1 M Vijf Zeeuwse musea krijgen extra geld ai Kunstmestproducent Yara is ’n beetje Lowlands 2 Kunstmestfabrikant Yara in Sluiskil beleeft zijn grootste onderhoudsstop ooit. Op piekdagen lopen er dik 800 medewerkers rond. Om die te huisvesten en te voeden, is een soort Lowlands-achtig festivalterrein opgebouwd. Onderhoudsstop in het kort Onze jongens zijn apetrots dat ze voor Yara mogen werken diri- PZC.NL Fruitshop sluit de deuren Bestuurder uit auto geknipt een een Partytenten Dat tijdelijke dorp bestaat uit en kele gigantische partytenten die op Bedrijfsbusjes Dethon is lang niet de enige onder aannemer vandaag. Het wemelt van de bedrijfsbusjes op het fa brieksterrein van Yara. We zien dat Equans en personeel van de Feyter Industrial Services present zijn. Ook waterbedrijf Evides is er, lezen we op de zijkant van een busje. „Evides bouwt een nieuwe hal waar rivierwater wordt omgezet in gede- mineraliseerd water. Dat gebrui- ken we voor onze stoomproductie en om chemicaliën in op te lossen. Onder meer voor AdBlue, de kata- lysatorstof voor vrachtwagens. Het is een groot project: 40 miljoen euro over de komende vijftien jaar. Overigens staat dit project los van de onderhoudsstop”, zegt directie lid Gijsbrecht Gunter, terwijl hij zijn auto langs het water project geert. Vier terug Yara afsluiters tot preventieve vervan ging van onderdelen. Daarvoor moeten we specialisten van over de hele wereld - zo’n 30 nationalitei ten krijgen we over de vloer - naar Sluiskil halen. Zij moeten weten wat wij verlangen. En wanneer ze waar aan de slag kunnen. Daarnaast moeten wij een compleet dorp op bouwen met verwarmde kleedruimten, een kantine met een keuken en werkruimten voor voor mannen die er hun laptop kunnen aansluiten. Onderaannemers rege len zelf overnachting voor hun per soneel. Ze slapen in hotels en op va kantieparken in Zeeuws-Vlaande ren en een aantal ook verder weg.” landen staat ook op de takenlijst. Ook het Bevrij dingsmuseum heeft een hele lijst inge diend. Daarbij springt de presenta tie van acht onbe kende verhalen van Bataljon Zeeland in het oog. Het mu seum in Nieuwdorp wil in dit verband een samenwer- kingsverbinding aangaan met het Programma Indisch Erfgoed. Het Industrieel Museum in Sas van Gent wil meer aan dacht schenken aan de energietransitie en de organisatie verder professiona liseren. Het Zeeuws Maritiem mu- ZEEum in Vlissin- gen haalt de banden met het onderwijs aan. Een coördinator museumeducatie moet daarvoor gaan zorgen. Verder wil het muZEEum de presentatie van de digitale collectie verbeteren. Het Zeeuws Mu seum in Middelburg had voor dit jaar niet om extra geld ge vraagd, maar mag in 2023 een extra bij drage van 50.000 euro tegemoet zien voor wetenschappe lijk onderzoek. Het Zeeuws Mari tiem MuZEEum in Vlissingen, het Be vrijdingsmuseum in Nieuwdorp en het Industrieel Museum in Sas van Gent krij gen elk 50.000 euro. De vier musea had den voor dit jaar een aantal projecten in gediend. Zo ontvangt het Watersnoodmu- seum steeds meer gasten uit het bui tenland en wil het ook meer internati onaal gaan werken. Daarom stelt het museum een mede werker ‘internatio nalisering’ aan. Die kan buitenlandse groepen in Ouwer- kerk ontvangen. Deze medewerker moet er ook voor zorgen dat het mu seum online inter nationaal beter toe gankelijk wordt. Sa menwerking met musea in andere weken begon aan zijn grootste onder houdsstop ooit. Rond de 80 mil joen euro wordt er geïnvesteerd. Tijdens zo’n stop is het een mieren nest. Het aantal mensen op het ki lometerslange en elf fabrieken tel lende terrein verdubbelt dan ruim schoots. Yara zelfheeft 700 mensen in dienst. Tijdens een onderhouds stop komen er dit keer 800 mede werkers van onderaannemers bij. Ter vergelijking: dat is de totale be volking van het dorp Hoofdplaat. Yara is eigenlijk niet berekend op zoveel zoete inval. De onderhouds stop wordt dan ook twee jaar tot in de puntjes voorbereid en met mili taire precisie uitgevoerd. Stopcoor dinator Maarten van de Ginste is één van de twee Yara-medewerkers die moeten zorgen dat alles in goede banen wordt geleid. „In vier weken tijd voeren we 1200 klussen uit. Dat gaat van ver plichte controles van pompen en e verwacht het niet, maar ook sociaal werkbedrijf Dethon huist met een ploeg op het terrein van Yara. „Al negen jaar zijn we ‘in house’. Tijdens een onder houdsstop verdubbelen we het team wel naar 21 man. We doen nuttig werk. We onderhouden de liften zodat ze niet uitvallen. Verder maken we van alles schoon. We ontdoen bijvoorbeeld alle trans portbanden van vuil. Die zijn be langrijk voor de belading van sche pen en vrachtwagens. Heel veel werk doen we met de hand. Je blijft er fit van”, grijnst Jaco de Rooij, voorman van de Dethon-ploeg. De Dethon-mensen zijn voor Yara stiekem belangrijke werkmie- ren. De Rooij: „We ruimen heel veel op want een schone werkplek is een veilige werkplek. Dus verwijderen wij stukjes kabels tot resten isola tiemateriaal dat onderaannemers achterlaten. Ze bellen geregeld of we een handje kunnen toesteken.” De Dethonners voelen zich vol waardige Yara-medewerkers, ook al staan ze niet op de loonlijst. „Het is mooi dat Dethon bij Yara een steen tje kan bijdragen. Onze jongens zijn apetrots hoor. Het is ook leuk om met personeel van andere be drijven samen te werken. En aan het eind van de stop is er al tijd een slot- feestje met bit terballen, biertje, speech en een Yara-sjaal of -shirt. Ze dra gen het met eer.” Dat biertje is altijd buiten de poort. Er mag geen druppel alcohol het terrein binnen. Beveiligers mo gen zelfs alcoholcontroles uitvoe ren als ze vermoeden dat personeel de vorige avond is doorgezakt. Tij dens de stop werden toch twee ex terne werknemers de toegang ge weigerd. WOENSDAG 23 NOVEMBER 2022 PC GOES Een tijdelijk dorp ij® WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Oneens W ST-ANNALAND Het Zeeuws Maritiem MuZEEum in Vlissingen. FOTO LEXDE MEESTER De provincie stelt extra geld be schikbaar voor vijf Zeeuwse musea. Het hoogste be drag, 150.000 euro, gaat naar het Watersnoodmu- seum in Ouwer- kerk. Gisteren: Ik heb een hekel aan Black Friday (1782 reacties) Nieuwe stelling: Ik heb heimwee naar het fotorolletje Groente- en fruitwinkel Fruit- shop, met vesti gingen in Goes, Kapelle en Mid delburg, is fail liet. De winkels in de drie plaat sen zijn sinds gisteren geslo ten. „We hebben faillissement aan gevraagd en dat is ook uitge sproken”, zegt eigenaar Michael de Visser. „Eerst was er de coro- natijd waarin we geen enkele steun kregen. En toen begonnen de prijzen te stij gen. De kosten voor gas, licht en water zijn op sommige loca ties drie keer zo hoog geworden.” De besprekingen met een curator zijn op dit mo ment gaande. De brandweer heeft gisteren ie mand bevrijd na een verkeerson geluk op de Joanna Maria- polder (N658) bij Sint-Annaland. Een auto raakte rond 07.20 uur van de weg en botste vervol gens tegen een boom. De brand weer van Sint-Annaland werd opgeroe pen om de be stuurder te be vrijden. De am bulancedienst heeft zich over het slachtoffer ontfermd. De be stuurder ver klaarde een per sonenauto te hebben inge haald. Bij die ma noeuvre raakte de auto van de weg. Zie ook pzc.nl/ Play Kunstmestproducent Yara spendeert 80 miljoen euro tij dens de onderhoudsstop. Daarmee is deze productie- pauze de grootste in de ge schiedenis van Yara Sluiskil. Op piekdagen zijn er 800 medewerkers van onderaan nemers aan het werk. Tijden de stop liggen een ammo- niakfabriek, een ureumoplos- singsfabriek en twee ureum- granulaatfabrieken stil. Ze worden nu opgestart en zijn pas over een week vol in be drijf. Ook de grootste salpe- terzuurfabriek gaat weer draaien. Deze fabriek kreeg nieuwe branders/reactoren, waarmee Yara per jaar 110.000 ton CO2 minder uit stoot. Corwin van Liere, calculator van Feyter Industrial Services bij de ureum-7 fabriek van Yara. FOTO'S FRANK PETERS m m Eens Theo Giele Middelburg Frank Balkenende Sluiskil - Jaco de Rooij, voorman sociaal werkbedrijf Dethon Lieve Klanten, Wij sluiten definitief deur. Graag willen wij iedereen bedanken v de trouwe klandizi. _*fRUITSHOP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34