Willem-Alexander legde zijn eerste staatsbezoek als koning af in Polen 11 JA JF - **-*.., Voor de 25ste keer is Willem-Alexander als koning op staatsbezoek, samen met koningin Maxima in hun favoriete vakantieland Griekenland. Afrika en Zuid-Amerikadeed hij nog niet aan vooreen staatsbezoek, al wordt rondom het koningspaar Suriname geopperd als een bestemming voor 2023. Zijn staatsbezoek aan Griekenland is nog maar net begonnen, als ko ning Willem-Alexander In een zo geheten tête-a-tête met de Griekse president Katerina Sakellaropou- lou zegt: „Hier zijn, voelt voor ons als thuiskomen, ook al is het doel van deze reis heel anders.” De vorst vliegt vaak zat naar Athene, maar zelden in pak. In de vakantievilla op de Peloponnesos proberen hij en koningin Maxima juist los te komen van hun ambt, nu zijn ze drie dagen lang volop aan het werk in Griekenland. Zo’n eerste dag van een staats bezoek staat vrijwel altijd in het teken van ceremonies, formele gesprekken en een staatsbanket. Dat is in Athene niet anders; na een welkomstceremonie bij het presidentiële paleis (dat tot begin jaren 70 toebehoorde aan de des tijds afgezette Griekse koning Constantijn, nog altijd een hechte vriend van de Oranjes) worden decoraties uitgewisseld. Willem-Alexander en Maxima krijgen de versierselen die horen bij het Grootkruis in de Orde van de Verlosser, president Sakellaro- poulou die van het Ridder Groot kruis in de Orde van de Neder landse Leeuw. Daarna is er dus het gesprek met de Griekse president, waarbij Willem-Alexander een gevoelig onderwerp als de vluchtelingen problematiek niet uit de weg gaat. „Uw grenzen zijn onze grenzen”, vertrouwt hij de president toe, wier land al jaren kampt met een grote toestroom van migranten. En: „Als Europa moeten we de problemen samen oplossen.” Kriskras door het centrum van Athene gaat het koningspaar daarna. Via een gesprek met de nauw samenwerkende ombuds- In Nederland hebben we de uitdrukking driemaal is scheepsrecht mannen van Griekenland en Ne derland, een ontmoeting met de burgemeester van Athene en een receptie met leden van de Neder landse gemeenschap in Grieken land, eindigt de eerste dag met het banket vol pracht en praal. Tussendoor is tijd vrijgemaakt voor een semi-toeristisch uitstapje naar de Akropolis. In een stevig tempo stappen Willem-Alexander en Maxima de rots op, waar ze de bouwwerken uit de oudheid als het Parthenon bewonderen. Voor Willem-Alexander - die zondag exact 9,5 jaar op de troon zat - is het zijn 25ste uitgaande staatsbezoek als vorst. Niet voor Maxima. Ten eerste brengt haar man als staatshoofd het bezoek, meestal ‘in gezelschap van de ko ningin’, zoals dat formeel wordt genoemd. Daarnaast ontbrak ze driemaal: in 2018 in de Baltische staten, vlak na het overlijden van haar zus Inés, in China reisde ze vroegtijdig naar huis met een nierbekkenontsteking. Pas een ruim jaar na de troons wisseling ging Willem-Alexander voor het eerst als koning op staats- bezoek, samen met Maxima in juni 2014 naar Polen. In de jaren nadien reisde het paar de wereld over, van Canada tot Nieuw-Zee- land. Afrika en Zuid-Amerika heb ben ze nog niet aangedaan, al zou daar volgend jaar wel eens veran dering in kunnen komen. Er zijn meerdere aanwijzingen dat ze in 2023 een staatsbezoek aan de voor malige kolonie Suriname brengen. Het bezoek van premier Rutte onlangs is een sterke indicator, al wordt tegelijkertijd de (politieke) instabiliteit in Suriname met argusogen gevolgd in Den Haag. Het bezoek aan Griekenland had eigenlijk niet Willem-Alexanders ‘zilveren staatsbezoekjubileum’ moeten zijn: tweemaal werd het plechtige evenement uitgesteld. Een jaar geleden vanwege de op laaiende coronapandemie en af gelopen maart vanwege de Russi sche inval in Oekraïne. Tegen de Griekse president zei hij het zo: „In Nederland hebben we de uit drukking: driemaal is scheeps recht. Als zeevarende naties be grijpen Griekenland en Nederland dat maar al te goed.” 2021 2015 Zilveren jubileum in favoriet vakantieland koningspaar - Koning Willem-Alexander 1 Polen 2 Japan 3 Zuid-Korea 4 Denemarken 5 Canada 6 China 7 Frankrijk 8 Australië 9 Nieuw-Zeeland 10 Italië 11 Vaticaanstad 12 Portugal 13 Luxemburg 14 Letland 15 Estland 16 Litouwen 17 Verenigd Koninkrijk 18 Ierland 19 India 20 Indonesië 21 Duitsland 22 Noorwegen 23 Oostenrijk 24 Zweden 25 Griekenland Jeroen Schmale Athene GO DINSDAG 1 NOVEMBER 2022 2014 2018 I 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11