4 H K A\ Afvaller zint op wraak: ‘Vuur gaat branden’ 27 JANSEN HONGER HELD HARTZEER Het is weer tijd voor verlanglijstjes en schoentjes zetten, met de start van Het Sinterklaasjournaal. Sinterklaas, de Hoofdpiet, Dieuwertje Blok, de spanning of het wel goed- komt: wat is toch de magie van de fictieve nieuwsrubriek? Zapp. Toen televisiekok Hugo Kennis (in 2019) meedeed aan Expeditie Robinson vond ik het al jammer dat er geen geur-tv bestaat. Wat had ik graag geroken aan zijn creatief bereide gerechten. Bij televisiekok Sandra Ysbrandy (2021) had ik het weer: hoe zou den haar gerechten smaken? En waarom is er nog geen kookboek over Expeditie Robinson! Nou, dat komt er. Althans, een aantal pagina’s. London Loy presenteert volgende maand zijn tweede kookboek Let’s Go. Mét Robinson-paginaatjes. Daarop: Mikes gefrituurde rijstballen, hoe bak ik brood van meel met water en, sinds gisteren, empanadas met pin dakaas (‘Hemels’, aldus Loy). Thijs Boermans had de kers op de taart kunnen deponeren als hij in de finale van deze loodzware proef als eerste de balk was overgegaan. Helaas voor hem drukten de gewichten (zo’n 32 kilo) te zwaar op de schouders en zag hij maatje Niels (veel minder gewichten) winnen. Toch was het Thijs die deze aflevering glorieerde. De acteur bedacht hét masterplan om Vincent Vianen eruit te stem men. Vijf kandidaten kreeg hij mee, genoeg voor diens exit. Maar wat als Vincent, die twee extra kokers heeft, nou een immuniteitsmunt zou heb ben? Thijs zette zijn plunder in. Zoals de kijker al wist: Vincent heeft een extra stem én plunder, dus geen immuniteitsmunt. „Maar ja, dat wist ik na tuurlijk niet”, stelt Thijs, die het gelukte plan op eloquente, duidelijke én beschaafde wijze toe lichtte. Hij wees Niek Roozen die zijn mond voor bij had gepraat, terecht (‘Die actie was egoïstisch en wanhopig’) en prees Vincent. „Je bent empa- thisch en sympathiek, het was niet persoonlijk, maar Robinson is een schaakspel.” En zo is het. Arme Niek. Hij had iets fijns opgebouwd met Vin cent en lichtte hem alvast (nota bene 15 minuten voor de Eilandraad!) in dat ‘hij de sjaak zou zijn’. Een domme actie, gaf hij ook toe, maar het maakt hem ook menselijk en aandoénlijk. We zagen drie emotionele aftochten. Ja, Chatilla van Grinsven dacht wel dat ze de knopenpuzzel - nogmaals, het is puzzel géén püzel - zou doorstaan. „Ik ben heel goed in puzzelen, het ruimtelijk inzicht en spel inzicht heb ik”, zei ze, waarna ze verloor van Mike Weerts die daarna zelf opgaf: hij miste zijn gezin. Ik zal zijn humor missen de komende weken! De laatste aftocht was geen definitieve. Vincent be landde op afvallerseiland (‘Het vuur gaat branden nu’) en eerlijk? Ik denk dat hij Expeditie Robinson gaat winnen. Naamgrapjes Dat beaamt cabaretier Brigitte Kaandorp, die samen met Bert Visscher elk jaar in één scène te zien is. Hij als Jan Boel, zij als Helma Boel - vrijwel altijd gillend op een ladder of een trap, omdat haar man weer een fantastische uitvinding heeft gedaan om het werk voor de pieten makkelijker te maken. „Bert vroeg mij ooit als vriend en collega om mee te doen en sindsdien is het elk jaar een soort running gag. Die scènes die wij doen, zijn steeds weer een variant op hetzelfde, gespeeld door twee van die idiote types, maar kinderen vinden het prach tig. Ze herkennen me ook op straat: jij bent toch van Het Sinter klaasjournaal!” Ook zij is vol lof over de schrij vers, onder aanvoering van Ajé Boschhuizen, die bijvoorbeeld ook Sesamstraat maakt. „Het gaat van kleine naamgrapjes - Jan Boel als in: het is hier een janboel - tot gro tere thema’s en het zit briljant in elkaar. Het doet me denken aan Ja Zuster, Nee Zuster, dat ook bedoeld was voor kinderen, maar waar ook dubbelzinnigheden in zaten waar mijn ouders vreselijk om moesten lachen.” rabele tv oplevert voor jong én voor oud - neem de coronapers- conferenties van vorig jaar die vak kundig op de hak werden geno men, of hoe de zwartepietendis- cussie werd aangesneden - mag ‘volledig op conto’ van de schrij vers, zegt acteur John Jones, die al zo’n twaalf jaar te zien is als Ver- geetpiet. „Alle lof voor de schrij vers, die zetten het zo goed in el kaar. We krijgen het script vrij laat pas, zodat de schrijvers goed kun nen inspelen op de actualiteit.” Plus, zegt Jones, je mag je als acteur volledig uitleven in je per sonage. „Het is kindertelevisie, dan mag het allemaal wat groter. Schaamteloos schmieren en rek ken, dat doe je normaal gesproken niet. Voor ons is het ook nog jeugdsentiment en een jaarlijkse reünie tijdens de opnames - een groot deel van de acteurs speelt al jarenlang mee. Ik doe niet veel meer op tv, maar hier maak ik ont zettend graag tijd voor.” S| et recept van Het |||l Hb Sinterklaasjournaal is al 21 jaar even simpel Bl H a^s heerlijk; in HO week voordat Pakjes boot 12 in Nederland arriveert, gaat er iets vreselijk mis en is het alle maal maar de vraag of het sinter klaasfeest wel kan doorgaan. Het wel en wee van Sint en zijn pieten wordt nauwkeurig versla gen door de onverwoestbare Dieu wertje Blok, die als geen ander de spanning in de kinderzielen weet op te bouwen, maar net zo goed moederlijk geruststelt. Hoe het toch jaar na jaar memo- 20 II ’t Magische Sint-tv Marlies van Leeuwen Kinderen smullen van Het Sinter klaasjournaal. FOTO'S NTR, JEFFREY GROENEWEG Het Sinterklaasjournaal, dage lijks om 18.00 uur op NPO Wie wint welke proef, lijdt het meeste honger of smeedt de gemeenste plannetjes om anderen weg te stemmen? Verslaggever Dennis Jansen kijkt in de rubriek Expeditie Jansen wekelijks terug op Expeditie Robinson. - Dennis Jansen EXPEDITIE Media Cultuur Brigitte Kaandorp en Bert Vis scher en Vergeetpiet John Jones. GO DINSDAG 8 NOVEMBER 2022 1 JOUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 27