Klimaat zegt vies bedrijf bar weinig ^9 il i jf Grote vervuilers doen ’t minst che Depressieve klachten ouderen laat ontdekt I Dirk Kolft wint met biografie Naerebout Nieuwsmedia Winstgevendheid wordt als belangijker ervaren dan impact voor mens en milieu De meest vervuilende bedrijven in Nederland zijn het minst bereid om wat te doen aan klimaatverandering. Dat blijkt uit onderzoek door de Universiteit van Amsterdam. Hulp ouderenpsychiater kan ziekenhuisopname voor zijn die zeggen geen zin te hebben in een klimaathype”, zegt hoogleraar en onderzoeker Volberda. „Hun ei gen winstgevendheid wordt als be langrijker ervaren dan de impact voor mens en milieu.” Voor het onderzoek werden 25.000 bedrijven benaderd. Ruim zevenhonderd bedrijven reageer- De grootste vervuilers zijn juist het belangrijkst om de internationale klimaatdoelstellingen te halen. Hoogleraar Strategie en Innovatie Henk Volberda pleit voor een rang lijst met bedrijven die het minst doen om hun uitstoot te beperken. Uit de nieuwste Nederlandse In novatie Monitor blijkt dat 20 pro cent van de bedrijven in ons land zegt dat het ze niet gaat lukken om deze eeuw nog klimaatneutraal te worden, terwijl de Nederlandse economie dat in 2050 al moet heb ben bereikt. „Dat is teleurstellend. Er is een notoire groep bedrijven Meer investeren Tegenover de hardleerse vervui lende bedrijven staat een steeds groter wordende groep bedrijven met serieuze klimaatambities. Bijna 60 procent van het bedrijfsle ven in Nederland wil in 2030 al vol ledig klimaatneutraal zijn, dat is 11 procent meer dan in 2020. Het percentage dat 2050 als doelstelling heeft, blijft met 22 procent gelijk. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat bedrij ven meer geld zijn gaan uitgeven aan milieu-investeringen. In 2021 bestond 14,2 procent van de totale investeringen van bedrijven uit mi lieu-investeringen. Negen jaar eer der was dat 3,7 procent. Volgens Volberda is een ‘omslag punt’ bereikt, nu een meerderheid van de bedrijven ambitieuze kli maatdoelstellingen heeft. „Ons on derzoek onderstreept dat een toe nemend aantal bedrijven in Neder land op de goede weg is om de eco logische voetafdruk te beperken. Dat zijn helaas niet de bedrijven die het meest vervuilend zijn.” den, op voorwaarde dat ze anoniem konden blijven. Daardoor is niet duidelijk welke bedrijven het meest of het minst vervuilen en het is ook niet duidelijk welke bedrijven stap pen willen ondernemen. Als het aan Volberda ligt, moet dat anders: „Een ranglijst kan een zetje in de goede richting geven. Dan kan ie dereen zien wat voor intenties een bedrijf heeft. Een ranglijst zoals de onderzoekscommissie onder lei ding van Johan Remkes onlangs voorstelde bij het stikstofdossier, werd gezien als discutabel, maar kan transparantie bieden. En de discussie aanzwengelen, ook bin nen bedrijven.” PZC Publiekspr ijs voor Petra d’Huy 1 Die vraag stellen Rosalie (I) en Amber de Gunter zich regelmatig. Een paar keer per week valt hun bus naar Goes uit en staan ze daar, in het bushokje in Kamperland. Wachten op iets dat wellicht niet meer komt. „Dan zijn ze net de deur uit en dan krijg ik een belletje. ‘Maaam, kun je me naar school brengen?’”, zegt moeder Evelien de Gunter. De meiden hebben straks tentamenweek. Ze zijn nu al zenuwachtig, niet voor het maken, maar of ze op tijd op school zijn. Busmaatschappij Connexxion put zich uit in excuses en verklaringen, maar heeft geen oplossing. Ze belooft wel beterschap.zeeland 2 - P3 FOTO MARCELLE DAVIDSE - Henk Volberda, hoogleraar 15°c P16 Pk c« »P13 Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Weeroverzicht lange termijn: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging NS moet leven rap be teren woensdag 2 november 2022 Jurriaan Nolles Amsterdam E. 3 - pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws 111111 8 II 711688 II 5555S4 H »P2 Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1