u Boeiend poëtisch hart in Ballustrada Geen dag maar een feesttour met bomen 6 Supermarkt houdt warmte over die gemeente kan gebruiken De nieuwe supermarkt van Lidl in Heinkenszand gaat restwarmte leveren aan het naastgelegen gemeentehuis. Het is voor het eerst dat de supermarktketen een buurman op die manier van energie voorziet. Everaers maakte als redactielid de selectie voor dit boeiend poëtisch hart. „Ik streefde niet naar volledig heid, maar beperkte me tot connec ties en mijn geheugen.” Daarmee licht hij toe waarom hij heeft geko zen voor werk van oude en jonge, van dode en levende en van be kende en minder bekende dichters. kenszand. Omdat de directe om geving de afgelopen maanden flink overhoop lag - zo was de hoofdingang van het gemeente huis geruime tijd dicht - was er re gelmatig overleg tussen het bouw team van Lidl en mensen van het gemeentehuis. Daar kwam de mo gelijkheid om elkaar te helpen min of meer toevallig ter sprake, zegt wethouder Arno Witkam. „Het bleek dat Lidl warmte over houdt, en daar nergens mee naar toe kan. En wij kunnen die goed gebruiken om dit grote gebouw te verwar men.” e Lidl, die morgen open gaat, staat pal naast het Borselse ge meentehuis aan de Stenevate in Hein- We kunnen straks achtanegen maanden per jaar gasloos verwarmen schrijver Gaito Gazdanov door Willem G. Weststeijn, die bij het verhaal ook een inleiding met bio grafische schets schreef. De stads dichters van Middelburg en Ter- neuzen, Aschwin van den Abeele en Peter Knipmeijer, laten de lezers kennis maken met gedichten uit nieuwe bundels. Met het verhaal Ontploffingsge vaar behandelt Jan J. B. Kuipers de factor macht, columnist Minor vraagt zich af waar inspiratie te koop is en Ko de Jonge heeft voor de rubriek Aan flarden werk gekozen van de Luxemburgse mail-art kun stenaar Franz Frisch. Warmtetransport De korte afstand tussen de super markt en het gemeentehuis is ge makkelijk te overbruggen. Vanaf Lidl werden alvast buizen gelegd tot aan de perceelgrens. Volgend jaar gebeurt dat ook aan de kant van het gemeentehuis. „We gaan dan warmtepompen plaatsen”, Stadsdichters Ballustrada bevat verder onder veel meer de vertaling van het verhaal De gevangene van de Russische verklaart beleidsmedewerker Rico Geluk. „Als die er staan, gaan we ook de restwarmte gebruiken.” Die warmte komt vooral van de koelkasten, die in een supermarkt dag en nacht aan staan. „Koeling levert immers warmte op”, ver klaart Arnold Baas, teamleider energie bij Lidl Nederland. „Het is Vandaag is de Nationale Boom feestdag. Op veel plekken wordt er dan een boom geplant, maar niet op Schouwen-Duiveland. Daar start later deze maand de Boomfeesttour: vijf activiteiten verspreid over vijf maanden, van november tot en met maart. Daarbij is er veel meer aandacht voor de natuur en natuurlijk bo men in het bijzonder, zegt Art hur Geursen van NME Schou wen-Duiveland. Een van de activiteiten is wil gen knotten in natuurgebied Dijkwater bij Sirjansland, maar er worden ook bosexcursies ge houden. Uiteindelijk wordt er ook wel een boom geplant, zegt Geursen, maar dan in een peri ode waarin de boom beter kan wortelen, zoals in maart. dezelfde warmte die je voelt als je je hand houdt boven een koelkast die staat te draaien.” Lidl gebruikt een deel van die warmte zelf, maar houdt ook over. Bij sommige win kels maakt het gebruik van WKO (warmte koude opslag), waarbij de warmte in de zomer in de grond wordt opgeslagen om in de winter te gebruiken. Leveren aan een buurgebouw is voor het bedrijf volkomen nieuw. „Het moet ook maar net zo uitkomen” zegt Baas. „We staan hier pal naast een groot gebouw, dat veel warmte nodig heeft. Voor een gewone woning zou dit natuurlijk niet werken.” De warmte wordt getransporteerd door middel van water. Dat gaat warm van de supermarkt naar het gemeentehuis, daar wordt de Natuurbeleving „De Boomfeesttour is ons eigen initiatief, maar wordt ook wel gestimuleerd door de landelijke organisatie van de Boomfeest dag. Door de activiteiten te spreiden, vragen we steeds weer een beetje aandacht voor de boom. Anders is het maar een dag en dan is het weer voorbij. We willen op deze manier de be wustwording vergroten van het belang van bomen. Bomen zijn een van de belangrijkste facto ren voor het leven op aarde, dat willen we kinderen meegeven. We werken daarin samen met Staatsbosbeheer. De activiteiten geven een kind de mogelijkheid een natuurbeleving te hebben, dat is heel waardevol. Niet ieder kind komt vaak genoeg in het bos”, zegt Geursen. warmte eruit gehaald, en het wa ter stroomt koud weer terug. De warmte van Lidl levert straks 20 tot 25 procent van de energie die nodig is om het gemeentehuis maximaal te verwarmen. „Maar dat hoeft alleen als het buiten heel koud is”, legt Geluk uit. „We schatten in dat we straks zo’n acht of negen maanden per jaar vol doende hebben aan alleen de rest warmte en dus volledig gasloos kunnen verwarmen. De warmte pompen hoeven dan alleen in de wintermaanden aan.” De gemeente Borsele betaalt een vast bedrag per kWh aan Lidl. „Dat ligt een stuk lager dan wat we nu kwijt zijn”, zegt Geluk. „Met de huidige prijzen hebben we de in vestering er na drie jaar al uit.” Van Stefan van den Bossche een gedicht over gelukkig zijn in Zie rikzee, evenals het korte Rosette van Jacob Cats uit Huwelijk (1625). Ver der brengt Wiebe Radstake met Japi een persoonlijke ode aan Nes- cio. Thom Schrijer liet zich inspire ren door de mist in januari. Ester Naomi Perquin biedt een knipoog naar een ander laagland dan het Schouwse met Lowlands. Zij schreef dit als dichter des vader lands bij de 25ste editie van dat fes tival in 2017. WOENSDAG 16 NOVEMBER 2022 SD NOORDGOUWE - Ali Pankow Nieuwe vestiging van Lidl verwarmt ook het stadhuis ‘Al eeuwen weten Zeeuwen hier van rijmen.’ Dat constateert Johan Everaers uit Noordgouwe in het zojuist verschenen na- jaars dubbelnummer van het li terair tijdschrift Ballustrada. Centraal daarin staan dichters over Schouwen-Duiveland in de rubriek Laaglandse Poëzie. D - Rico Geluk beleidsmedewerker Borsele Johan Everaers, samensteller van Laaglandse Poëzie van Schou wen-Duiveland. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK De nieuwe vestiging van Lidl (links) in Heinkenszand staat pal naast het gemeente huis (rechts). Het transport van rest warmte tussen de panden is dus technisch gezien niet zo’n lastige klus. FOTO MARTI JN DE KONING Geen boomfeestdag, maar een boomfeesttour. Zo staan bomen veel langer in de be langstelling, vinden Natuur- en Milieueducatie (NME) Schouwen-Duiveland en Staatsbosbeheer. Martijn de Koning Heinkenszand Valeska Nastaly Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49