kijken wat er alle- In 2011 kocht Noord-Beveland een woning aan de Ringweg in Co lijnsplaat omdat het pand in de weg stond voor de ontsluiting van de Valkreek. Omdat de plannen veranderden, werd de woning vier jaar later weer verkocht voor een veel lagere prijs. Lelkens kon het prijsverschil van 250.000 euro niet verklaren en wilde uitleg. De ver koop was destijds niet publiek aangekondigd en het pand was ook niet getaxeerd. Die uitleg heeft hij gekregen in een persoonlijk gesprek. De scherpe prijsdaling kwam omdat de woningmarkt op een diepte punt zat. „Omdat in een dergelijke markt een taxatie weinig zinvol werd geacht, heeft het college geen taxateur ingeschakeld”, zegt Lel kens. Hij neemt genoegen met de uitleg, maar vindt wel dat het ver- koopproces beter en transparanter had gekund. Mineralengebrek Want dat er al jaren geen grote overleden dieren meer in natuurge- Begin 2024 Op de Elsa Hoeve rust nu een agra rische bestemming. Dat betekent dat het bestemmingplan moet worden aangepast om de komst van de zorgvoorziening mogelijk te maken. Het plan wordt binnen kort door de gemeente ter inzage gelegd. Als de procedures soepel verlopen, denkt Estea begin 2024 te kunnen bouwen. die geen dementie hebben, maar wel 24-uurs-zorg nodig hebben, kunnen er straks terecht. bieden achterblijven heeft ook zijn effect op de bodemsamenstelling. Soerink: „Aan kalk en calcium is al eeuwen een gebrek. We zien op de Veluwe koolmezen letterlijk met gebroken pootjes in het nest zitten vanwege een mineralengebrek. Het lichaam van zo’n grote grazer geeft via de botten sporenelementen en mineralen af die hij tijdens zijn le ven uit planten heeft opgenomen. Het dode dier kan dus weer hele maal worden teruggenomen door de natuur en bijna letterlijk een nieuwe generatie dieren en planten voeden. Hoe completer een ecosys teem, hoe beter de natuur ook tegen een stootje kan.” maal op zo’n kadaver afkomt. „In Oranjezon zien wel heel veel insec tensoorten en raven. Zo zie je de oe- veraaskever alleen op kadavers van grote beesten. Zijn die er niet, dan zie je die kever ook niet. Alleen al het feit dat er zo veel meer kever- soorten worden gezien, maakt dit project al tot een succes”, zegt Lin nartz. „Er is van alles te beleven rond zo’n kadaver. Zo’n groot dier betekent heel veel voedsel voor heel veel andere beesten, ook grotere aaseters zoals gieren.” annex studio’s komen, aangevuld met een ontmoetingsruimte. Haaks op de al bestaande schuur komt een nieuw gebouw, dat ook het uiterlijk van een boerenschuur krijgt. Daarin komen de overige appartementen. De twee gebou wen worden met elkaar verbon den door bebouwing van één laag voor de huiskamer. In de be staande woning komen de kanto ren en de wasruimtes. Waar in het verleden nog werd gesproken over de huisvesting van mensen met dementie in de Elsa Hoeve is nu sprake van een wat bredere doelgroep. Ook mensen davers, ook de jacht speelt al eeu wen een rol, zegt Soerink. „De mens heeft heel veel grote dieren die vroeger in de natuur rondliepen opgegeten.” En als er nu een hert wordt geschoten, komt die meestal ook op ons bord terecht in plaats Er is een tekort aan kadavers in Ne derland, tenminste, in de natuur. Dan hebben we het niet over kleine beestjes, zoals hazen en vogels, maar over dieren van groter for maat: herten, runderen en paarden. Een armoe voor ons ecosysteem, zeggen ze bij ARK Natuurontwik keling, een organisatie die stimu leert om de natuur zoveel mogelijk zijn gang te laten gaan in natuurge bieden. ARK heeft daarom het pro ject Dood doet Leven opgezet. Dat draait in samenwerking met Het Zeeuwse Landschap al twee jaar in Oranjezon op Walcheren en de Slikken van de Heen bij Sint Phi lipsland, maar sinds kort ook in sa menwerking met Staatsbosbeheer in de Boswachterij in de Kop van Schouwen. Doodgereden hert Een hert dat is aangereden of uit zijn lijden is verlost nadat het bij voorbeeld verstrikt raakte in een omheining, wordt in het Dood doet doet Leven-project blijven kadavers van grote grazers liggen indenatuurin plaats van dat ze worden weg gehaald. Leven-project bewust in zijn na tuurlijke omgeving gelegd. Geen kelijk dat we kadavers van grote prettig zicht voor voorbijgangers, dieren laten liggen. Runderen en zoals wandelaars en mede daarom paarden worden aangemerkt als worden de dieren vaak naar een ‘gehouden dieren’ en daarom is bij plek gebracht waar niet zo snel pu- wet verboden om hun kadavers te bliek komt. Zo’n kadaver is een laten liggen. Natuurbeheerders zijn feestje voor de natuur. „Er komen verplicht grote dieren na hun over- dieren en organismen op af die ge- lijden af te voeren naar een destruc- specialiseerd zijn in het opeten van zo’n dood dier. Neem nou de kle- dingmot. Dat is een nachtvlinder zorgt voor een gebrek aan grote ka- die gespecialiseerd is in het eten van haar. Onze kleding is een alter natief voor wat hij in de natuur zou eten: de vacht van een dood dier”, zegt woordvoerder Lars Soerink van ARK. Het is in Nederland niet gebrui- U'1 I BE WOENSDAG 30 NOVEMBER 2022 Kadaver is feest voor natuur - Leo Linnartz, ecoloog ARK KLOETINGE COLIJNSPLAAT - Rob Paardekam - Melita Lanting De Elsa Hoeve in Kloetinge wordt een zorgvoorziening. In de boerderij aan de Stelleweg kunnen 38 mensen wonen die zwaardere zorg nodig hebben. Valeska Nastaly Burgh-Haamstede Boswachters Marijke Lieman en John Grandia met een schedel van een damhert in de Boswachterij in Burgh-Haamstede. Bij het Dood FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50