M Vaart achter woningbouw: miljoenen voor stationsgebied Ito 5 Locatievoorstelling over slavernijverleden in Middelburg I 1 I I II V'"al Sites Of Memory maakt jaarlijks een voorstelling over de Nederlandse koloniale geschiedenis. ‘Returning The Gaze’ is de nieuwste productie die te zien is in Middelburg. Mensen moeten komen kijken om een onderbelicht verhaal tot zich te nemen eturning the Gaze’ neemt het publiek mee naar november 1596. Dat jaar kwamen zo’n 130 Afrikaanse mannen, vrou wen en kinderen per schip aan in Middelburg. Zij waren gevangen aan boord van het schip van kapi tein Melchior van den Kerckhoven en handelaar Pieter van der Hagen, beiden medeplichtig aan de sla venhandel. Op het Abdijplein werd op 18 november een kijkdag georganiseerd waarbij zij tentoon gesteld werden aan mensen in de stad. Als gedoopte christenen zou den zij in vrijheid kunnen leven, maar twee weken later besloot de regering van de Republiek alsnog dat de reder met hen kon doen wat hij wilde. Beroofd van hun vrij heid, identiteit en familie werden na een kort verblijf in Middelburg de kinderen, vrouwen en mannen opnieuw ingescheept en verkocht in West-Indië. Het project is onderdeel van een landelijk miljardenpakket aan in vesteringen in onder meer spoor lijnen, stations, wegen en fiets- snelwegen. Die moeten ertoe lei den dat er extra vaart wordt gezet achter nieuwe woningbouwloca ties, door ze goed bereikbaar te maken. Haast is nodig, omdat er dringend behoefte is aan huizen. In totaal trekt het kabinet ko mende jaren 7,5 miljard euro uit voor het verbeteren van de bereik baarheid. Daarvan komt een frac tie terecht in Zeeland. Zo steekt het Rijk maximaal 500.000 euro in vernieuwing van het vervoer in Zeeland, maakte het gisteren be kend. burg centraal. „Het draait om het hoorbaar maken van genegeerde stemmen en het zichtbaar maken van onderbelichte personen. En om de dominante en veelal witte blik tegenover het onderdrukte Maas afgesproken dat het een half miljoen euro op tafel legt om het anders reizen op touw te zetten. Het station in Goes wordt een van de belangrijkste ‘hubs’. Het kabinet betaalt 3,9 miljoen euro mee aan de vernieuwing van het gebied. Ook wordt de looproute richting het centrum van de stad aantrekkelijker. De aanpak moet ervoor zorgen dat versneld 640 huizen rondom het station wor den gebouwd. Meer Zeeuwse projecten kun nen rekenen op geld uit Den Haag. Deze waren al in juni bekendge maakt. Schouwen-Duiveland krijgt 6,8 miljoen euro om te in vesteren in de bereikbaarheid van perspectief waarmee naar de kolo niale geschiedenis wordt gekeken. Simpeler gezegd: wat was de im pact van de slavernijgeschiedenis op de bewoners van Middelburg in het verleden? En wat is de impact in het heden? Dat alles komt sa men in een theatrale beleving met dans, poëzie en muziek.” Streek wil niet te veel prijsgeven over wat het publiek kan verwach ten. „Ik laat liever de voorstelling voor zich spreken. Wat ik wel kan delen: het optreden is in het Ne derlands, Engels en Papiamento. Mensen moeten simpelweg ko men kijken om een onderbelicht vooral de wijk Noorderpolder en de binnenstad van Zierikzee. Terneuzen kan rekenen op 6,2 miljoen euro voor nieuwbouw wijk Othene. Het geld is bestemd voor de aanleg van een ontslui- tingsweg richting de provinciale weg. Voor Hulst is 1,1 miljoen euro gereserveerd. Dat geld gaat naar een ontsluitingsweg voor Groote Kreek II. Met de projecten in Goes, Zierikzee, Terneuzen en Hulst zouden bijna 2000 huizen ver sneld kunnen worden gebouwd. In juni werd ook een bijdrage van 2,8 miljoen euro toegekend voor de ontwikkeling van Goese Schans, de omvorming van het ha venindustrieterrein tot woonwijk. Dankzij de investering kunnen twee Goese rotondes worden aan gepast, wordt de doorstroming op de Ringbrug verbeterd, wordt een fietspad langs de Houtkade aange legd en komt er een ‘slimme mo- biliteitshub’. Zeeland als proeftuin De provincie wil het vervoer op een andere manier organiseren. Daarbij heeft niet iedereen zijn ei gen auto, scooter of fiets, maar worden die zo veel mogelijk ge deeld op zogeheten ‘mobiliteits- hubs’. Zeeland moet hiervoor een proeftuin worden. Het Rijk heeft met gedeputeerde Harry van der Specifiek thema Een verhaal van lang geleden, maar niet minder stuitend en con fronterend. Door verhalen uit de geschiedenis te delen hoopt Sites of Memory bewustwording te ver groten. „Kennis over het verleden leidt tot inzichten over onze toe komst als cultureel diverse samen leving”, vertelt regisseur Katy Streek. „Het is belangrijk dat dit verhaal uit de Middelburgse ge schiedenis tot zich te nemen.” Returning the Gaze is gemaakt in samenwerking met CBK Zee land, Keti Koti Zeeland, Theater Productiehuis Zeeland, Mapping Slavery Project, D OX en Poetry Circle Nowhere. verleden vanuit meer dan alleen het witte perspectief gedeeld wordt.” Ieder jaar ontwikkelt Streek samen met Jennifer Tosch, medeoprichter van Sites of Me mory, een locatievoorstelling van uit een specifiek thema om een stad en geschiedenis op een unieke manier te belichten. „In 2016 ging onze voorstelling over de zwarte gemeenschap in de 17e eeuw, een jaar later lag de focus op Amsterdam Oost, de geschiedenis van de VOC en het thema verzet.” Ook in de jaren die volgden wer den indrukwekkende voorstellin gen gemaakt, dit jaar staat Middel- In het plan van de provincie heeft niet iedereen zijn eigen auto, scooter of fiets, maar worden die zo veel mogelijk gedeeld 1 - - I I safe I i ‘Niet alleen vanuit witte blik’ De locatievoorstelling Returning the Gaze speelt zich af op het Abdijplein en in de Kloostergangen in Middelburg, fotorien de jager - Katy Streek, regisseur GOES Het kabinet steekt bijna vier miljoen euro in de vernieuwing van het Goese stationsgebied. Dat moet ervoor zorgen dat er versneld honderden huizen komen rond het station. De voorstelling is te zien op don derdag 17 november (16.00 uur), zaterdag 19 november (13.00 en 16.00 uur) en zondag 20 november (13.00 en 16.00 uur). Startlocatie is bij de Kloostergangen in de Abdij van Middelburg. Tickets via sitesof- memory.nl. - Rolf Bosboom Hans Puik Middelburg GO DINSDAG 15 NOVEMBER 2022 14 „i. r 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37