M 'f 1 'q Lisi JBU Chris Verhage schrijft boek over 120 jaar christelijke school Reuzenhoek 6 9 f Chris Verhage haalde zich een enorme klus op de hals met zijn boek De Christelijke school Reuzenhoek 1891-2012. De oud-politieman wilde vrijwel de hele geschiedenis van deze polderschool laten zien. De school was het bindmiddel in dit gehucht. De betrokken heid van ouders en leerlingen bij de school was enorm „De school was het bindmiddel in dit gehucht. De betrokkenheid van ou ders en leerlingen bij de school was enorm. Van diverse families zaten kinderen uit vier generaties hier op school. Dat leerlingen uit verschil lende klassen samen les hadden, was eigenlijk ook prima. Daardoor moes ten ze al snel leren zelfstandig te wer ken. Op de school was een orkest, kinderen kregen dam- en schaakles- sen. Het schoolplein en het veldje er naast waren altijd beschikbaar om te spelen.” „Ik las hoe juffrouw Los de eerste vrouwelijke lerares werd in 1920. Ter wijl hoofdonderwijzer Kosten het maar niks vond, een vrouw voor de klas. Ook het schoolbestuur mor relde. Maar ze deed haar werk ontzet tend goed en gaf hier uiteindelijk 55 jaar les. En dat in een tijd dat vrou wen, als ze al werkten, meteen moes ten stopten als ze trouwden en zwan ger werden. Juffrouw Los bleef vrij gezel, was enorm geliefd onder schoolmeisjes, die liepen haar vaak tegemoet als Los naar school liep. De dochters van hoofdonderwijzer Kos ten zijn later zelf in het onderwijs ge gaan. Het is een mooi en vroeg eman- cipatieverhaal.” „Dat de school onder meer werd gefinancierd met renteloze leningen door leden van de schoolvereniging is ook apart. Eind 19de eeuw, toen er nog kinderarbeid was en de leer plicht nog niet bestond, kregen kin deren uit grote boerenarbeidersge zinnen nauwelijks scholing. Voor kinderen uit de Grote Huissenspol- der was reisafstand een obstakel. Daarom besloot het schoolbestuur deze nieuwe christelijke school te starten in Reuzenhoek. Dat mensen, veelal boeren, daarvoor zelf soms duizenden guldens uitleenden is echt bijzonder. Dat waren kapitalen toen.” „De school was creatief en zocht slimme samenwerkingen. De nor men voor een minimale school grootte werden steeds scherper. Eind jaren 70 was de minimale school grootte 27 leerlingen voor zes klassen onder één schoolbestuur. In 1985 was dat 45. Door fusies met scholen in Zaamslag en later Axel bleef het ge middelde net op peil. Maar in 2009 was het niet meer te houden, toen kwam het besluit in 2012 te stoppen. De school is toen opgegaan in CBS De Parel, de nieuwe school in de Ter- neuzense wijk Nieuw-Othene.” „Weten wat er speelt op de plek waar je woont, vind ik belangrijk. Deze school was een parel hier in de pol der. Mijn vier kinderen zaten er op school, hadden er een fantastische tijd. Ik zat een tijd in het bestuur. De interesse voor de schoolgeschiedenis was er al snel. En ik stuitte op veel opmerkelijke verhalen door in de schoolgeschiedenis te duiken.” „Het verhaal van een steekpartij in 1916 is ook apart. Een paar jongens wilden een leraar die geregeld schoolmeisjes lastigviel een lesje le ren. Ze gingen naar de avondschool en zouden hun leraar aanpakken. Een 11-jarige jongen die niet mee wilde doen met de wraak, werd neergesto ken door een andere jongen. Hij liep een flinke steekwond op, maar over leefde het gelukkig.” „De school had al in 1911 centrale verwarming, dat was ook apart. Die was kolengestookt, maar geen van de leerlingen had zoiets moderns thuis. In gehucht Reuzenhoek werd pas in 1924 elektriciteit aangelegd en water leiding volgde in 1939. De school had in 1998 ook al een warmtepomp, iets waar je nu pas veel meer over hoort.” „Leraren vinden voor een kleine school waar een docent in één ruimte drie klassen les moest geven, was niet makkelijk. Maar leraren die dat aand urfden, hoefden niet in militaire dienst, zo kwamen er eind jaren 60 toch voldoende leerkrachten.” „Nee, de oplage is vierhonderd stuks en door hoge drukkosten kan het maar net uit. Ik heb zeven maanden, zes uur per dag aan dit boek besteed. Ik had gelukkig al veel fotomateriaal en verhalen van het 100-jarig bestaan in 1991. Voor mijn eerdere boek De Reuzenhoek, historie, bewoners en hun woningen had ik ook al veel uitge zócht. De tijd die daar in zit, tel ik niet eens mee.” et schoolgebouw staat er I nog in het gehucht Reu- I zenhoek, op de grens I van de Zaamslag- en de I Groot Huissenspolder. Maar de laatste leerling verliet tien jaar geleden het pand en de voorma lige basisschool is nu een woonhuis. Chris Verhage (69) brengt op ruim 400 pagina’s met verhalen en 1200 foto’s en illustraties de protestantse schoolgeschiedenis weer even tot le ven. Een school die in zijn toptijd, 95 jaar geleden, 140 leerlingen had. W i ^4 F”® Hf. (fe. 'xvaJÖ? ujci VL DONDERDAG 17 NOVEMBER 2022 School was parel in de polder - Chris Verhage Klassenfoto van de school in Reuzenhoek in 1911 met rechts hoofdonderwijzer J. Kosten. Chris Ver hage: „Op klassenfo to’s van 1891 tot onge veer 1921 zijn de kin deren nog in kleder dracht, daarna is dat opeens over.” Wat mist Reuzenhoek, nu de school er niet meer is? De Christelijke school Reuzenhoek 1891-2012 is te bestellen via cverhage@zeelandnet.nl. Boek met softcover kost 34,95 euro, met hard cover 39,95 euro. Arie Westeneng Reuzenhoek Wat voor bijzondere verhalen kwam u tegen? Hoe wist een hele kleine school 120 jaar door te gaan? Waarom moest dit boek er komen? Gaat u binnenlopen als dit boek een bestseller wordt? Laatste schoolfoto van De Reuzenhoek, deze werd geno men in 2011. Chris Verhage bij het schoolgebouw. FOTO ANNE HANA y y4' iWj I 1 t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54