van kerken Noord-Beveland kan en wil niet zonder milieustraat Muziekfestival Hrieps krijgt ook een juniorendag Zorg om toekomst u 6 Stichting reddende engel? Aan de allerkleinsten vragen we natuurlijk een heel klein bedrag De Stichting Oude Zeeuwse Kerken zou de reddende engel kunnen zijn voor een aantal monumentale kerkgebouwen die in hun voortbestaan worden bedreigd. Als het daar kan, moet dat hier ook lukken De milieustraat in Wissenkerke is onmisbaar. Als Noord-Bevelanders naar Goes moeten rijden, vergroot dat de kans op dumpafval, is dat slecht voor het milieu en kost dat hen teveel geld. jeugd.” De volgende dag vindt de 28ste editie van het Hrieps-festival daar plaats voor iedereen van 18 jaar en ouder en wordt door zo’n 11.000 mensen bezocht. ter worden gebruikt want tot nu toe wordt het terrein met daarop al die tenten maar één dag gebruikt. Tijdens het daaropvolgende de bat in de gemeenteraad stemden de coalitiepartijen van CU, HW, SGP en WD tegen dat voorstel omdat ze vonden dat de gemeenteraad niet Het is duidelijk: het Noord-Beve- landse gemeentebestuur ziet niks in het voorstel van Olaz om de milieustraat op Noord-Beveland te sluiten. Olaz is een samenwer kingsorganisatie van Zeeuwse ge meenten. Het bestuur ervan wordt gevormd door de dertien Zeeuwse ‘afvalwethouders’. Die zijn bezig met het opstellen van een toekomstplan voor de Zeeuwse milieustraten. Onder deel daarvan is om er drie te slui ten: die in de gemeenten Noord-Beveland, Borsele en Ka- pelle. In Goes komt juist een extra grote. den om hun mening te geven over die visie. De burgemeester en de wethouders op Noord-Be veland doen de raad alvast een voorstel: ga niet akkoord. Dat is niet verrassend, want afgelopen voorjaar ondersteunde de voltal lige gemeenteraad nog een op roep van de SGP om de milieus traat te behouden. Om sterk te staan, werd zelfs een stukgrond naast de huidige milieustraat aangekocht, zodat die uitgebreid kan worden, bij voorbeeld met een inzamelpunt van kringloopspullen. Wethouder Adrie van der Maas zei vorige week in een raadsver gadering al dat ‘we voor de mili eustraat knokken en hem niet la ten gaan’. Wens Een Junior-Hrieps is al een langge koesterde wens van de organisatie. Eerder dit jaar kwamen de Veerse raadsfracties van DTV, D66 en PvdA/GL zelfs met een initiatief voorstel waarin ze aan de andere politieke partijen vroegen om zo iets mogelijk te maken. Ze wezen erop dat door uitbreiding met één dag er een nog gevarieerder pro gramma kon worden aangeboden. Ook kon het materiaal dan efficiën- Brengpunten De maatregelen moeten vooral de steeds verder oplopende kosten drukken. In de ‘getroffen’ ge meenten komen wel brengpun- ten voor de belangrijkste afval stromen, zoals grof groen, puin en klein chemisch afval. Voor an der afval moeten inwoners naar een buurgemeente: bijvoorbeeld Goes ofVeere. Het is nu aan de gemeentera- Het junior-festival begint die dag om 10.00 uur op het Hrieps-terrein aan de Middelburgseweg tussen Buttinge en Grijpskerke en gaat door tot 22.00 uur en trekt maxi maal 2500 bezoekers, zo verwacht Kramer. Het wordt opgedeeld in drie delen. „Eerst voor de kleintjes vanaf zo’n 3 jaar, daarna de wat ou dere jeugd en vanaf het begin van de avond een frisfeest voor de tie ners, voor de middelbare school- heeft het onder andere over Alle Kleuren, de K3-tribute band. Vol gens hem is deze band feitelijk nog leuker dan K3 zelf omdat het optre den langer duurt. Ook de Drentse boerenrockgroep Mooi Wark treedt die avond op voor de wat oudere jeugd. Kramer kan nog niet vertellen hoeveel er betaald moet worden om die dag Junior-Hrieps te bezoeken. „Dat hangt ervan af of we nog extra sponsors kunnen vinden.” Hij zit er wel aan te denken verschillende toegangsprijzen te vragen. „Voor de allerkleinsten natuurlijk een heel klein bedrag en voor de anderen net iets meer.” over uitbreiding van het festival gaat. Ook burgemeester Rob van der Zwaag stelde dat. Kramer was toen zo teleurgesteld in de Veerse politiek dat hij zijn plannen voor een jeugddag introk. Hij is daar nu toch op teruggeko men ‘in verband met de jeugd’, zo als hij zelf zegt. „Want de Veerse en Walcherse jeugd verdient het dat er ook iets voor hen wordt georgani seerd.” Hij is dan ook blij dat de ge meente Veere toestemming heeft gegeven voor Junior-Hrieps. Tijdens deze jeugddag zullen er luchtkastelen en springkussen zijn en komen er speciale bands optre den met een programma dat hele maal gericht is op kinderen. Hij De nieuwe voorzitter Piet Brui- nooge laat in het periodiek bulletin van de organisatie blijken een rol te willen spelen in het behoud van de panden. De stichting ontstond in 1976 rond de overname van de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Nadien nam de organisatie ook het eigen dom van de Sint Maartenskerk in Baarland en de hervormde kerken in Kats en Waterlandkerkje over. Na een slapend bestaan op het over- namepad, heeft de stichting zich zelf weer in de schijnwerpers ge plaatst voor de instandhouding van meer kerken in Zeeland, valt CDA-raadslid André Flikweert op. Dat biedt volgens hem perspectief. Model „Je zou kunnen denken aan het Groningse of Friese model. In Gro ningen heeft een vergelijkbare stichting inmiddels zo’n honderd kerken in eigendom. En met behulp van subsidies worden die gebou wen in stand gehouden. Als het Ontkerkelijking Daarnaast dreigen zestien godshui zen bij verdergaande ontkerkelij king hun religieuze functie te ver liezen. CDA en GroenLinks vinden dat ook moet worden gekeken of andere geloofsgemeenschappen wellicht een ‘echt’ gebedshuis zoe ken. Flikweert noemt de Christen gemeente als voorbeeld, die een paar jaar geleden in de voormalige sportschool aan de Grevelingen- straat in Zierikzee is getrokken. Leontien Kroesbeek (Groen Links) pleit er nadrukkelijk voor jongeren te betrekken bij het uit werken van plannen voor de gebou wen. Op basis van de kerkenvisie wordt een projectgroep opgericht, die met de huidige gebruikers in ventariseert wat er nog méér kan worden gedaan met de gebouwen. „Misschien zijn er meer kerken ge schikt voor cultureel gebruik, zoals de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Of wellicht kan je op de dorpen een mix maken met een bibliotheek functie.” Minder beeldbepalende kerken kunnen mogelijk worden verbouwd tot appartementen, stelt Kroesbeek zich voor. daar kan, moet dat hier ook luk ken”, zegt Flikweert. Eind september werd door Erf goed Zeeland de Kerkenvisie Schouwen-Duiveland gepresen teerd. In die rapportage wordt de noodklok geluid voor zeven van de vijftien monumentale kerken. De instandhouding van de Grote Kerk in Brouwershaven, de Hervormde kerk in Burgh, de kerken in Dreischor, Noordgouwe en Noord- welle en de Lutherse (Zwanen) kerk en Willibrorduskerk in Zierik zee wordt acuut bedreigd, omdat bij de kerkgemeenschappen het geld voor onderhoud op raakt. w t1% .^7 E. .Lr /f' EK Grof brandbaar DINSDAG 29 NOVEMBER 2022 SD GRIJPSKERKE - André Flikweert, CDA-raadslid Het muziekfestival Hrieps wordt een tweedaags festival. „Speci aal voor de jeugd van Veere, van Walcheren, houden we vrijdag 5 mei een Junior-Hrieps”, aldus organisator Hugo Kramer. - Hugo Kramer, organisator Junior-Hrieps Olaz is bezig met het opstellen van een toekomstplan voor de Zeeuwse milieustraten. FOTO MARCELLE DAVIDSE Martijn de Koning Wissenkerke Marcel Modde Zierikzee - Emile Calon ZRD r- f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49