u Plan voor nóg een elektriciteitslijn en meer masten door Zuid-Beveland 'Plek vinden moeilijk, vluchteling zijn ook’ 4 Zuid-Beveland kan zich opmaken voor de komst van nog meer hoogspanningsmasten. De 380kv-lijn die nu wordt aangelegd, krijgt een aftakking naar Zeeuws-Vlaanderen Op z'n minst een deel van de lijn komt bovengronds wonenden en gemeenten blijken toch een voorkeur te hebben voor de ‘oude’ vakwerkmasten. geschikte plek te vinden, maar het is ook moeilijk vluchteling te zijn.” Wethouder Joan Veldhuizen zei dat de gemeente in overleg is met het COA. Ze hoopt dat er in een van de komende maanden duide lijkheid komt. Om de druk erop te houden nam de raad een motie aan waarin het college als het ware wordt opgeroepen vaart te maken. Alleen Nieuw Goes stemde daar niet mee in. Die partij is tegen de komst van een nieuw asielzoekers centrum. De meeste andere par tijen willen dat aan de noodop vang in Goes, als hij er dan nog is, een eind komt zodra er een nieuw azc is. Die nieuwe lijn moet vooral de be drijven in de Kanaalzone helpen aan extra stroom. Er is nog niet be kend hoe en waar de lijn precies wordt aangelegd, vertelde Suzan van Kruchten van het ministerie van Economische Zaken afgelopen week aan de Borselse gemeente raad. „We zijn nog volop aan het be kijken wat de beste technische op lossingen zijn, wat er kan en wat er niet kan.” gaf Van Kruchten aan. „Maar dat is iets voor de lange termijn.” De ‘Zeeuws-Vlaamse lijn’ is op SPECIAALZAAK ondermode lingerie nachtmode badmode terstof doorheen geleid kunnen worden.” De Westerschelde is ook nog eens een Naturazooo-gebied, waar strenge regels gelden. „Na tuurorganisaties hebben bij ons hun zorgen al geuit. We zijn ons er van bewust dat dit heel lastig wordt.” De nieuwe lijn komt bij Terneu- Niet optimaal Frans van der Knaap (CDA) wees op de mensonterende toestanden waarin veel asielzoekers nu verke ren, onder meer in noodopvanglo- caties. Goes heeft zo'n noodop vang in de Zeelandhallen en vrij wel iedereen is het erover eens dat de omstandigheden daar niet opti maal zijn. „Het kan eigenlijk niet dat mensen die alles hebben ach tergelaten hier in zo'n menson waardige situatie zitten”, aldus de CDA-fractievoorzitter. „We be grijpen dat het moeilijk is om een het werk te stellen om nu snel een nieuw asielzoekerscentrum te kunnen realiseren. Het is bijna anderhalf jaar geleden dat de gemeenteraad het licht op groen zette voor de komst van een nieuw asielzoekerscentrum. Daarna bleef het stil. De gemeente en het COA zijn op zoek naar een geschikte plek. Het oude asielzoe kerscentrum bij de Stoomtrein Goes-Borsele is al afgebroken. CDA, WD en D66 dienden donderdag tijdens de raadsverga dering een motie in waarin het college wordt opgeroepen alles in zen weer boven water. Daar wordt voor bovengrondse leidingen rich- een nieuw hoogspanningsstation ting of rond ‘stopcontact’ Borssele. gebouwd, en vanaf daar gaan de ka- Dat zou kunnen veranderen als het beis verder door de Kanaalzone. Korte route Duidelijk is wel dat de nieuwe lijn straks ‘ergens’ afsplitst van de 38okV-lijn tussen Borssele en Ril land, die momenteel wordt aange legd en over twee jaar in gebruik komt. De kabels moeten naar Ter- neuzen, dus ook ergens onder de Westerschelde door. Als die route zo kort mogelijk gehouden wordt, lijkt een verbinding tussen Terneu- zen en Ellewoutsdijk logisch. De nieuwe lijn zou dan ergens ten noorden van Ellewoutsdijk op de wintrackmasten komen. Dat leek bestaande 38okV-lijn aangesloten de nieuwe standaardmast te wor- moeten worden. Hoewel nog niets den in het hele land, maar veel om zeker is, benadrukte Van Kruchten. „Het kan ook nog zijn dat we verder naar het oosten terechtkomen.” Een groot deel van de Borselse raad schrok van de plannen: „We zien Natuurorganisaties straks door de masten het land- De nieuwe lijn moet dus ook onder schap niet meer", vatte Gijsbrecht de Westerschelde door. Dat wordt Gunter het gevoel van veel raadsle den samen. Of de hele leiding over land bo vengronds gaat, is ook nog ondui- Rijk er binnen een paar maanden voor kiest om nieuwe kerncentrales Stroom van zee bij Borssele te bouwen: het is nog Dat de kabel voor Zeeuws-Vlaamse onduidelijk of daarvoor extra bo- stroom uit Zuid-Beveland moet ko- vengrondse leidingen nodig zijn, men, is een rechtstreeks gevolg van Andere plannen, zoals de aanlan- het feit dat stroom van windparken ding van stroom van windparken op zee nu aanlandt bij Borssele. op zee via het Veerse Meer en ver- Vanaf daar gaat de stroom verder sterking van de isokV-leiding tus- het land in, in allerlei richtingen, sen Goes en Westdorpe (die bij El- Het ministerie wil onderzoeken of lewoutsdijk onder de Wester- stroom van toekomstige windpar- schelde doorgaat), worden onder ken kan aanlanden in Terneuzen, gronds aangelegd. Dat leidt tot minder weerstand, al zijn landbou wers wel bezorgd over de gevolgen van de komst van de kabels voor dit moment het enige concrete plan hun land. een hele uitdaging, erkende Van Kruchten. Er loopt nu een 15 okv-ka- bel tussen Ellewoutsdijk en Ter neuzen, en daar waren al verschil delijk. „Maar op z'n minst een ge- lende keren problemen mee. „De deelte ervan. Het is technisch niet bodem is nogal beweeglijk en woe- mogelijk om een 38okv-verbinding lig. We kijken daarom naar de mo- over heel lange stukken onder- gelijkheid voor een tunnel voor ka- gronds te leggen.” En het is ook niet beis en leidingen. Daar zou dan in vanzelfsprekend dat er opnieuw de toekomst ook bijvoorbeeld wa- BE MAANDAG 14 NOVEMBER 2022 ‘Zien landschap niet meer GOES Nu ook te bestellen via onze webshop: www.speciaalzaaksimon.nl Je kan ze niet missen: de nieuwe wintrackmasten met kabels door het Zuid-Bevelandse landschap, hier gezien bij 's-Heer Abtskerke. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN - Suzan van Kruchten, ministerie EZK Goes moet vaart zetten achter de komst van een nieuw asiel zoekerscentrum. Dat vindt een ruime meerderheid van de ge meenteraad. - Rob Paardekam Martijn de Koning Heinkenszand Klokstraat 21 Gobs www.speciaalzaaksi morn I LAAGST GEPRIJSDE ARTIKEL 15 GRATIS. VRAAG NAAR DE VOORWAARDEN BIJ DE KASSA. - Ma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51