Gemeente doet oudste bakstenen huis van de hand M Project Dood doet Leven draait samen met Het Zeeuwse Landschap I Zo’n groot dier betekent heel veel voedsel voor heel veel andere beesten r is een tekort aan kada vers in Nederland, ten minste, in de natuur. Dan hebben we het niet over kleine beestjes, zo als hazen en vogels, maar over die ren van groter formaat: herten, runderen en paarden. Een armoe voor ons ecosysteem, zeggen ze bij ARK Natuurontwikkeling, een or ganisatie die stimuleert om de na tuur zoveel mogelijk zijn gang te laten gaan in natuurgebieden. ARK heeft daarom het project Dood doet Leven opgezet. Dat draait in samenwerking met Het Zeeuwse Landschap al twee Jaar in Oranjezon op Walcheren en de Slikken van de Heen bij Sint Phi lipsland, maar sinds kort ook in sa menwerking met Staatsbosbeheer in de BoswachteriJ in de Kop van Schouwen. eten van zo’n dood dier. Neem nou de kledingmot. Dat is een nachtvlinder die gespecialiseerd is in het eten van haar. Onze kleding is een alternatief voor wat hij in de natuur zou eten: de vacht van een dood dier”, zegt woordvoerder Lars Soerink van ARK. Het is in Nederland niet gebrui kelijk dat we kadavers van grote dieren laten liggen. Runderen en paarden worden aangemerkt als ‘gehouden dieren’ en daarom is bij wet verboden om hun kadavers te laten liggen. Natuurbeheerders zijn verplicht grote dieren na hun overlijden af te voeren naar een destructiebedrijf. Niet alleen de destructiewet zorgt voor een ge brek aan grote kadavers, ook de Jacht speelt al eeuwen een rol, zegt Soerink. „De mens heeft heel veel grote dieren die vroeger in de na tuur rondliepen opgegeten.” En als er nu een hert wordt geschoten, komt die meestal ook op ons bord terecht in plaats van dat hij blijft liggen in de natuur. Soerinks collega Leo Linnartz is Haene niet anders zijn, verzekert Lettinga. Het karakteristieke deel van de oorspronkelijke koopmanswoning aan de kant van de Meelstraat geeft straks toegang tot één van de appar tementen. Het pand loopt helemaal door tot aan de Poststraat, welk deel als pakhuis diende. Daar komt op de begane grond de bestaande win kelruimte terug. Het kleinere pand tussen die ruimte en de winkel van Zeeman wordt een doorgang tot de binnenplaats, waar het trappenhuis komt naar de overige vijf apparte menten op de bovenverdiepingen. Met uitzondering van de twee gro tere appartementen op de bovenste etage, blijft de huur van de vier an- Wij zijn geen stichting met als doel zo veel mogelijk geld op te potten dere appartementen volgens Let tinga binnen de sociale huurgrens. Doodgereden hert Een hert dat is aangereden of uit zijn lijden is verlost nadat het bij voorbeeld verstrikt raakte in een omheining, wordt in het Dood doet Leven-project bewust in zijn natuurlijke omgeving gelegd. Geen prettig zicht voor voorbij gangers, zoals wandelaars en mede daarom worden de dieren vaak naar een plek gebracht waar niet zo snel publiek komt. Zo’n kadaver is een feestje voor de natuur. „Er komen dieren en organismen op af die gespecialiseerd zijn in het op- Wereldwinkel Hoe snel de verbouwing kan wor den gerealiseerd, durft hij nu nog niet te zeggen. Zodra de gemeente raad een definitieve klap heeft ge- overleden dieren meer in natuur gebieden achterblijven heeft ook zijn effect op de bodemsamenstel ling. Soerink: „Aan kalk en cal cium is al eeuwen een gebrek. We zien op de Veluwe koolmezen let terlijk met gebroken pootjes in het nest zitten vanwege een minera lengebrek. Het lichaam van zo’n grote grazer geeft via de botten sporenelementen en mineralen af die hij tijdens zijn leven uit plan ten heeft opgenomen. Het dode dier kan dus weer helemaal wor den teruggenomen door de natuur en bijna letterlijk een nieuwe ge neratie dieren en planten voeden. Hoe completer een ecosysteem, hoe beter de natuur ook tegen een stootje kan.” in Zeeland actief voor Dood doet Leven. De ecoloog onderzoekt on der meer wat in de praktijk de ef fecten zijn van het project en dat betekent vooral kijken wat er alle maal op zo’n kadaver afkomt. „In Oranjezon zien wel heel veel in sectensoorten en raven. Zo zie Je de oeveraaskever alleen op kada vers van grote beesten. Zijn die er niet, dan zie Je die kever ook niet. Alleen al het feit dat er zo veel meer keversoorten worden gezien, maakt dit project al tot een suc ces”, zegt Linnartz. „Er is van alles te beleven rond zo’n kadaver. Zo’n groot dier betekent heel veel voed sel voor heel veel andere beesten, ook grotere aaseters zoals gieren.” Want dat er al Jaren geen grote derhouden. En schiet er nog geld over, dan wil de organisatie dat in zetten voor de aankoop van andere monumenten, aldus voorzitter Sander Lettinga. „Wij zijn geen stichting met als doel zo veel mogelijk geld op te pot ten. Ons primaire belang is de in standhouding van het Burgerwees huis en het belendende koetshuis, vanuit maatschappelijk oogpunt.” Het Burgerweeshuis werd acht Jaar geleden gerestaureerd. Het koets huis werd verbouwd tot huurap- partement op de bovenverdieping met daaronder een bed breakfast. Het behoud van authentieke ele menten stond daarbij voorop en dat zal bij de verbouwing van Huis de Cirkelende gieren? Opengereten runderkadavers? In Zeeland? Jazeker! In Oranjezon, de Slikken van de Heen en de Boswachterij worden bewust dierenlijken neergelegd. geven op het financieringsvoorstel van B en W - naar verwachting ko mende maand - wordt een vergun ning aangevraagd en is de stichting verder afhankelijk van de gemeen telijke procedures en beschikbaar heid van aannemers. Het college gaat uit van een periode van twee Jaar of korter. Voor die termijn wordt in het zelfde voorstel name lijk een voorschot genomen op ver lenging van het aflopende huur contract van de Wereldwinkel per 1 Januari in het Gravensteen. De We reldwinkel is de ruimte aan de Post straat als alternatief onderkomen aangeboden. De vroeg I4de-eeuwse koopmans woning wordt van binnen com pleet verbouwd met winkelruimte op de begane grond en zes huurap- partementen op de bovenverdie pingen. Het wordt het eerste pand van de stichting buiten het Burger weeshuis aan de Poststraat en het bijbehorende koetshuis om de hoek. De huuropbrengsten moeten voldoende zijn om zowel die ge bouwen als Huis de Haene te on- k A 1 I 4.: SD WOENSDAG 30 NOVEMBER 2022 E - Leo Linnartz, ecoloog ARK ZIERIKZEE - Marcel Modde Stichting Burgerweeshuis wordt de nieuwe eigenaar van Huis de Haene in Zierikzee. De ge meente verkoopt het oudste bakstenen huis van het eiland voor een symbolische prijs. - Sander Lettinga, Burgerweeshuis Valeska Nastaly Burgh-Haamstede Boswachters Marijke Lieman en John Grandia met een schedel van een damhert in de Boswachterij in Burgh-Haamstede. Bij het Dood doet Leven-project blijven kadavers van grote grazers liggen in de natuur in plaats van dat ze worden weggehaald.fotomariekemandemaker Kadaver is feestje voor natuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49