Konijntransplantatie in duinen Oranjezon 23 NOV Vrijwillig natregenen op het Abdijplein 2022 Overschot uit Zeeuws-Vlaanderen 2 3 -W o» 9 Annemarie van de Vreugde Toos&Henk MIDDELBURG COLUMN ‘Whatthefak staan die mensen daar in de regen?’, hoorde ik ze denken Zogezegd in deze krant In Zeeuws-Vlaanderen worden ze afgeschoten, op Walcheren zijn er juist te weinig. De komende vijf jaar verhuizen zo’n driehonderd donorkonijnen naar de duinen van Oranjezon. Een speciale jager met fret en buidel gaat op pad om de dieren te vangen Terwijl hij bij die vriend op de bank bier zat te weg te klokken en de autootjes hun rondjes reden over het circuit van Abu Dhabi, stond ik bij de theatervoorstelling Returning the Gaze. Verschil moet er zijn. Op het Abdijplein werden wij, het publiek, in rijen opgesteld. We voelden ons beke ken. Terwijl we ons gedwee lieten natrege nen op het plein, fietsten er wat jongeren langs. Die keken raar op. „What the fak staan die mensen daar in de regen?!” hoorde ik ze denken. Nee, deze jongens voelden zich niet geroepen aan te haken bij dit natte gezel schap. Ze wilden gewoon veilig verstopt in een schimmig hoekje van de Abdij onge stoord hun net gekochte frikandelbroodje naar binnen schuiven, de happen vermen gend met grote slokken energiedrank. SPEURENDE STUDENTEN STEEDS MEER HUISHOUDENS GETEISTERD DOOR PLAAGDIEREN nog even wachten op de vergun ning van de provincie. Het gaat om een Natura 2000-gebied, waarvoor strenge regels gelden. Tegelijk is te rugkeer van het konijn een doel stelling van ditzelfde gebied. Pro jectleider Jaco Walhout van het Zeeuwse Landschap heeft goede hoop dat de eerste konijnen in ja nuari of februari worden uitgezet. Drie jaar lang worden elk jaar zo'n honderd konijnen ‘herplaatst’. De projectduur is op vijf jaar gezet, omdat door onvoorziene omstan digheden vertraging kan optreden bij het uitzetten. Konijnenburchten Ook de konijnenburchten dragen bij aan de biodiversiteit. Dieper ge legen, kalkrijk zand komt aan de oppervlakte. Dat is precies wat de bijzondere, typerende planten soorten van het duin nodig hebben. Bovendien broeden in de holen vo gelsoorten als tapuit (nu nagenoeg verdwenen) en bergeend. Tientallen jaren geleden leefden er honderden konijnen in Oranje zon. Jaco Walhout schat het aantal nu op hoogstens dertig. „We zijn dit voorjaar begonnen met tellin gen, om te kijken hoeveel het er zijn Strenge regels Met het project ‘Bijplaatsen konij nen in Oranjezon’ wil het Zeeuwse Landschap twee vliegen in één klap slaan. In Zeeuws-Vlaanderen hoe ven geen (of minder) konijnen af geschoten te worden. Terwijl de populatie konijnen in de Manteling van Walcheren wordt versterkt, en hopelijk ook op sterkte blijft. Het is en waar ze zitten. De resultaten zijn bedroevend.” Extra geld gemeente redt de Oostkerk De Oostkerk is gered als cultu reel podium, dankzij extra geld van de gemeente Middelburg. „Dit opent de weg naar fondsen en subsidies”, aldus een opge luchte directeur Leo Hanne- wijk. Vrijwilligers hielden een petitie om de Oostkerk open te houden en zamelden ruim 3200 handtekeningen in. Stichting de Oostkerk komt jaarlijks 80.000 euro tekort. Leo Hanne- wijk en voorzitter Jolanda van Koeveringe van de Raad van Toezicht kregen maandag de toezegging dat dat geld er komt. Dat gaat overigens niet zomaar. Ko nijnen hebben een behoorlijke ter ritoriumdrift en indringers worden niet vriendelijk onthaald. Even een plekje zoeken in een bestaande ko nijnenburcht is er niet bij. Wal hout: „Wij graven daarom kunst- burchten voor de nieuwkomers, waar ze direct in kunnen duiken om bescherming te vinden. In eer dere projecten is dat niet gedaan. Daar hebben we van geleerd.” ■k a deze zondag was het echt klaar. Af- gelopen. Uit. Mijn vriend sloeg voor H de laatste keer de voordeur achter zich dicht en vertrok huppelend naar een vriend, ’s Avonds zou hij weer thuis komen. De oogjes klein en vol verdriet. Een mistige blik. Omdat Max Verstappen de race weer had gewonnen en niet zijn geliefde Lewis Hamilton. Het was dit jaar in ieder geval de laatste keer dat ik hem terugkreeg na een middag gevuld met pitstops, crashes en an der oninteressant gezever. Dat ellendige Formule i-seizoen was bijna voorbij. De rode draad van deze voorstelling is het verhaal van de 130 Afrikaanse mannen, vrouwen en kinderen die op 18 november 1596 op het Abdijplein tentoongesteld wer den aan de inwoners van Middelburg. Een kijkdag, maar dan met mensen. Als ge doopte christenen zouden zij niet ver kocht mogen wor den en in vrijheid kunnen leven. Nou ja, vrijheid. Wie be loofde ze ‘op te bringhen in godts- vreese’ kon ze in dienst nemen. Ge doopt of niet, twee weken later werden ze toch weer inge scheept en doorverkocht. Anders was het zonde van de investering tenslotte. Toen ik na de voorstelling mijn fiets van het slot haalde, had ik kippen vel. Niet van de kou maar van dit verschrikkelijke verhaal dat deel uitmaakt van de Zeeuwse geschiedenis, en de groep jonge acteurs die dit zo pijnlijk goed ver telde. Wat was ik blij dat ik hier bij was geweest. Het enige dat me die middag even aan de For mule 1 herinnerde was het geplette blikje Red Buil dat de jongens had den achtergelaten. Met een mistige blik vertrok ik naar huis. Het gaat uitstekend met het Zeeuwse konijn. Althans, in de Wa- terwinbossen bij Kapellebrug, in Zeeuws-Vlaanderen. Daar komen tientallen konijnen bij het invallen van de schemering uit de bosscha ges rond de akkers huppen, om zich tegoed te doen aan de cultuurge- wassen. Tot groot verdriet van de boer. De afgelopen jaren zijn in dat gebied elke herfst zo’n 250 konijnen afgeschoten om de schade te beper ken. Aan de andere kant van het wa ter, in het voormalige waterwinge bied Oranjezon, zouden ze juist graag méér konijnen zien. Het ko nijn is daar namelijk een gewaar deerde grazer. Ondanks zijn kleine formaat levert het knaagdier een belangrijke bijdrage aan het herstel en de instandhouding van het open duin, waarin het zand kan stuiven. Ze graven en knabbelen aan wortels van jonge planten, zodat de duinen niet overwoekerd worden door bij voorbeeld meidoorn. Bloedonderzoek In de kantlijn van het project hopen onderzoekers nóg meer te weten te komen over de konijnen. Elk jaar worden vijf vangdagen ingepland. Een gespecialiseerde jager gaat dan met ‘fret en buidel’ op pad om de dieren te vangen. Bij 25 dieren wordt bloed afgenomen om te kij ken hoeveel dieren besmet zijn met myxomatose en RHD-V (een virus dat een acute leverontsteking ver oorzaakt, vaak met dodelijke af loop). Dat laatste, nieuwe virus is de af gelopen jaren in opkomst en komt in heel Nederland voor. Onduide lijk is hoeveel slachtoffers het virus precies maakt, omdat zowel onder tamme als wilde konijnen maar heel weinig onderzoek naar doodsoorzaken gedaan wordt. Bloedonderzoek kan ook veel ver tellen over de genetisch variatie. ZEELAND4 Konijn in de duinen bij Domburg, fotojacowalhout JONG IN HOEK ZEELAND 9 Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl Reageren? a.vandevreugde@pzc.nl - Senna Hamelink (17 jaar) „Studenten hebben be hoefte aan on derzoeksop drachten en wij kunnen hun hulp goed ge bruiken” HE VER&OMME WEER t>E TV-KABEL ÖOOR6EBETENI.' ...EN JE SCHOENVETERS AAN ELKAAR GEKNOOPT? „De gymles was mijn mo ment van vrij heid en dat ge voel wil ik graag doorge ven” - Tom Driessen, SKC Ondine van der Vleuten Vrouwenpolder WOENSDAG 23 NOVEMBER 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2