Nog steeds problemen met water in Ouwerkerkse kreek ik SB! JA 4 Open dag bij windpark: ‘Het is geen gezicht in de natuur, maar is wel nodig’ IIF a. L s 1 bij- Anders dan bij traditionele wind molens staan de wieken van turbine 32 stil tijdens de open dag van Windpark Krammer. En toch krijgt die zaterdag heel wat bekijks. ze ting van heinde en verre. „Die staan sinds begin dit jaar voor negentig hond nadat hij in de Ouwerkerkse kreek had gezwommen. Na onder zoek werd de giftige alg dinoflagel- laat alexandrium ostenfeldii aange troffen. Mede daarom doen studen ten aquatische ecotechnologie nu onderzoek in het krekengebied, dat bestaat uit verschillende waterpar tijen ten zuiden van Ouwerkerk. waterplanten aangetroffen, de hel derheid van het water is slecht en onder andere het stikstofgehalte is middelmatig. Dat moet beter, zeg gen de studenten. De oplossing is aan het waterschap: dat kan maatre gelen nemen om de waterkwaliteit te verbeteren, zodat die gaat vol doen aan de KRW. Slagschaduw Ze geeft bijna non-stop korte pre sentaties aan de vele bezoekers. Steeds zit het geïmproviseerde zaaltje in de tent aan de voet van de turbine helemaal afgeladen. Ze ho- Tweede keer meten Het zijn overblijfselen van de Wa tersnoodramp van 1953. Twee jaar geleden verrichtten tweedejaars studenten er voor het eerst metin gen. Dit jaar kwam een groep voor de tweede keer een week meten. Ze hebben het water onderzocht op de Meer zout Een mogelijke maatregel zou kun nen zijn om meer zout water toe te voegen aan de kreek om het water leven te verbeteren. Of diertjes in brengen die de microalgen kunnen opeten. Maar, zeggen de studenten: „Alle waarden staan in verhouding de Heense Molen op de open dag van Windpark Krammer. „Het is deels een vakgericht uitstapje voor ons”, zegt Van Dijk. Voor hen ver schillen de soorten molens niet zo veel van elkaar. „Niet qua techniek. Er lopen nu veel mensen in en rond de turbine. Daarom laten we hem niet draaien vindt ze, maar ze staat op zich posi tief tegenover windenergie. „Ik sta er dubbel in. Het is geen gezicht in de natuur, maar is wel nodig. Ener gie moet ergens vandaan komen.” „Je kunt ermee tv kijken, de lam pen aandoen en werken op de com puter”, weten Daan Franken (11), Pepijn (10) en Sara (7) Eerland uit Tholen. Voor hen is de open dag een leuk uitje. Wel jammer dat ze alleen op de begane grond in de turbine kunnen kijken, vindt Pepijn. Maar een klim op de uitkijktoren en een gratis zakje patat maken veel goed. Het goede nieuws: het gaat beter met de waarden van het water in het Ouwerkerkse krekengebied. Het slechte nieuws: over het alge meen genomen voldoen de meetre sultaten niet aan de Europese Ka derrichtlijn Water (KRW). Die ka derrichtlijn moet de kwaliteit van alle Europese wateren waarborgen. Tien jaar geleden overleed een tot elkaar. Als je er een aanpast, heeft dat ook gevolgen voor de rest.” Het komt dus heel nauw. Jakkoo Brouwer, die vaak vist in de kreek, heeft de studenten weg wijs gemaakt in het gebied. Hij merkt in de praktijk dat de wa terkwaliteit van de kreek slechter wordt „Vroeger kon ik mijn hengel in het diepe water uitgooien, maar nu vang ik daar geen enkele vis meer. Wel aan de kanten.” Dieper dan anderhalve meter zit er nauwe lijks nog zuurstof in het water weet hij. Maar zo diep hebben de studen ten niet gemeten. Wind is energie, dat is bij ons ook het geval. Wat je ermee doet, is een tweede, daar gaat het om.” Van Loon en Van Dijk malen er graan van, bij Windpark Krammer kun nen 100.000 huishoudens worden voorzien van energie. „Die nieuwerwetse technieken vind ik wel interessant”, zegt Mar ja van Doorn uit Noordgouwe. Ze was eerder op een open dag, toen het windpark in opbouw was. „Toen nam ik zijn oudere broer en zus mee, nu is hij oud genoeg om er een beetje van te snappen”, wijst Van Doorn naar haar kleinzoon Owen (5). Ze kan de lichtjes van de 34 mo lens ’s avonds zien. Niet zo fraai, li (DSM, derland die dat systeem toepassen. Zodra er vliegverkeer wordt gede tecteerd in de buurt van de turbi nes, gaan de lampen aan en daarna heel snel weer uit.” Daarnaast kun nen vogels ook bijna niet meer in Omdat de punten van de wieken 65 meter boven de grond blijven, is het onwaarschijnlijk dat een bezoeker een klap van de molen krijgt. Toch is de windturbine bij de uitkijkto- ren op het Krammersluizencom- plex voor de veiligheid stilgezet, de andere 33 turbines draaien wel zachtjes door. „Er lopen nu heel veel mensen in en rond de turbine en daarom laten we hem niet draaien”, zegt windparkdirecteur Marlies Sikken. Voor het lawaai had het zaterdag niet gehoeven, er staat nauwelijks wind. „Anders hoor je hem ook wel”, zegt Sikken. Nie mand mag naar boven, ook Sikken niet. „Dat is alleen voor de mensen die daar iets te zoeken hebben.” Sb A aanwezigheid van verschillende stoffen die nodig zijn voor een goede waterkwaliteit en op aanwe zige flora en fauna. Kanttekening is wel dat de kre ken uit brak water bestaan en we tenschappers zijn het er nog niet helemaal over eens hoe de samen stelling daarvan eruit moet zien. Bovendien zijn de meetresultaten een momentopname. Voor een dui delijker beeld moet er vaker wor den gemeten, verspreid over het jaar. Toch hebben de studenten in vergelijking met twee jaar geleden betere gehalten gemeten van voorbeeld zuurstof en zout. Maar er zijn te weinig soorten ShX'SWfê turbines opwekt (102 MegaWatt) en dat vier bedrijven de stroom rechtstreeks afnemen Google, Nouryon en Philips). An dersom zijn er ook vragen. Over slagschaduw bijvoorbeeld en over de rode lampjes op de turbines. Omdat de windmolens ver uit de buurt van woningen staan, hebben botsing komen met de wieken: omwonenden geen last van slag schaduw of flikkering van de zon jw door een speciaal detectiesysteem worden de wieken automatisch op de wieken, zegt Sikken. Wel zien stopgezet als er een vogel of vleer- de zogeheten obstakelverlich- muis dichtbij wordt gesignaleerd. Als vrijwillig molenaar Luciën van Loon op molen Assemburg in procent van de tijd uit”, vertelt Nieuw-Vossemeer klimt, kijkt hij communicatiemanager Suzanne altijd even naar ‘de buren’ te zien Vervloet. „We hebben daar wat hoe de wind staat. Nu is hij samen aanloopproblemen mee gehad, met collega-vrijwillig molenaar maar we zijn het eerste park in Ne- Ger van Dijk van molen De Vos in MAANDAG 31 OKTOBER 2022 SD Kijkje in een windmolen i l Assetmanager Niek Tramper legt uit hoe de turbines werken, foto'ssandraschimmelpennink t Zie ook pzc.nl/play OUWERKERK - Valeska Nastaly Zitten er nog giftige algen in de Ouwerkerkse kreek? Studenten van de Hogeschool Zeeland hebben ze aangetroffen, maar ‘niet in alarmerende hoeveelhe den.’ De waterkwaliteit is wel beneden peil. - Marlies Sikken, Windpark Krammer Valeska Nastaly Windpark Krammer ren hoeveel stroom het park met 34 De open dag is aan de voet van windturbine 32 op Windpark Krammer in Bruinisse. Al I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49