Ruim eeuw oude Machinefabriek zet de deuren en ramen open M - IS iif 1 Raad Vlissingen eist meer openbare toiletten voor toeristen en inwoners 6 Handhaving stopt surveillance Van der| Jffl Middelburg heeft een groot gebrek aan boa's. Daarom lopen er minder handhavers op straat en kan vrijwel alleen worden gereageerd op problemen die worden gemeld. De gevel aan de Dokzijde van de Machinefabriek in Vlissingen krijgt zijn oude grandeur terug. Het ruim een eeuw oude industrieel monument zet deuren en ramen open. Diverse partijen vroegen afgelo pen jaren regelmatig naar uitbrei ding van het aantal openbare toi letten. De paar toegankelijke wc's bij bijvoorbeeld parkeergarages aan de Spuistraat en het Schelde- plein zijn voor veel mensen on vindbaar. En wandelaars die bij het station, door het Nollebos, over het strand of de boulevards strui- ten te hebben. Ook kleine kinde ren moeten vaak plotseling naar het toilet, aldus de zeven opposi tiepartijen in een motie. De coalitiepartijen waren dat Bij het cascoherstel van de Machi nefabriek zijn eerder dichtgemet selde deuren en ramen weer uit gehakt. Net als in de derde hal ko men er volgend jaar grote stalen deuren in de eerste twee fabriek shallen, terwijl er ook weer licht de fabriek zal binnenvallen door raampartijen aan weerszijden van alle drie de deuren. De deuren kunnen open; of ze ook regelma- tig open zullen staan, is onder meer afhankelijk van de activitei ten die in de toekomst achter de deuren plaats zullen vinden. Voorafgaand aan de vergadering van de commissie Ruimte is er donderdag 24 november vanaf 17.30 uur een informatiebijeen komst over de toekomst van de Machinefabriek. honderd parkeerplaatsen in de fa briek staat vast. 800 parkeerplaatsen Projectleider Scheldekwartier Jef frey Beenhouwer, opvolger van Hans van Houdt, houdt presenta ties over de Machinefabriek en de mogelijke locatiekeuzes voor een nieuwe basisschool in het Schel dekwartier. Architect Taco Tuin hof houdt een inleiding over drie mogelijke invullingen van de Ma chinefabriek. Alleen het onder brengen van zeshonderd tot acht- Kom end jaar Of er een school, woningen, ho- reca-etablissementen, winkels, sport- en cultuurvoorzieningen in komen, moet het komende jaar worden besloten. Of er ruimtes worden ingericht voor de school en culturele voorzieningen, durft Beenhouwer niet te voorspellen. Maar dat er horecavoorzieningen en commerciële bedrijven ko men, lijkt zeker. Wat voor bedrij ven en horecazaken er onderdak zullen vinden, is dan weer onbe kend. Beenhouwer: „De komende maanden beginnen gesprekken met vertegenwoordigers van be drijven en instellingen die zich graag in het gebouw zouden ves tigen.” Extra taken Een oplossing voor het gebrek aan boa's is niet zomaar gevonden, waarschuwde Van der Spek. „Alle gemeenten zoeken boa's.” En bo venop het personeelsgebrek komt ook nog eens extra werk. „Tegelij kertijd worden namelijk taken overgedragen van de politie naar de handhavers van de gemeente.” Daarom riep Van der Spek tijdens de vergadering van het wijkteam ook de hulp in van de aanwezigen. „Als u mensen kent van wie u denkt dat ze geschikt kunnen zijn voor dit werk, laat het ons dan weten.” En met ‘geschikt* bedoelt hij niet dat kandidaten al de juiste opleiding moeten hebben gedaan of een di ploma moeten hebben. „Als ge meente leiden wij de boa's zelf op.” In de taakomschrijving van de gemeente staat dat boa’s controle ren of mensen zich aan de regels houden en geen overtredingen be gaan. Ze zijn beëdigd en dragen een speciaal insigne. Zij mogen identi teiten controleren, strafbare feiten opsporen en personen aanhouden. De gemeentelijke boa draagt een blauw uniform. boa aanwezig, vertelde Van der Spek. „We doen geen rondjes door de wijk, maar rijden alleen als noodhulp. Ik ben er niet blij mee, maar we komen dus wel als er klachten worden gemeld.” Daarom spoorde hij de wijkbewoners aan dat wel te blijven doen. Middelburg heeft eigenlijk tien boa’s. Drie ervan zijn vertrokken. De reden dat ze ermee stoppen is volgens hem dat de handhavers van de mensen op straat weinig waar dering voelen voor hun werk, ter wijl hun werk wel belangrijk en moeilijk is. „Daarom gaan ze op zoek naar iets anders.” Van de tien zijn er drie weg en een langdurig ziek. „En het wordt nog erger want er gaan er ook nog twee met pensioen", aldus Koos van der Spek, coördinator handhaving openbare ruimte van de gemeente Middelburg. Nieuwe mensen zijn volgens hem moeilijk te vinden omdat alle gemeenten handhavers zoeken en ze elkaar dus ook onder ling beconcurreren. Van der Spek maakte het pro bleem dinsdagavond bekend tij dens een vergadering van het wijk team Dauwendaele. Vandalisme en criminaliteit is een langlopende zorg in die wijk. De aanwezigheid van buitengewoon opsporings ambtenaren (boa's) als aanvulling op het werk van wijkagent en poli tie, is daarom van belang. De ge meente heeft als uitgangspunt dat in alle wijken boa's actief zijn. Maar in Dauwendaele is nu geen Als u mensen kent die geschikt kunnen zijn als boa, laat het ons dan weten. Wij leiden ze op nen, raken bij plotseling opko- darmproblemen is het noodzake- mende aandrang in paniek, omdat lijk om een aantal openbare toilet- er in geen velden of wegen een openbaar toilet is. Een gemeente die niet alleen voor eigen inwo ners, maar ook voor toeristen en recreanten ‘bezoekersstad’ wil zijn, moet zorgen dat er voldoende met hen eens, zodat het college de openbare toiletten zijn, vinden opdracht kreeg snel voor openbare alle Vlissingse raadsleden. toiletten te zorgen. Wethouder In coronatijd wilde het gemeen- Coen Bertijn: „We laten onderzoe- tebestuur de gastvrijheid van (ho- ken waar toiletten moeten komen reca-)ondernemers aanjagen door en op welke wijze we die exploite- op te roepen mensen met hoge ren. Vóór de zomer moeten er dan nood van het toilet gebruik te laten enkele toiletten in gebruik zijn”, maken. Met een groeiend aantal belooft Bertijn. ouderen, mensen met maag- en/of - Re né H oon h or st Tin Voor kwalitatieve vloer- en raambekleding Home textiel We zoeken boa’s, zoekt umee VLISSINGEN In het verleden leverden hoge noodkreten uit de Vlissingse raadzaal niets op. Maar de raad gaf het college unaniem de op dracht meer openbare toiletten in gebruik te nemen. Bij het Dok is sinds kort goed te zien hoe de Machinefabriek aan de Jan Weugkade er vroeger heeft uitgezien, fotodirk-jangjeltema Maurits Sep Middelburg René Hoonhorst Vlissingen - Koos van der Spek, coördinator handhaving DONDERDAG 17 NOVEMBER 2022 WA Schouwersweg 7, Heinkenszand 0113-564000 binnenuit.nl woonexperts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34