M Hoe staat het nu met de regels rond toeristisch verhuur? Kinderen geven eigen draai aan Pagadders 6 Vakantiewoning in Nieuwvliet. foto kelly thans J ten dat wel op hun website doen. Pakweg een jaar geleden bereikte de discussie over toeristische verhuur in dorpskernen een kookpunt. Sindsdien is er heel wat veranderd, al merken ze dat in Cadzand nog niet. Vijf vragen over de toeristische verhuur in West-Zeeuws-VI aanderen, nu en in de toekomst. Veel bewoners van kustdorpen als Cadzand, Nieuwvliet, Zuidzande, Groede en Breskens zien hun stra ten langzaamaan veranderen in vakantieparken. Veel huizen zijn gekocht door vooral rijke Belgen en Duitsers, met het doel ze te ver huren aan toeristen. Het gevolg is dat eigen inwoners geen huis meer kunnen kopen (laat staan voor een fatsoenlijke prijs), parkeer- en ge luidsoverlast in de zomer en lege woningen in de winter. Voorzie ningen en de leefbaarheid komen daardoor onder druk te staan. Eind vorig jaar besloot de gemeenteraad dat Sluis moest gaan monitoren hoeveel huizen daadwerkelijk ver huurd worden en extra handha ving aan te stellen. Ook moeten ei genaren zich registreren. Die re gels zijn 31 maart ingegaan. Eige naren hebben een halfjaar de tijd gekregen zich bij de gemeente te melden. Meerdere inwoners van Cadzand zeggen weinig verschil te zien. In het dorp circuleert een lijst met zeker dertig huizen die nog steeds verhuurd worden en waar de bordjes van AirBNB en Belvilla on veranderd voor de ramen staan. Ook in de Koolse Hoeve en aan de Badhuisweg zou nog altijd ver huurd worden, hoewel het van de rechter niet mag. Sluis heeft daar onlangs actie op ondernomen en de dwangsom van 6000 euro inge- vorderd bij de eigenaar van Bad huisweg 1S. Bewoners hebben de indruk dat de gemeente nog altijd niet in beeld heeft welke huizen ver huurd worden, en dat niet ieder een zich registreert. Toch is enige verandering te zien: een paar hui zen die werden verhuurd aan toe risten, staan inmiddels te koop. een korte film over de Tachtigjarige Oorlog. Diana van Damme vertelde hen daar een inleidend verhaal bij. De oud-wethouder weet van de hoed en de rand, ze zette zich jaren lang in voor de komst van het mu seum en weet alles over de Pagad ders. veld in en checken ook op websites als AirBNB en Booking.com of huizen die niet geregistreerd staan, toch te huur worden aange boden. Dat doen we volop.” Eige naren zijn niet verplicht het regis tratienummer op hun gevel te ver melden, zegt Werkman. Ze moe- Het college van burgemeester en wethouders stelt aan de hand van de evaluatie nieuw beleid op, dat mei volgend jaar wordt voorgelegd aan de gemeenteraad. Het coalitie akkoord van Sluis Lokaal, WD en PvdA licht een tipje van de sluier op. Toeristische verhuur wordt daarin teruggeschroefd naar maxi maal vier weken per jaar - alleen onder hoge uitzondering mag dat langer. Ook werkt de gemeente toe naar een uitsterfconstructies voor vakantiehuizen, de zogenoemde tweede woningen. Eigenaren mo gen ze nu houden, maar zodra ze te koop komen, zijn ze bedoeld voor eigen inwoners. 6^ Sluis Dat blijft nog even onduidelijk. Ei genaren hadden tot eind septem ber de tijd zich aan te melden, de cijfers worden nu verwerkt en in december geëvalueerd. Wethou der Werkman kan nog geen in schatting maken. „Er zijn veel re gistraties binnengekomen, onge twijfeld hebben sommige eigena ren zich ook niet geregistreerd. Er zitten ook dubbele registraties bij, of van mensen die zich helemaal niet moesten melden. Die filteren we er allemaal uit.” zegt wethouder Jack Werkman. „Vooral wegens capaciteit, man kracht. We kunnen onze mensen maar één keer inzetten.” Toch ge beurt er heus iets. „We gaan het 1 We gaan het veld in en Dat doen we nog niet heel actief’, checken ook op websites als AirBNB en Booking.com gistermiddag nog een heleboel ori ginele bij verzonnen. Mathijs liet zich inspireren door Pokémon en tekende een ‘Pikagad- der.’ „Met een Pikachu als helm.” Jahvyerra tekende een Pagadder Monroe. Haar pagadder draagt een feestelijke jurk en is een eerbetoon aan actrice Marilyn Monroe. „Dat is ook iemand van vroeger die heel beroemd was en mooie jurken droeg. Daar hou ik van.” De kunstwerken zijn allemaal in gelijst en worden voor de duur van twee weken tentoongesteld in het museum. Daarna krijgen de kinde ren hun ingelijste kunstwerk mee naar huis. t 1 Museum Hulst hield gisteren voor de eerste keer een creatieve middag voor kinderen van zes tot twaalf Pïkagadder jaar. „We willen een beetje reuring De soldaatjes zijn sinds 2018 te vin- en kinderen bekendmaken met het den in Hulst en vertellen op een museum”, vertelt coördinator Lies- speelse manier de geschiedenis van beth Neelemans. Dat lukte goed, de stad. Tijdens het tekenen kwam „De vijftien plekken zaten gelijk al er ook een ‘echte* grote Pagadder vol!kijken naar alle creaties. Hulst heeft De deelnemertjes staken er ook inmiddels veel verschillende Pag- wat van op, ze werden eerst meege- adders met allemaal een eigen nomen door het museum en zagen naam en karakter en daar werden er VRIJDAG 28 OKTOBER 2022 VL Bewoners zien weinig verschil V - HULST Hoe zat het ook al weer met de toeristische verhuur? Hoe gaat het nu? Hulst heeft er veel nieuwe Pag adders op papier bijgekregen en wel héél bijzondere. Kinderen tekenden hun eigen versie van de Spaanse soldaatjes in Mu seum Hulst. Guusje, Mathijs en Jahvyerra (vlnr) tekenen Pagadders, onder toeziend oog van de ‘echte’ Pagadder in Museum Hulst. De Pagad der van Mathijs heeft een Pikachu-helm. foto frank peters En daarna? Bob Maes De registratietermijn is inmiddels verlopen. Hoeveel huizen worden er nu verhuurd? Klopt dat, doet de gemeente niet aan handhaving? 'Afft wpfhnnrlAr Hr Ir XA/Arlrman - Jack Werkman, wethouder ;..c - Sophie Stockman 1 --a-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53