u De Agenda Verbindingsdag en Sinterklaas ■vlira De boekenwurmen weten hoe fijn dat is, een ochtendje struinen op een boekenmarkt. In de Jacobuskerkvan Renesse kan het eindelijk weer eens op zaterdag 19 november. Als je ermee ophoudt, komt het nooit meer terug Keerpunt Tijdens de alternatieve Renessedag van afgelopen zomer kwam het keer punt. Marieke Braber vroeg de man nen of ze die dag niet met twee kra men boeken wilden komen staan. Cees: „Daar hadden we een leuke omzet. Iedereen van de ploeg werd weer enthousiast. Ik heb voorgesteld om die zomer in ieder geval de reeds gesorteerde boeken te verkopen op het pleintje naast mijn huis aan de Oude Moolweg. Dat bleek een succes, want we hebben in totaal zo’n vijf tienhonderd boeken verkocht.” De organisatie was er wel van overtuigd geraakt dat de traditionele boeken markt in november gewoon bij Re nesse hoort en dat deze weer door moest gaan. „Als je ermee ophoudt, komt het waarschijnlijk nooit meer terug”, denkt Cees. Aanstaande zaterdag is er dus een boekenmarkt als vanouds in de Jaco- buskerk. Er staat een mooie collectie klaar volgens Cees. „Een mooie kans voor de liefhebbers en verzamelaars om de pareltjes eruit te halen. Ik heb gezien dat er heel mooie actuele boe ken bij zitten.” Streekromans, be kende schrijvers en stripboeken doen het volgens Cees en Wim altijd goed. Wim: „Ik weet nog wel dat er altijd een half uur voor de opening al men sen stonden te wachten. Liefhebbers en ook handelaren die dan wel met zestig, zeventig boeken tegelijk weg gingen. Dan had je zo in korte tijd voor een paar honderd euro ver kocht.” leeftijd. We zijn met zijn vijven: Ad Blom, Maarten van Leeuwen, Walter Visser, Hans Schoneman en ik. We zijn toch door blijven gaan met sorte ren, zonder dat we wisten of we met de boekenmarkt door zouden gaan. Al was het alleen maar voor de boe kenkast van de kerk.” Dorpspraatje „Door de jaren heen kwam er steeds meer bij. In het koor van de kerk worden eigen baksels en oliebollen verkocht en er is een verloting”, somt Wim om. „En je zag ook steeds vaker mensen langskomen die helemaal niet voor de boeken kwamen. Die vonden een dorpspraatje gewoon ge zellig.” De organisatie maakte ook een vaste boekenkast in de kerk waar op woensdagen in het seizoen boe ken verkocht worden, gelijk met de wekelijkse markt in het dorp. Dat loopt goed. Net als de boekenmarkt zelf, die is toch al snel goed voor een opbrengst van een paar duizend euro per keer. Een opsteker die tot nu toe werd gebruikt voor bijvoorbeeld het onderhoud van het kerkgebouw. Door corona was er afgelopen jaren geen boekenmarkt. Wim: „We had den inmiddels een opslag in Noord- welle bij Gean Huttinga, maar het inleveren is stil komen te liggen. Je kunt niet eindeloos boeken opslaan. In 2021 kreeg ik helaas zelf wat man kementen en toen heb ik besloten te stoppen.” Cees Hoogerhuis was in eerste instantie afwachtend. Toch sprong hij in het ontstane gat. „Ei genlijk zagen we het na corona niet meer zo zitten ook mede gezien onze aan veranderd te worden. Ik leg vooral meer accent op de promotie van de markt, de presentatie van de boeken en de inname van boeken voor de volgende verkoop.” Wel heeft hij nog een dringende oproep voor vrijwilligers die helpen bij het sorte ren of bij de verkoop. Hij haalt zelf in ieder geval veel voldoening uit dit werk. „Ik vind het leuk en zinvol dat mensen voor een goed doel boeken afleveren waar anderen dan weer ple zier aan beleven. Als je die mensen ziet staan snuffelen tussen de boe ken, geeft me dat een goed gevoel.” Zinvol werk „Ik heb de organisatie op me geno men en ben daar afgelopen tijd druk mee geweest. Dan zie je hoeveel werk Wim in het verleden heeft verzet”, erkent Cees. „Hij heeft de organisatie goed opgezet, dus daar hoeft weinig H et is drie jaar geleden, dus het werd onderhand tijd dat er een boeken- i||! BB markt plaats konden vinden in Renesse. Wat veranderingen achter de schermen zijn er wel. Wim van der Waal zat ja renlang in de organisatie, maar hij heeft nu het stokje overgedragen aan Cees Hoogerhuis. De opzet van de boekenmarkt blijft wel hetzelfde. Wim kijkt terug op zijn tijd als or ganisator: „In 2on hebben we de boe kenmarkt voor het eerst in deze vorm georganiseerd. Voor die tijd hadden we altijd een kraam bij de kerk tijdens de markt. We verkoch ten boeken, platen en cd’s, de aan voer was groot. Aan de Hogezoom was een opslag. Ik ben erbij gekomen om te helpen met sorteren. In no vember 2on hielden we in de kerk een boekenmarkt en dat liep als een trein.” De aanvoer werd daarna gro ter dan er verkocht kon worden. En zo besloot de organisatie dat er twee keer per jaar een boekenmarkt kwam. In mei en november. i SD DINSDAG 15 NOVEMBER 2022 Op zoek naar de pareltjes van de Renesser boekenmarkt - Cees Hoogerhuis Cees Hoogerhuis (I) heeft het stokje over genomen van Wim van der Waal (r). FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Vrijdag 18 november In het gemeentehuis in Zierikzee wordt de allereerste Verbindings dag gehouden. Tussen 16.00 en 20.00 uur kan ie dereen spontaan aan schuiven voor een praatje; een ontmoeting tussen mensen met verschillende achter gronden, levensovertuigingen en leefstijlen onder genot van een hapje en een drankje. Vrijdag 18 november In de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven begint om 20 uur de gedachtenisbijeenkomst ‘Zee van Licht’. Er is om 20.00 uur een moment van samenzijn met muziek (ver zorgd door Marien Stouten en An nette Ju mei et), een woord van Zaterdag 19 november Een drukke dag voor Sinterklaas op Schouwen-Duiveland. Om 10.00 uur begint hij op het Wa- terplein in Renesse. Om 13.00 uur wordt de boot verwacht in de ha ven van Burghsluis. Om precies de zelfde tijd vaart de Sint ook Scha- rendijke binnen. Om een kwartier later zijn grootste intocht te maken in Zierikzee, bij de Zuid haven poort. En om het feest die dag helemaal compleet te maken duikt het hele gevolg om 13.30 uur nog eens op in de haven van Bruinisse. troost en stilte. Daarna is iedereen in de gelegenheid een lichtje te ontsteken voor overleden dierba ren. Mariskaden Hartog Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50