Onderzoek rookwalm verplicht Kunst vrolijkt lege huizen op Gesprek zorgt voor minder bezwaren M I 5 6 Uitspraak Raad van State De klachten van Dieter en Marleen Pientka over de rook uit de houtkachel van de buurman moeten door de gemeente Borsele serieuzer onderzocht worden. Deze uitspraak is belangrijk voor iedereen die in deze situatie zit Raad van State. En die blijkt het nu wél met hen eens. De Raad van State wijst daarbij op een passage uit het Bouwbesluit, waarin staat dat het verboden is om ‘voor de om geving hinderlijke of schadelijke rook, roet, walm of stof te versprei den’. Borsele moet dus eerst goed uitzoeken of de rook ‘hinderlijk of schadelijk’ is, voordat het kan be weren dat dat niet zo is, vindt de Raad van State. Zeker ook omdat het stel zelf fijnstofmetingen ver richte en die aanleverde bij de ge meente. duidelijk: ze willen een stookver- bod in de straat als er een noorden- Kunstenaar Hans Bommeljé, die zelf in de buurt woont, zette sa men met l’Escaut Woonservice een project op poten om werk van Zeeuwse kunstenaars in leeg staande huizen tentoon te stellen. Zo voorkomt de woningcorpora tie dat straten er verlaten en treu rig uitzien. Leegstaande huizen toe wij zen aan Oekraïner s of an dere vluchtelingen kan niet. L’Es caut heeft wisselwoningen nodig als tijdelijk onderdak voor huur ders die voor korte of langere tijd hun huis uit moeten vanwege sloop of renovatie van hun ‘eigen huis’. Het duurde even voor Bom meljé de klap te boven was over de voorgenomen sloop van tien tallen woningen. Maar l’Escaut overtuigde hem van de noodzaak van de rigoureuze maatregelen. Hij kwam toen met het idee om met andere kunstenaars als An- ne-Marie van Sprang, Nanda Runge, Rem van den Bosch, Ge rard Vogelaar en Leon Riekwell de treurigheid in deels verlaten straten tegen te gaan door kunst tentoon te stellen. De suggestie werd door de cor poratie met applaus ontvangen. gelijking tot eerdere jaren meer be zwaren zijn gemaakt tegen het ge ven van subsidies. In 2020 waren er nog drie die het niet eens waren met de hoogte van de subsidie of het feit dat ze niet in aanmerking kwamen voor financiële onder steuning door de gemeente. Vorig jaar ging het al om negen zaken. In zes gevallen hadden bezwaar makers succes door het indienen van een protest tegen een college- besluit. In twee gevallen oordeelde de bezwarencommissie dat die be zwaren gegrond waren en in vier gevallen ging het om gedeeltelijke gegronde klachten. omdat er niet werd afgewacht tot die bedenkingen worden behan deld door de officiële bezwaren commissie. Voor het zover is, wordt contact gezocht met die mensen en worden besluiten uitgelegd en ge keken of er op de een of andere ma nier tegemoet gekomen kan wor den aan de bezwaren. Uit het jaarverslag van de Com missie Bezwaarschriften over 2021 blijkt dat Vlissingers vooral be zwaar maken tegen besluiten op het gebied van de Wmo en omge- vingsvergunningen. Ze zijn het bij voorbeeld niet eens dat iemand niet in aanmerking komt voor een trap- lift of maken bezwaar tegen bouw plannen. Ook valt op dat er in ver- Vorig jaar werden er maar liefst 75 bezwaarschriften ingediend door inwoners en organisaties. Dat is heel wat meer dan die 43 bezwaren die in 2019 werden ingediend en ook flink meer dan de 52 uit 2020. Maar van die 75 ingediende be zwaren werd vorig jaar bijna een derde alsnog ingetrokken. Dat kwam volgens de wethouder mede „Hoe leuk is het dat een bewoner zelf met een idee komt hoe we de buurt een minder verlaten indruk kunnen geven”, stelt Olaf Corne lius, projectontwikkelaar nieuw bouw bij l’Escaut. „Een krachtige buurt begint bij betrokken bewoners die ruimte voelen voor eigen initiatief’, al dus Cornelius. De afgelopen week zijn een tiental kunstwerken op gehangen rondom de Crocuslaan. Dat concludeert de Raad van State in een uitspraak in een zaak die door het echtpaar Pientka uit ’s-Gravenpolder was aangespan nen. De buurman van het stel steekt Interpretatie regelmatig de houtkachel aan. De De uitspraak maakt het overigens Pientka’s zeggen bij noordenwind voor geen van de partijen al gemak- last te hebben van de zwartbruine kelijk, want de Raad van State er- rook. Volgens hen krijgen ze er kent ook dat er geen heldere regels prikkende ogen en hoestbuien van zijn over wat precies ‘hinderlijk’ is en is de vrijkomende fijnstof slecht en wanneer er ‘voldoende’ is gecon- voor hun gezondheid. Ze vroegen troleerd. Dat is een kwestie van in de gemeente Borsele twee jaar gele- terpretatie. Het gemeentebestuur den om te controleren en in te grij- moet de komende tijd gaan bepalen pen. hoe het in de toekomst om zal gaan Maar er zijn nauwelijks handvat- met de klachten van het echtpaar, ten om dat te doen, verweerde het „We hopen dat ze dat in overleg gemeentebestuur zich. Voor ‘rook- met ons gaan doen”, reageert Dieter overlast’ zijn immers geen regels of Pientka op de uitspraak. „Zodat ze normen. Borsele stuurde één keer komen kijken op het moment dat een ambtenaar langs toen de kachel het er toe doet.” De Pientka’s zijn niet brandde en liet het daarbij. Dat kan niet, vonden de Pient ka’s, die naar de rechtbank stapten, wind waait. Daar kregen ze ongelijk, waarna ze Het paar voert overigens ook in een laatste poging deden bij de het algemeen een strijd tegen hout- rook. Ze waren beiden (en Marleen is nog steeds) betrokken bij de stichting Houtrook Vrij, die over heden probeert te bewegen stren gere regels in te voeren tegen hout- kachels. „Deze uitspraak is belang rijk voor iedereen die in deze situa tie zit”, benadrukt Dieter Pientka. „Gemeenten móeten voortaan seri eus onderzoek doen bij een mel ding van overlast.” - Dieter Pientka, klager VLISSINGEN - Emile Calon Kunstwerken voor ramen van leegstaande huurhuizen zorgen er voor dat straten er vrolijk uit blijven zien tijdens de grootschalige opknapbeurt van de Vlissingse Bloemenbuurt. Praten helpt, zo zegt de Vlis singse wethouder Albert Vader. Dat blijkt volgens hem nu steeds meer inwoners het niet eens zijn met besluiten die hij en zijn col lega’s nemen, maar zij na een gesprek alsnog hun bezwaren intrekken. Inwoners kunnen bijvoorbeeld een bezwaarschrift indienen als ze geen traplift krijgen, fotogettyimages Een idyllisch tafereeltje dat laat zien dat na sloop de zonne schijn doorbreekt op de kruising Anjelieren- en Hyacintenlaan. Martijn de Koning Adri Klinkenberg Den Haag René Hoonhorst Vlissingen Passanten hebben wat te kijken in de ramen van de leegstaande huizen in de Bloemenbuurt. FOTO'S DIRK-JAN G JELTEMA DONDERDAG 3 NOVEMBER 2022 WA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34