Prachtberen op bezoek langs de Zeeuwse zeedijken Serie literaire gesprekken deze maand in Veere ^1 8 NATUURJOURNAAL Grote Kerk Veere. Er is een hoop chaos in de wereld. De Russische inval in Oekraïne staat bij iedereen op het netvlies gebrand, maar daarnaast is er onrust in Groot- Brittannië door brexit, het aftre den van Boris Johnson en het overlijden van the Queen. Ook de invloed van de nieuwe wereld macht China wordt steeds beter voelbaar. Dat alles is een bron van inspiratie voor schrijvers. Voor de Grote Kerk Veere en boekhandel de Drvkkery is het aanleiding om de diepte in te duiken. Op zondag 6, donderdag 10 en zondag 13 no vember zijn er drie literaire ge sprekken met als centraal thema ‘landen’. Schrijvers Tim de Wit, Lisa Weeda en Rob de Wijk gaan in gesprek over hun nieuwe boe ken, respectievelijk Wankel Ko ninkrijk, Aleksandra en De nieuwe wereldorde. Tijdens de bijeenkom sten wordt teruggekeken op di lemma’s in de wereld, maar vooral is de blik op de toekomst gericht: Wat zijn de gevolgen van huidige ontwikkelingen? Allereerst interviewt voormalig PZC-verslaggever Jan van Damme journalist, presentator en schrijver edurende deze maand staat er een serie van drie lite raire gesprekken op het programma in de Tim de Wit over zijn boek Wankel Koninkrijk. De Wit werd bekend als buitenlandcorrespondent bij de NOS, waar hij achtereenvolgens werkte in Zuid-Afrika, Duitsland en vanaf 2014 in het Verenigd Ko ninkrijk en Ierland. Daar beëin digde hij per juli 2021 zijn corres pondentschap. Gevestigd in Lon den maakte hij de brexit van dichtbij mee. In zijn boek kijkt De Wit onder de motorkap van het Verenigd Koninkrijk. En wat blijkt: het piept en kraakt aan alle kanten. Schotland wil weg, in Noord-Ierland rommelt het weer, Johnson liegt er op los en zelfs na de Russische invasie in Oekraïne worden oligarchen in Londen maar mondjesmaat aangepakt. Tijdens de tweede bijeenkomst gaat Jan van Damme in gesprek met schrijfster Lisa Weeda. Zij schreef haar debuutroman Aleksandra, een verhaal in op dracht van haar 97-jarige groot moeder. Weeda kreeg de taak af te reizen naar Loegansk om op zoek te gaan naar het graf van haar oom Kolja, die in 2015 verdween. Ze wist de grenspost van het oorlogs gebied te trotseren en in haar vlucht tuimelde ze terug in de tijd. Het boek speelt zich af tussen fic tie en werkelijkheid en is in essen tie het verhaal van een familie tus sen Oost en West die maar niet loskomt van een gebied dat nooit rust lijkt te vinden. Weeda vond de vorm en de stem om dit indrin gende verhaal te vertellen. Afsluitend ontvangt Oscar Gar- schagen hoogleraar internationale betrekkingen en schrijver Rob de Wijk over zijn boek De nieuwe we reldorde. Hij is hoogleraar aan de Universiteit Leiden en houdt zich bezig met geopolitiek. Zijn boek De nieuwe wereldorde gaat over de komst van de Chinese wereldorde. In oktober 2017 stip pelde president Xi de route uit: als in 2049 de Volksrepubliek zijn honderdste verjaardag viert, moet zijn ‘Chinese droom’ zijn uitgeko- op bloemen van het bezemkruis- kruid. Dat is een uit Zuid-Afrika afkomstige plant die in onze con treien terecht is gekomen doordat zaden meekwamen met de invoer van schapenwol. De plant verraadt zijn herkomst door tot ver in de Nederlandse winter te bloeien. Momenteel vormt de plant langs Zeeuwse zeedijken uitbundige banden van gele bloemen. Moge lijk is dat de reden dat de pracht- beer vaak langs de Westerschelde wordt waargenomen. dat de vlinders (en vogels) bang zijn voor grote wateroppervlakten. De aanwezigheid van de pracht- beer langs de Westerschelde roept de vraag op of ook die watervlakte gemeden wordt. Het zou kunnen dat de vlinders (net zoals vogels) een smalle oversteek opzoeken en daarbij wat verder landinwaarts terecht komen. In ieder geval zijn prachtberen al gezien bij Osse- nisse, Bath, Rilland, ‘s-Gravenpol- der, Hoedekenskerke, Borssele en -heel veel- bij Baarland. Natuurlijk speelt ook het zachte najaarsweer met veel zuidenwind een belang rijke rol bij het verschijnen van deze tropische verrassing. Een in Portugal meldt dat de vlinder daar overal rondfladdert. Zuidenwind Het is niet onge woon dat trekvlin- ders de kustlijn vol gen. Daar treedt stuwing op, om- en toe een invasie. In de meeste jaren zie je ze niet of nauwelijks, maar in een inva- siejaar zijn ze ineens talrijk te vin den. Bekende voorbeelden van in- vasievogels zijn onder meer pest vogels en notenkrakers. Niet al leen vogels, maar ook vlinders kunnen invasiegewijs voorkomen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de doodshoofdvlinder, de rouwman tel, en zelfs de bekende distelvlin- der. Dit jaar hebben we te maken met een invasie an sommige vogels heb je af van de prachtbeer. Ondanks zijn stoere naam een fragiel vlindertje van nauwelijks 2 centimeter. Maar de prachtbeer heeft een buitengewoon kleurig uiterlijk, zoals op de foto prima te zien is. Tot dit jaar waren uit Nederland slechts enkele tientallen waarne mingen van deze vlinder bekend, waarvan de helft uit het goede trekvlinderjaar 2006. Uit Engeland waren al eerder invasies van de ‘crimson speckeld’ gemeld, onder men: China is dan de leider van de wereld. In een fascinerend verhaal vol persoonlijke ervaringen be toogt Rob de Wijk dat China in derdaad wereldleider zal worden. Geholpen door de financiële cri sis van 2008, president Donald Trumps protectionisme, de ontre gelende politiek van Vladimir Poe- tin, de strijd om de brexit en opko mend nationalisme in Europa wordt de eenentwintigste eeuw volgens De Wijk ‘de eeuw van China’. meer uit 1923 en 1961. Maar de aantallen die nu in Nederland worden waargenomen zijn in Noordwest-Europa niet eer der vertoond. De meeste waarne mingen zijn afkomstig uit het kustgebied en daar wordt de prachtbeer meestal waargenomen Drie vooraanstaande schrijvers gaan in gesprek over thema’s als ‘onrust in Engeland’, ‘oorlog in Oekraïne’ en ‘China als mogelijke nieuwe wereldleider’. Beeld van een eerder literair gesprek in de Grote Kerk Veere (met als gast llja Leonard PfeijfferJ.FOTOPR G Zondag 6 november, 16.00 uur - Tim de Wit Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Donderdag 10 november, 20.00 uur - Lisa Weeda Zondag 13 november, 16.00 uur -Rob de Wijk - Chiel Jacobusse Tickets voor alle drie de bijeen komsten zijn te koop in de Drvkkery en via de online ticketverkoop van de Drvkkery of op de website grotekerkveere.nl. Hans Puik Veere De prachtbeer is, anders dan zijn naam doet vermoeden, een fragiel vlindertje. Drie blikken op de toekomst WOENSDAG 2 NOVEMBER 2022 PM -£z

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40