i M 1i Walcherse boer belandde op ansichtkaarten, schilderijen en tekeningen 5 i I ïfex /j De tachtigjarige Laurens Meliefste was niet blij met de foto die een straatfotograaf eind jaren veertig van hem maakte: ‘Ik liek wel een oerosse’. Toch bleek de stug kijkende Walcherse boer ook de muze van kunstenaars. Vréselijk vond hij het, dat hij ongeschoren op de foto stond: ‘Ik liek wel een oerosse!’ Het was in die tijd bijzonder als je op de foto ging ir Met oorbellen Het werk hangt nu op een ereplekje in de woonkamer, in het Friese Luin- jeberd. In een hoekje de naam van de schilder: Jan van Dijck. Blijkbaar werkte opa Lau ook op hem inspire rend, want Van Dijck liet het niet bij één kopie. In het pannenkoekenhuis van ko renmolen De Jonge Johannes in Serooskerke hangt nóg variant op het schilderij, gemaakt in 1979. Lau draagt hier gouden oorbellen. En op de achtergrond deze keer zee, strand en een zeilboot, net als op het exem plaar dat in Friesland hangt. „Altijd als ik in een winkel kom waar ze kaarten verkopen, kijk ik even: zit opa Lau erbij?” vertelt Paula Sierds- ma-Meijers. „Ik meen dat ik hem nog een keer op een trommeltje van Zeeuwse babbelaars gezien heb. Dat zou mooi zijn, als we dat kunnen vinden.” Ongeschoren Lau zelf was er niet zo blij mee, weet hij wel. „De fotograaf heeft hem on gemerkt en zonder te vragen gefoto grafeerd. Althans, zo heeft mijn grootvader het verteld. Daar was hij verbolgen over. Ik herinner me dat mijn moeder die ansichtkaarten ont dekte en hem daarnaar vroeg. ‘Dat ben ik niet', zei hij. Opa geneerde zich omdat hij er ongeschoren op stond. Het was in die tijd iets bijzon ders als je gefotografeerd werd. Daar trok je je nette kleding voor aan en was je op je best. Dus hij ontkende. Maar de gelijkenis was zo overduide lijk dat hij wel moest toegeven. Vré selijk vond hij het, dat hij ongescho ren op de foto stond: ‘Ik liek wel een oerosse!’ Die uitspraak is in de fami lie bewaard gebleven.” Meliefste werd vermoedelijk eind jaren veertig tijdens een bezoek aan de markt in Middelburg opgemerkt door een straatfotograaf die door heel waar ooit een B&B gevestigd was, hing een schilderij van Lau in de slaapkamer waar achterkleindochter Paula Sierdsma-Meijers toen lo geerde. „Het is destijds niet bij me opgekomen naar het schilderij te vra gen”, zegt ze spijtig. Een jaar of vier geleden ging het weer kriebelen. „Mijn zoon had wat op internet rondgekeken en een ansichtkaart be machtigd. Via via hoorden we dat er het magazine Zeeuws Erfgoed, met een foto van het schilderij, bracht uitkomst. ‘Heb jij een kopie van dit schilderij of heb je een tip? Laat het ons weten via geertsierdsma@hot- mail.com’ schreef Paula’s echtgenoot daarin. Het afgebeelde schilderij van portretschilder H. Boone, is te vinden op de veilingsite Catawiki ‘Wal cherse boer in klederdracht’). Hier is op de achtergrond vaag wat zee en een stukje duin te zien. „We kregen een reactie van een mevrouw uit Kamperland. Ze heeft een tijd in Emmen gewoond en wilde toen een aandenken aan Zee land. Op een expositie zag ze dit schilderij, maar dat was nét ver kocht”, vertelt Paula Sierds ma-Meijers. „Ze heeft iemand toen een replica laten schilderen. Later is ze terugverhuisd naar Zeeland. Ze zei tegen ons: ‘De kinderen geven er toch niets om, wat moet ik er nog mee? U mag het kopen.” Tekening Corrie Hoogesteger-Meliefste uit Ril land-Bath is kleindochter van Lau en een volle nicht van Laurens Meijers. De 85-jarige verheugt zich in het be zit van maar liefst drie ‘Opa Lau’-me- morabilia: een grote foto gemaakt door P. B. Kuitert te Amsterdam. Een ansichtkaart van W.J. van Agtmaal uit Hilversum. En een tekening, ge signeerd Bert A. Bokkers. „Uit Goes. Heb ik nog mee in de klas gezeten”, zegt ze. Het zijn identieke portretten van Lau, compleet met de vermale dijde stoppelbaard. Na de oorlog ver bleef Laurens Meliefste een aantal ja ren bij Corries ouders in Goes. „Opa is daarna verhuisd naar het Godshuis in Veere, waar hij zijn laatste jaren heeft gesleten”, weet ze te vertellen. In 1952 is hij overleden. In het Wooldhuis in Vlissingen het land typisch Nederlandse tafe reeltjes vastlegde. Laurens Meijers: „Mijn grootvader was landarbeider. Boeren huurden hem voor klussen in.” Het moet voor Laurens Meliefste een vreemde ervaring geweest zijn dat zijn beeltenis daarna opdook in kaartenmolens, bij souvenirwinkels en boekhandels. Als klap op de vuur pijl inspireerde zijn karakteristieke kop meerdere kunstenaars. Opa Lau was hun Zeeuwse muze. een schilderij hing bij een juwelier, en een in een pannekoekenboerderij, en in een verzorgingshuis. We hoor den dat er één geveild was en belden er achteraan om met de koper in con tact te komen, want misschien had die het wel willen doorverkopen. Maar nee, geen schijn van kans”, ver telt de geboren Vlissingse, die nu in Friesland woont. Een oproep in de juni-editie van e naam Laurens leeft in de familie voort en wak- kert in latere generaties de belangstelling voor de voorvader aan. Drie ansichtkaarten van hem zijn er nu binnen de familie. Sinds achterklein dochter Paula Sierdsma-Meijers (74), die haar zoon naar Laurens ver noemde, ontdekte dat er ook schilde rijen bestonden, liet het haar niet meer los. Het begin van een jaren lange speurtocht. Een ansichtkaart van een Wal cherse boer in mannenkostuum. Ver weerd gezicht, strak in de verte kij kend vanonder zijn platte boerenpet. Hij draagt gouden halsknopen aan zijn blauwwitte boezeroen. Dat is Laurens (Lau) Meliefste uit Ritthem, weet zijn kleinzoon Laurens Meijers te vertellen. „Toen die foto gemaakt werd, was hij al een jaar of tachtig.” Meijers - nu 93 en woonachtig in Amersfoort - is naar zijn grootvader vernoemd en koestert één van de an sichtkaarten waarop zijn opa afge- beeld staat. „Al sinds de jaren vijftig. U begrijpt dat wij het binnen de fa milie wel interessant vonden dat die ansichtkaart, met onze voorvader erop, in Nederland in omloop is.” V TxV? k Lau Meliefste werd ongewild de muze van Zeeland De 85-jarige Corrie Hoogesteger-Melief- ste uit Rilland-Bath met de foto van haar opa Lau, wiens beelte nis vereeuwigd werd door fotografen en kunstenaars. FOTO EN REPRODUCTIES JOHAN VAN DER HEIJDEN Foto door P. B. Kui- tert uit Amsterdam. - Laurens Meijers, kleinzoon Laurens Meliefste Tekening door Bert A. Bokkers uit Goes. Schilderij door Jan van Dijck. - Laurens Meijers, kleinzoon van Laurens Meliefste Ondinevan der Vleuten Ritthem Kaart door W.J. van Agtmaal uit Hilversum. GO DINSDAG 25 OKTOBER 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37