M ’-i Ontmoetingsbus tuft door maar krijgt een andere naam Overgewaaid vanuit Randstad: nu ook show met stand-upcomedy in Zeeland J Na zes jaar behelpen eindelijk een ruimere jas voor autopoetsbedrijf in Goes V I A 6 9 Hl Ik wil niet als een soort directeur nog maar af en toe op de werkvloer komen geleden begon. Sleutelen aan Ver mogen (SAV) is niet zomaar een autopoetsbedrijf. Er werken men sen die het om wat voor reden dan ook wat moeilijker hebben in de maatschappij. Denk aan mensen met een lichamelijke of verstande lijke beperking, voortijdige schoolverlaters of mensen die een beschutte werkplek nodig hebben. Leonard en Lizette schatten des tijds in dat hun zorgonderneming een welkom aanvulling zou zijn op andere plekken waar deze mensen al terecht konden, zoals lunchrooms en zorgboerderijen. n dat was nodig. Want het was behelpen in de kleine loods aan de Houtkade in Goes, waar het avontuur zes jaar was er even wat minder. Ik ben trots op ze dat ze het allemaal zo goed hebben gedaan.” Het nieuwe pand biedt veel voordelen. Zo is er veel meer ruimte en zijn er nu gestructu reerde werkplekken, waarvan één voor caravans. Ook kleine vracht auto’s kunnen naar binnen. In het vorige onderkomen moesten ze buiten worden gepoetst. Heel blij is Lizette ook met de verzorgings- ruimte die er nu is. Er kan een rol stoel in en hij heeft een tillift. Ook in de kantine is rekening gehou den met rolstoelers, door de ruimte onder het aanrecht open te houden. „Ik denk dat we nu wel het meest toegankelijke bedrijf van Goes zijn”, zegt ze. De nieuwe thuisbasis van SAV heeft verder onder meer een soci- al-media-ruimte, een plek waar één van de deelnemers computers repareert én een grote fietsen- werkplaats. Want tweewielers re pareren doen ze ook. Er wordt nu samengewerkt met de Stichting Leergeld. De fietsen die worden verstrekt aan kinderen uit minder bedeelde gezinnen worden bij SAV eerst opgeknapt. „Deelne mers kunnen bij ons nu ook een praktijkverklaring fietstechnicus halen op MBO-niveau 2”, vult Li zette aan. „Daarmee kunnen ze in een fietsenzaak gaan werken.” Vastgesteld kan worden dat Sleutelen aan Vermogen in een be hoefte voorziet. „En dat zonder dat we ooit een cent subsidie hebben gekregen!”, benadrukt Leonard. Nieuwe klanten dienen zich nog steeds aan, bijvoorbeeld auto- of caravanbedrijven die er hun voer tuigen laten poetsen. Gevraagd naar zijn gevoel als hij het nieuwe onderkomen bekijkt, zegt Leonard met enige aarzeling Sinds april kunnen Reimerswa- lenaren elke dinsdagmiddag meerijden om van deur tot deur te worden vervoerd. Om op de koffie te gaan in een ander dorp of naar een grotere supermarkt te gaan bijvoorbeeld. Vooral ouderen maakten daar gebruik van. Maar de gedachte achter het uitproberen van ver- voer-op-aanvraag en flexibel ver voer is om te kijken of het voor dat hij trots is. „Dat klinkt zo op schepperig. Natuurlijk ben ik trots, maar vooral op die gasten die hier werken. Ik ben dankbaar dat we dit allemaal mogen doen.” Groter zal SAV qua pand niet meer wor den, zo belooft de oprichter. „Het is fijn dat we deze stap hebben kunnen maken, want hier kunnen we beter werken, maar het contact met onze deelnemers is voor mij het belangrijkst. En dat gaat verlo ren als ik me hier als een soort di recteur nog maar af en toe op de werkvloer laat zien.” iederéén geschikt is als vervan ging of aanvulling op het nor male openbaar vervoer. Daarom gaat het experiment nog eventjes door, in ieder geval tot de voor jaarsvakantie. En om de doel groep meer aan te spreken, ook onder een hippere naam: Buurt bus Flex. De buurtbus blijft dins dagmiddag tussen 12.30 en 15.00 uur rijden. Via de gemeentelijke vervoerscentrale (tel. 088- 2358090) kan een plekje a 2 euro gereserveerd worden. Onder zocht wordt of de bus vaker kan worden ingezet. Overkant van de straat Het was een schot in de roos. Zo’n twintig mensen uit de genoemde doelgroep - ze worden bij SAV deelnemers genoemd - werken nu een aantal dagen per week bij het autopoetsbedrijf. En dat doen ze sinds twee maanden dus in een heel nieuw onderkomen. Niet dat ze ver moesten verhuizen, want de nieuwe loods (ruim drie keer zo groot) stond aan de overkant van de straat. „Toch was het een hecti sche en chaotische periode, hoor”, zegt Leonard. „Veel van die gasten hier houden van structuur en dat Redelijk uniek Het is een redelijk uniek concept voor Zeeland, vertelt Van der Lin den. „Ik heb een dergelijk evene ment niet in de provincie kunnen vinden. Als het een succes is denk ik dat we dit vaker zullen doen.” twee uur durende show”, vertelt Erwin van der Linden van het orga niserende Smits. „Dat zullen opko mende comedians zijn die aan het begin van hun carrière staan. Ze ko men uit het hele land. Echt grote namen zitten er niet tussen. Maar dat maakt het zeker niet minder leuk. We hebben er veel zin in!” Toen Van der Linden bezig was met de winterprogrammering werd hij benaderd door Bert Keu- rentjes van BK Comedy. „Die stuurde ons een mail. Hij had ge zien dat wij hier best vaak leuke dingen doen. Of we er wat voor voelden om zo’n comedy-avond bij Stand-upcomedy in Wemeldinge, dat moet even landen. Toch gaat het komende vrijdag echt gebeuren. Brasserie Smits in Wemeldinge staat vrijdagavond volledig in het teken van stand-upcomedy. In to taal zullen er die avond zes stand-upcomedians op het podium verschijnen. „Zij verzorgen een ons te houden? Nou, ik hou zelf ook wel van een grapje, dus we dachten: ‘Laten we dat maar eens een keer proberen.’ We hebben daarna wat online gezet om te kijken of er animo voor is. En dat bleek er te zijn, want we zijn uitverkocht.” ‘Waar begin je aan?’, zeiden mensen toen Leonard en Lizette Koppelaar zes jaar geleden hun zorgonderneming opstartten. Maar het werd een succes. Nu zijn ze verhuisd naar een groter pand. - WOENSDAG 9 NOVEMBER 2022 Het hele team van Sleutelen aan Vermogen in Goes, fotomarcelledavidse - Leonard Koppelaar, SAV WEMELDINGE KRUININGEN - Willem Adriaansens E In de grote steden is het al jaren een bekend fenomeen: stand upcomedy. Maar nu heeft het na Amsterdam, Den Haag en Rot terdam ook Zeeland bereikt. Hotel Brasserie Smits in Wemel- dinge, om precies te zijn. De Ontmoetingsbus in Rei- merswaal blijft nog even rijden. Maar wel onder een andere naam: Buurtbus Flex. Zie ook pzc.nl/play SAV houdt zaterdag 19 novem ber een open dag met workshops en meerijden in een truck. - Michiel Bouwman Rob Paardekam Goes Ik ben zo trots op die gasten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52