Ergotherapeut biedt hulp bij langer in huis wonen U IJohnRietdijk.nl! 6 Dorpshuizen draaien als een tierelier 6 9 Het dorpshuis is laagdrempelig. Het is voor iedereen Mensen die Wmo-ondersteuning aanvragen, staan steeds langer op de wachtlij st voor een paar uur we kelijkse hulp bij het schoon en leef baar houden van hun huis. De groeiende zorgvraag en het groei ende personeelstekort leiden tot langere wachtlijsten. Inzet van een deskundige die mensen helpt lan ger zelfredzaam te zijn, kan de wachtlijsten weer inkorten, hopen burgemeester en wethouders. Min- denk dat we dan over de kop gaan.” Daar ga ik nu heel bewust mee om”, merkt Leeuwe. Gedwongen sluiting als gevolg van de hoge energierekening? Kooman verwacht het niet. Ook al is het neerleggen van die rekening bij verenigingen geen optie. Bij een eventueel exploitatietekort komt de gemeente Schou- wen-Duiveland in beeld. „En we werken samen met Zeeuwland aan een plan voor verduurzaming. Hoe kunnen we het gasgebruik verder dempen?” Zowel Zeeuw land als gemeente is, volgens Kooman, de dorpshuizen goed ge zind. Niet voor niets. Het zijn super belangrijke ontmoetingsplekken, ervaart De Glopper. „Het is laag drempelig. Het is voor iedereen. En iedereen maakt er, gelukkig, ook gebruik van: jong en oud.” Bij haar is het vooral de dorpsraad die activiteiten optuigt vanuit het dorpshuis en de energie in die club is enorm. Na de laatste lockdown kregen ze het op Serooskerke voor elkaar om in een razend tempo de straö ‘in elkaar te knutselen’, vertelt de veranderen dat ze makkelijker zijn schoon te houden. Een douchekruk en/of een extra steunstang in de badkamer kunnen er bijvoorbeeld voor zorgen dat mensen weer zelf onder de douche durven en kun nen stappen. Niet in de kou De boodschap van de stichting aan de beheerders is simpel: ‘let op je energieverbruik, maar laat men sen niet in de kou zitten’. „Er ko men veel oudere mensen naar het dorpshuis. Die kun je natuurlijk niet in de kou neerzetten. We heb ben wel gezegd: ga er verstandig mee om. Doe de verwarming uit als je ruimtes niet gebruikt of’s avonds laat. Maar dat is een logi sche zaak”, zegt Kooman. Eens, zeggen de dorpshuisbe heerders. „Ik let meer op. Draai ’s avonds de verwarming uit, ook in het zaaltje boven als er niemand is. En ik zorg dat alle lichten uit zijn. k«.s Levensgeluk Het Vlissingse college kreeg al di verse keren het verwijt dat ze men sen weer wil laten poetsen, terwijl ze dat fysiek niet meer aan kunnen. Hoogbejaarden met kromgegroeide handen moeten weer afwassen en mensen die afhankelijk zijn van een rollator, moeten blijven stofzuigen en op de knieën om vloeren te dweilen. Vader werpt die verwijten der vraag naar huishoudelijke hulp levert bezuinigingen op; maar mensen helpen ‘zo lang mogelijk thuis te kunnen blijven wonen’, is minstens zo’n belangrijk argu ment, betoogde wethouder Albert Vader onlangs. verre van zich. Hij wijst op het Deense model van ‘reablement’ waarbij zestig procent van de men sen die ondersteuning vragen, zichzelf na een paar maanden (weer) goed kan redden in eigen huis. Door mensen goed te begeleiden en te leren hoe ze zichzelf op een andere manier kunnen redden, kunnen ze langer thuis blijven wo nen, wat hun levensgeluk ten goede komt. Dat is de van oorsprong Zweedse filosofie die door Dene marken tot een succes is gemaakt. Een ergotherapeut leert mensen opnieuw voor zichzelf te zorgen, bijvoorbeeld door de inrichting van keuken, slaap- en huiskamer zo te Serooskerkse. „Het ging gelijk los. Wat een feest was dat.” Ook de verlaging van de tarieven voor het vieren van verjaardagen en dat soort feesten heeft een positief ef fect op de bezetting van haar dorpshuis. Mensen die normaal opgepropt in hun woonkamer zit ten, gaan nu makkelijker het dorpshuis in. Dat speelt op Renesse niet, waar zat horeca is om een feest te vie ren. Wel ziet Leeuwe een inhaal slag van vergaderingen en bijeen komsten, die een tijdlang alleen online konden. De dorpshuiskoe pel investeert ook in zaken als ge luidsapparatuur, wifi en beamers, zegt Kooman. „De ‘oubolligheid’ moet eruit. De dorpshuizen staan midden in de samenleving.” a de drie coronalock- M downs draait de ont- moetingsplekin haar ||l dorp als een tierelier. Datzelfde geluid klinkt vanuit meer dorpshuizen op Schouwen-Duiveland. „Men sen hebben elkaar gemist.” Na de laatste lockdown had ze er een hard hoofd in. „Ik dacht: er komt geen mens. Alle ‘oudjes’ zijn bang en die durven niet meer. Maar wie kwamen er als eerste binnen? De oudere garde. Lekker weer gymmen, koersballen, tafe len in de buurt. Echt. Dat is zo leuk.” En herkenbaar, zegt Janet Leeuwe. Zij is dorpshuisbeheers ter in Renesse en ziet dezelfde trend. „Met Tafelen in de Buurt zitten hier 40 mensen te eten, de bejaardensoos is volle mep aanwe zig en het theater gaat weer volop draaien. De behoefte om samen te zijn is enorm.” Angst voor een nieuwe lockdown is er niet, merkt zij. „Dat is niet meer het gesprek van de dag. Mensen hebben het eerder over de gasrekening dan over corona.” Die gasrekening is wel een ding. Ook voor de dorpshuizen zelf. Per 1 januari 2023 loopt het energie- contract van de stichting Dorps- en Gemeenschapshuizen Schou wen-Duiveland af. Voorzitter Dick Kooman van de dorpshuizenkoe pel windt er geen doekjes om. „Ik J" SCmLDE^WE^lT^TÏMMËRKLÜSSËN'J Verbouwen en Restaureren Check snel mijn site voor wat ik WEL/NIET doe! 1 1 info@johnrietdijk.nl 1 1 0620 768636 ILUXALON W I DONDERDAG 27 OKTOBER 2022 SD k Dorpshuisbeheerster Anja de Glopper (met links haar man Jos) in een volle zaal tijdens de pubquiz in Serooskerke. fotokatjavannoort VLISSINGEN Vlissingers die op de wachtlijst komen voor hulp in de huishou ding krijgen eerst een ergothe rapeut over de vloer, die met hen bekijkt of de ondersteuning echt nodig is. - Anja de Glopper, dorpshuisbeheerder - René Hoonhorst Mensen hebben elkaar gemist Dorpshuisbeheerster Anja de Glopper weet niet wat ze meemaakt. De pubquiz die afgelopen weekend is gehouden in Serooskerke zorgde voor een knettervol dorpshuis. Esme Soesman Serooskerke (S) P l A P N P SYS I E M E N 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49