Nieuwe uitkijktoren biedt zicht over ‘Niemandsland’ M Duizenden kinderen wachten Sinterklaas op in Terneuzen 5 ontzettend naar uit al die blije ge zichtjes zo weer te zien”, zegt hij. Stoute kinderen zijn eral lang niet meer. Er zijn er hooguit een paarondeugend Veerhaven staan er duizenden, sa men met hun vaders, moeders, opa’s en oma’s. Sinterklaas begint met wat hij de komende weken onophoudelijk zal moeten doen: zwaaien. De naam Niemandsland voert te rug naar de Eerste Wereldoorlog. Tijdens de Duitse bezetting lag er achter de dodendraad een gebied dat nergens bij hoorde. De moderne Spaans ogende toren herinnert aan de Tachtigjarige oorlog en de Staats- Spaanse linies. Niet snoepen Sinterklaas probeert continu het overzicht te bewaren in de vrolijke pietenboel. Toch zijn er nog wel wat zorgen. Zijn alle pieten naar de wc geweest? Blijven alle musi cerende pieten straks netjes in de pas lopen? En zijn er wel genoeg pepernoten? „Wel als we er zelf niet van snoepen”, instrueert de hoofdpiet zijn manschappen. „Vo rig jaar hebben we hier veel teveel zelfvan die noten lopen schran sen, dus houd jullie in, pieten!” Da’s voor pietje Tibio nog best een moeilijke opgave. Heel af en toe belandt er ‘per ongeluk’ toch weleens een nootje in zijn eigen mond. Ach, waarom ook niet, er is Bijzondere ervaring Ondanks zijn honderden jaren er varing blijft de aankomst in Ter neuzen toch elke keer weer een bijzondere ervaring. Maar hij be seft dat het dat nóg meer is voor al die kindjes. Voor de Sint mag dit allemaal gesneden koek zijn, voor heel kinderen is dit de allereerste keer dat ze hem in levende lijve zullen zien. En dus wil hij dat alles perfect geregeld is. Niet alleen nu in de Veerhaven, ook straks als hij op de kinderafdeling van het zie kenhuis alle kindjes bezoekt die er een zeecontainer vol met peper noten aan boord. En ook eentje met cadeaus natuurlijk. „De kin deren willen het liefst elektrisch speelgoed dit jaar”, zegt Tibio. „Maar ook voor Sinterklaas is alles duurder geworden, dus we hebben strenge keuzes moeten maken.” Dan begint Pakjesboot 12 van zijn neus te maken. Ja! We zien de kinderen! Op de zeedijk bij de in de haven om vervelende rede nen niet bij konden zijn. Aan wal geeft de Sint zich toch een beetje over; hij kan niet altijd en overal de regie houden. Geluk kig is daar burgemeester Erik van Merrienboer die hem door de me nigte naar de Markt loodst. „Heeft u zo veel pieten meegenomen om dat alle kinderen zo lief zijn ge weest”, vraagt de burgemeester. „Stoute kinderen zijn er al lang niet meer in Nederland, burge meester. Er zijn er hooguit een paar ondeugend”, reageert hij. Van Merrienboer knikt instemmend en beseft: er is de komende weken ook in Terneuzen maar één baas. En dat is Sinterklaas. ^B e leven een uur- ^B tje voor de ver- BSSar wachte aan- BB komsttijd. Aan boord van Pak jesboot 12 neemt de spanning toe. Maar liefst honderd pieten helpen elkaar de puntjes op de i te zetten. De roet die ze vorig jaar in alle schoorstenen opdeden was zó hardnekkig dat ie nog steeds aan hun gezichten kleeft. Dat zal de komende weken vast niet minder worden, nu veel Nederlanders vanwege de hoge energieprijzen een knisperend haardvuur prefe reren boven de centrale verwar ming. „Dat wordt nog wat, al die hete schoorsteenpijpen. Maar onze Veiligheidspiet heeft ons op het hart gedrukt dat veiligheid voor al les gaat. Is de pijp nog te heet? Dan maar via het dakraam!”, grapt een van de pieten. Sinterklaas drukt ondertussen heel even zijn snor. Niet alleen omdat de temperatuur op de Wes- terschelde op 12 november doet denken aan zijn zomervakanties aan de Costa Brava. Het is inder daad warm met zo’n tabberd aan, maar soms pakt hij bewust ook even een momentje om zelf te ge nieten van de start van weer een aantal drukke weken. Hij heeft zelfs nog even tijd voor een korte reflectie. „Het was weer een bewo gen jaar in de hele wereld, maar la ten we het daar maar niet teveel over hebben vandaag. Dit is ten slotte een kinderfeest, ik zie er Informatie Uitzichtpunt Niemandsland biedt niet alleen een blik over het grens gebied. Op elk van de vijf verdiepin gen krijgt de bezoeker informatie over de drie thema’s van de Boer- gondische Buren: landbouw, na tuur en cultuurhistorie. Uitzichtpunt Niemandsland, nabij grenspaal 281 in het bosrijk gebied tussen Stekene (B) en Sint Jansteen werd zaterdag op een feestelijke manier geopend. Twaalf partners werken in dit Europese project aan het stimuleren en versterken van samenwerking op het vlak van agro-toerisme en de verkoop van streekproducten over de grens heen. Het uitzichtpunt verrijkt de grensregio met een markante, toe ristische troef. Voor de opening werd een stukje toneel opgevoerd waarin smokkelaar Camiel door le den van het Wase Red Team absei- lend van de toren werd bevrijd. Burgemeester Ilona Jense-van Haarst van Hulst en collega Stanny de Rechter (Stekene) verrichtten de officiële opening. Ze onthulden een naamplaquette, beklommen de to ren en hingen daar de Nederlandse en Belgische driekleur over de re ling. De nieuwe Hulster burge meester vindt het een prachtig pro ject. „Zo zie je waartoe een goede samenwerking met onze buren kan leiden.” Sinterklaas is net Superman. Hij kan op honderden plekken tegelijk aankomen. Wij voeren zaterdag een stukje met hem mee naar de Veerhaven in Terneuzen. VL MAANDAG 14 NOVEMBER 2022 Zie ook pzc.nl/play STEKENE - Edy De Witte Je moet geen hoogtevrees heb ben. Maar als je de ruim twintig meter hoge toren bedwingt, krijg je een panoramisch zicht op het gevarieerde agrarische landschap dat het Waasland en Zeeuws-Vlaanderen kenmerkt. - Sinterklaas Raymond de Frel Terneuzen Er wordt geabseild bij de opening van uitzichtpunt Niemandsland. FOTOFRANKPETERS Blije gezichtjes op de zeedijk Sinterklaas kwam met maar liefst honderd pieten naar Terneuzen. FOTO ANNE HANA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 55