Graven van Bij alle400adressen wordt aangebeld Ramp ’53 opgeknapt Gastgezinnen gecompenseerd voor hogere kosten bij opvang Oekraïners 6 Op valreep herdenkingsjaar Scheefgezakte grafstenen en gebroken banden: zo wil de gemeente de slachtoffers van de Watersnoodramp niet herdenken. Op de valreep volgt een opknapbeurt. Ik vind het een waardig streven dat de gemeente de graven wil opknappen Oorlogsvluchtelingen uit Oekraïne die tijdelijk worden opgevangen op Schouwen- Duiveland, hoeven geen afvalstoffenheffingen en waterschapsbelasting te betalen. De gemeente neemt die kosten voor haar rekening en verhaalt dat op het Rijk. Gastgezinnen die vluchtelingen in huis hebben, worden (deels) gecompenseerd. gevormd van acht leden die een plan van aanpak hebben opgesteld. Stap één is alle deuren in het dorp langsgaan. „We willen voorkomen dat iemand zegt dat hij niet de kans heeft gehad te reageren”, zegt werk- groepvoorzitter Huib Tieleman. Het is nogal een exercitie, met een enquête van 52 vragen de deur uit. Willen mensen die online in vullen - dat heeft de voorkeur voor de werkgroep - of op papier, sturen ze liever zelf wat ideeën via e-mail of willen mensen een persoonlijk gesprek? Gastgezinnen staan in het dage lijks leven voor hogere kosten, onder meer door extra bood schappen die in huis moeten worden gehaald. Daar kan de ge- meente nog weinig aan doen. Maar het is wél mogelijk wat te schipperen met de heffingen en belastingen, denken burgemees ter en wethouders. Bij de aanslag over 2023 wordt uitgegaan van de afvalstoffenhef fing en het rioolrecht dat zo’n gastgezin in 2022 en in 2021 moest betalen. Het gebruik wordt verge leken met de praktijk over dit jaar. Zijn die kosten hoger, dan wordt dat bedrag gecompenseerd. Alle gastgezinnen krijgen per soonlijk bericht over deze rege ling, aldus het college van burge meester en wethouders. sprake is van crisisopvang, blijft een gemeentelijk belastingaan slag de maximaal 250 tijdelijke bewoners bespaard. Geld erbij Er is 32.000 euro nodig - 8000 voor Ouwerkerk en 24.000 voor Nieu- werkerk - volgens het college om de paden in en rond de waters- noodmonumenten op beide be- Elf thema’s Aan de hand van de uitkomsten van de enquête en gesprekken worden bijeenkomsten georganiseerd voor alle inwoners om de ideeën verder uit te werken langs elf thema’s. Het doel is een dorpsplan waar alle dorpsgenoten aan hebben meege werkt. Belastingaanslag Voor vluchtelingen die centraal worden opgevangen in het voor malige verpleeghuis Cornelia in Zierikzee, geldt een andere situa tie. Omdat in de centrale opvang Zes woningen Maar de gemeente huurt daar naast ook zes woningen van Zeeuwland waar Oekraïense ge zinnen zijn ondergebracht. In principe zijn zij wél belasting plichtig en zouden ze kwijtschel ding kunnen aanvragen. Te om slachtig, vinden burgemeester en wethouders. Om veel administra tieve rompslomp te besparen, wil het college de waterschapslasten voor zijn rekening nemen. Op jaarbasis gaat dat in totaal om zo’n 2500 euro. Deze kosten worden gedekt uit het Rijksbudget dat de gemeente krijgt voor opvang van Oekraï- ners. Vooruitkijken Volgend jaar is het niet alleen ze ventig jaar geleden dat de Ramp plaatsvond en er in Nederland 1836 mensen verdronken, er is ook een heuglijk feit te vieren. De provincie Zeeland bestaat dan namelijk ze venhonderd jaar. Overigens wordt er niet alleen teruggekeken, het Watersnoodmuseum roept op om ook vooruit te kijken om mensen voor te bereiden op de klimaatver andering. Valeska Nastaly ons één keer zo uit in de hoop dat daarna iedereen naar óns toe komt”, zegt Tieleman. De huisbezoeken zijn kort. Inwoners wordt gevraagd hoe ze willen meepraten over het gen. Inmiddels is er een werkgroep dorp. Er gaat namelijk binnenkort Nog vóór 1 februari 2023, als her dacht wordt dat de Watersnood ramp zeventig jaar geleden plaats vond, moeten de graven van slacht offers op de begraafplaatsen van Ouwerkerk en Nieuwerkerk er weer netjes bij liggen. Maar tijd om dat grondig te doen, is er niet en ook het geld daarvoor ontbreekt. „Voor een volledige aanpak van de be graafplaatsen bestaande uit het ver vangen van natuurstenen banden, aanbrengen van nieuwe onder- houdsvriendelijke verharding op de paden en onkruidwerende voeg- vulling ontbreken de tijd (in ver band met levertijden) en de beno digde financiën”, laten burgemees ter en wethouders weten in een ad vies aan de gemeenteraad. graafplaatsen op te lappen. Voor dat geld moeten de begraafplaatsen er eind januari weer goed ogen, maar er zal meer bij moeten voor een grondige aanpak. Daarvoor zal vol gend jaar een voorstel worden ge daan richting college en raad. Eind jaren 50 schonk de Ensche- dese gemeenteraad grafstenen voor de slachtoffers van de Watersnood ramp en twee monumenten voor de begraafplaatsen in Ouwerkerk en Nieuwerkerk. Rondom die mo numenten liggen de slachtoffers begraven. Zierikzeeënaar en oud-directeur van het Waters noodmuseum Jaap Schoof heeft twee jaar lang onderzoek gedaan naar een onbekend graf onder het monument in Nieuwerkerk. Het graf bleek een misverstand en lag er niet, maar door zijn onderzoek heeft hij wel een goed beeld hoe de begraafplaatsen er bij liggen. „Het is mij nooit opgevallen dat het niet netjes was. Er zijn wel eens perio des dat je denkt, nu moet er wel even onderhoud gepleegd worden, maar dat ging dan over begroeiing. Ik vind het een waardig streven dat de gemeente de graven wil opknap pen. Zoiets kun je alleen maar aan moedigen. Over het algemeen lig gen de begraafplaatsen in de ge meente er vrij goed bij.” Is Noordgouwe een toeristisch of een agrarisch dorp? Of moet er juist zo’n veertien vrijwilligers alle hui- meer worden uitgedragen dat het zen in Noordgouwe en Schudde- de meeste monumenten van de ge- beurs langsgaan. Als iemand niet meente Schouwen-Duiveland thuis is, wordt er tot vier keer een heeft? Het is een greep uit vragen nieuwe poging gedaan. „We sloven waarover inwoners van Noord gouwe zich kunnen buigen met als doel het opstellen van een dorps plan. Vorig jaar kondigde de dorps raad aan zich daaraan te willen wa- DONDERDAG 10 NOVEMBER 2022 SD NOORDGOUWE - Valeska Nastaly - Jaap Schoof, onderzoeker Het zijn zo’n vierhonderd adres sen, maar alle inwoners van Noordgouwe krijgen deurbe- zoek om mee te praten over hun dorp. Doel: een dorpsplan van iedereen. In Noordgouwe wordt langs de deuren gegaan om inwoners te vragen mee te denken over een dorpsplan. fotomariekemandemaker Nieuwerkerk Marcel Modde Zierikzee Voormalig verpleeghuis Cornelia in Zierikzee biedt sinds juli tijdelijk plek aan maximaal 250 vluch telingen uit Oekraïne, fotosandraschimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49