M Pieten zoeken bij intocht Sinterklaas 4 Ontmoetingen tussen inwoners van allerlei pluimage in hal gemeentehuis Inwonerskrant ‘Lekker knussig’ bij iemand in de stoel gaan zitten, een praatje maken en weer verdergaan. De eerste Verbindingsdag van de gemeente Schouwen- Duiveland lijkt geslaagd. Mensen kunnen elkaar ontmoeten en elkaar even aankijken De kinderen uit Bruinisse zijn mas saal uitgelopen om Sinterklaas te verwelkomen. In de snijdende kou wachten zij op de komst van de goedheiligman en vol verwachting zingen zij de longen uit hun lijf om de grote kindervriend te verwelko men. Met lichte spanning kijken zij uit naar de komst van de pakjes boot. Want hij zal toch wel komen? Maar natuurlijk komt Sinter klaas! Die goedzak slaat geen enkel over de Inwonerskrant. „Het idee achter deze bijeenkomst is verbin ding. Ik denk dat we met de Inwo nerskrant ook verbindend bezig zijn. Bij ons is de kreet, geen poli tiek, geen reclame en geen bobo’s. Maar bijvoorbeeld wel een tuin die gemeenschappelijk is aangelegd en rijdt Sinterklaas, samen met de Hoofdpiet, in een prachtige oude auto vanaf de haven naar het dorp. Want er wachten nog meer kinder tjes. wordt onderhouden. Ik vind het leuk om met mensen te praten en daarvoor zit ik hier ook.” Drukke dag Dus doet de man op leeftijd zater dag in Zeeland nog diverse andere dorpen en steden aan. Zo worden Sint en zijn pieten ook nog in Burghsluis, Arnemuiden, Renesse en Zierikzee feestelijk binnenge haald. Daarnaast is er ook nog eens een intocht in Goes, Sint-Maar- tensdijk, Kamperland en Wissen kerke. Een drukke dag voor de Sint! denker van het concept achter de Verbindingsdag en bemant zelf ook een hoekje. Ze is blij met hoe het loopt. „Mensen kunnen elkaar ont moeten en elkaar even aankijken. En je mag ook weer weg als je klaar bent met elkaar.” Roskes zegt dat veel organisaties zich spontaan hebben aangemeld en dat er bij de uitnodigingen is ge keken naar een breed palet, ook op cultureel vlak. „Niet iedereen voelt ervoor om plaats te nemen in een huiskamer omdat ze liever zelf rondlopen. Daar gaat het ook om, dat je contact maakt, of je mensen nou al kent of niet. Ik hoop dat het zo lekker knussig’ blijft als we dit weer gaan doen.” Zelf rondlopen Joke Bot is aanwezig namens Space Station, een organisatie die meer voudig gehandicapten helpt hun talent te ontwikkelen en allerlei workshops organiseert. Ze vertelt mensen over haar vrijwilligers werk, maar ze vindt het ook leuk om zelf rond te lopen en gesprek ken te voeren met aanwezigen van andere organisaties. Dat is ook precies de bedoeling volgens gastvrouw Petra Roskes. De beleidsmedewerker sociaal do mein bij de gemeente is medebe- Statushouders, een dominee, de burgemeester, oud-sportvrouw Nellie Cooman, vrijwilligers van Space Station: het is een greep uit mensen en organisaties die vrijdag rondlopen of een van de twintig zithoekjes - ‘huiskamers’ - in de hal van het gemeentehuis vullen. Overal staan schalen met lekker nijen en bij een mobiele bar wor den drankjes uitgedeeld. Het is het decor voor de allereerste Verbin dingsdag van de gemeente Schou wen-Duiveland. Bedoeld om ont moetingen tussen inwoners van al lerlei pluimage te stimuleren. jaar en geen enkel kind over. Op de kade van Bruinisse zet hij ook dit jaar weer voet aan wal. Voor alle aanwezige kinderen is er een handje niks van de Sint en een handje lekkers van de pieten. Maar wat is er toch aan de hand met die Pieten? Die zijn binnen een mum van tijd namelijk zomaar verdwe nen. Niks bijzonders! De kinderen mogen de verdwenen pieten gaan zoeken in het dorp. Daar zitten ze overal verstopt. Maar voor het zover is, wordt Marian Maaskant eerst nog even naar voren geroepen door de Sint. Hij biedt haar een cadeautje aan voor al haar hulp in het pieten huis van de afgelopen jaren. Daarna Sociale hoek MarinusvanDijke uitBurgh-Haam- stede is op de fiets gestapt, omdat dorp te vinden is. hij een boek moest wegbrengen in Zierikzee. „Ik wilde hier ook wel een kijkje komen nemen, omdat ik Lidi Caspers uit Dreischor zit op benieuwd was naar wie de ‘huiska- een bankje om mensen te vertellen Statushouders Vugar Abassov staat te glunderen bij een van de tafels. „Dit is een heel mooi initiatief Toen ik erover las, dacht ik, ik moet erheen.” De inwo ner uit Zierikzee komt zelf uit Azerbeidzjan en woont sinds 2009 op Schouwen-Duiveland. „Ik wil statushouders helpen buiten de deur te komen. Als ze zelf een stap doen, krijgen ze die ook terug. Dit is mertjes’ zouden bezetten. Het zijn voor mij een goede manier om met voornamelijk mensen uit de sociale statushouders in contact te komen, en gezondheidskant, vluchtelin- Ik wil ze helpen te integreren.” Hij gen, gehandicapten en het repair- werkt bij een woningcorporatie in café. Ik zie geen voetbal of cultuur. Brabant. „Ik ben vrijdags vrij en za- Ik had gehoopt op een behoorlijk terdag en zondag ook. Op die dagen breed beeld”, zegt hij. Maar het con- kan ik mensen helpen met formu- cept spreekt hem aan. „Ik sprak net lieren invullen, cv’s en sollicitatie- de dorpsraadvoorzitter van brieven schrijven, maar ik kan meer Burgh-Haamstede over het idee om doen.” zoiets misschien samen met alle or ganisaties uit eigen dorp te doen. Sommige mensen weten niet pre cies wat er allemaal op het eigen >5 MAANDAG 21 NOVEMBER 2022 SD Op de bank voor ’n praatje BRUINISSE - Willem Adriaansens Voor Sinterklaas breken weer drukke tijden aan. De goedhei- ligman wordt met zijn pieten in tal van dorpen en steden bin nengehaald. Zoals zaterdagmid dag in Bruinisse. - Petra Roskes, gastvrouw en medebedenker Verbindingsdag Geen Amerigo of Ozosnel in Bruinisse. Sint wordt, samen met Hoofd piet, in een oldtimer naar het dorpgereden. foto katja van noort Valeska Nastaly Zierikzee Overal in de hal van het gemeentehuis van Schouwen-Duiveland zijn ‘huiskamertjes’ gemaakt waar mensen kunnen aanschuiven voor een ontmoeting, fotomariekemandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49