na in de raad Ondernemers krijgen geld terug van coronacontrole ’t Eultje laat zure smaak M Maria Dirkje stierf te jong, maar heeft wel de allermooiste graftrommel O sggl g 1 9 Ton voor opknapbeurt F 4 -T JbW» F'* «MSB*' V t 1 M: Een nieuwe ijsbaan, een skatebaan en fruitbomen in een park waar inwoners van O uwer kerk en toeristen elkaar kunnen ontmoeten. De gemeenteraad wil daar best 100.000 euro voor neertellen. Nog drie te gaan en dan zijn alle 15 graftrom mels van Schouwen-Duiveland die nog te redden waren, in ere hersteld. Zoals die van Maria Dirkje. Naar verluidt gaat het om een pot van anderhalve ton. Peter Arken bout van horecabond KHN, afde- Hopelijk komt het coronatoegangs- bewijs nooit meer terug ontvangen. Het budget is echter niet ongelimiteerd. Na afloop van de aanmeldperiode wordt het geld naar rato verdeeld”, laat de ge meente weten. Het nut van ctb was begin dit jaar onderwerp van hef tige gesprekken en discussies. Maria Dirkje van Gastel leefde slechts 20 maanden, van 15 april 1911 tot 14 januari 1913, en woonde in Noordgouwe. „Dat is het enige dat we van haar weten. Maar die bloemenkrans, zo lieflijk. Zoiets heb ik in al die jaren nog nooit in mijn handen gehad”, zegt Pieke van Doorn. Zij en haar man Leo restaureren in opdracht van de gemeente Schouwen-Duiveland de graftrommels waarvan er nog enkele op begraafplaatsen ver spreid door de gemeente liggen. Het zijn grafmonumenten die Jeroen Giele van feestcafé De Zoom/Pinky’s in Renesse vindt het ‘helemaal terecht’ dat ondernemers een tegemoetkoming krijgen. „Wij zijn in moeilijke tijden enorm op kosten gejaagd. Waar normaliter twee beveiligers bij mij rondliepen per dag, moest ik er nu twee extra inzetten voor die controle.” eind negentiende eeuw tot net na de Tweede Wereldoorlog werden gemaakt. anoniem, daar zitten geen gege vens meer in, maar nog wel een bloemenkrans. De laatste drie graftrommels die een opknapbeurt krijgen, zijn volledig leeg en dus ook anoniem. Die komen volgend jaar zomer terug, voorzien van een nieuw likje verf, een glasplaat en mis schien wel een briefje met tekst. Daar denkt Pieke van Doorn nog even over na. De trommel van Maria Dirkje gaat terug naar Noordgouwe. „Hij heeft er jarenlang tegen een ver hoogde grafzerk aan gelegen. Daar ga ik hem niet terugleggen, ik ga hem ophangen aan een hardhouten paaltje”, zegt Wim Rotte, die beheerder is van de be graafplaatsen op het midden van Schouwen-Duiveland, van Zie rikzee tot aan Brouwershaven en alles ertussen. Die van Jacob Peute blijft op de begraafplaats in Zierikzee. Dit voorstel, het initiatief en de gehele aanloop hiervan tot aan dit moment, rammelt wat ons betreft aan alle kanten Klein engeltje In die van Maria Dirkje ligt een krans met wit gestippelde eiken blaadjes en daarmee is het mis schien wel de mooiste graftrom- mel van Schouwen-Duiveland, vindt Van Doorn. „Het is een prachtig lint, gezaagd van metaal en er zit een klein engeltje tus sen.” Van Doorn heeft alle blaad jes moeten vernieuwen en nu is de graftrommel weer als nieuw. Net als die van Jacob Peute en zijn pleegouders uit Zierikzee. „Jacob werd maar twee jaar oud en ging met zijn moeder inwonen bij een oudoom en -tante, Jacob en Jaco- mina van de Hamer. Vlak voordat het jongetje overleed, meldde zijn vader zich, die tot dan toe uit beeld was”, vertelt Van Doorn. Een derde opgeknapte trommel is Die energiekosten lopen de spuiga ten uit.” Daarmee is de dorpsraad weer te rug bij het oorspronkelijke plan dat in 2020 op tafel lag. Voordat de Im- kervereniging Schouwen-Duive land aansloot en besloten werd de opzet uit te bouwen met de focus op verbetering van de biodiversiteit en energietransitie. Te vaag, oor deelde de Stichting Zeeuwse Pu blieke Belangen, die een subsidie voor een haalbaarheidsonderzoek afwees. Te vaag, concludeerden ook bur gemeester en wethouders, om daar dan als gemeente 100.000 euro voor uit te trekken. Temeer omdat er te weinig draagvlak voor wordt ge proefd in het dorp. Tot grote spijt van wethouder Ankie Smit (Groen- Links), benadrukte ze donderdag in de raad. „Het niet slagen van dit project doet alle partijen pijn: de dorpsraad, de imkervereniging maar ook de gemeente. Geen van de drie treft blaam. Er is hard aan ge werkt, maar we zijn er samen ge woon niet uitgekomen.” Maar om dan gelijk de gereser veerde ton weer weg te stoppen in de spaarpot, dat gaat haar eigen fractie, Leefbaar Schouwen-Duive land en de WD te ver. De drie par tijen kwamen donderdag met een tegenvoorstel om dat bedrag dan maar te gebruiken om het oor spronkelijke idee van de dorpsraad te realiseren, zoals voorzitter Chris Visser vorig week in de commissie ook had bepleit als ‘second best’. Alle fracties met uitzondering van het CDA schaarden zich achter dat amendement. „Dit voorstel, het initiatief en de gehele aanloop hier van tot aan dit moment, rammelt wat ons betreft aan alle kanten. Dat geeft mijn fractie een groot gevoel van ongemak”, aldus Rutger Punt. Hij vindt dat het verdergaande plan een tweede kans verdient. „Nu ligt er een initiatief waarin we het oor spronkelijke plan afwijzen, maar voor het gemak de 100.000 euro die hiervoor beschikbaar is gesteld, apart houden voor een nog nader te bepalen plan. Waarvan hooguit wat vage contouren worden geschetst. Dat is toch wel heel vreemd.” Niks vreemds aan, vinden de fracties achter het amendement. ‘Zure chagrijnigheid’, zo klinkt ver volgens het verwijt uit die hoek over de opstelling van de coalitie partij. Voor hen staat voorop dat er nu ‘zo snel mogelijk een realistisch herinrichtingsplan komt voor ’t Eultje dat wél op een breed draag vlak onder inwoners van Ouwer kerk kan rekenen’. En als het even kan moet volgend jaar al met uit voering worden begonnen. Energiedkosten „Ik ben er bij de gemeente al een jaar mee bezig. Hopelijk komt het ctb nooit meer terug. Horecaonder nemers hebben nu al weer het vol gende probleem voor de kiezen. De hoge energiekosten. Mijn collega’s en ik vragen ons bezorgd af of open blijven in de winter wel lonend is. Bijstandsnorm Nu het griepseizoen is begonnen zijn mensen weer snotterig en ver kouden. De rijksoverheid adviseert nog steeds een zelftest te doen bij klachten. „Kosten daarvoor en voor mondkapjes kunnen aardig oplo pen”, stelt de gemeente Schou wen-Duiveland. „Daarom zijn deze gratis beschikbaar voor mensen met een laag inkomen. Op Schou wen-Duiveland kunnen inwoners op of net boven de bijstandsnorm nu gedurende openingstijden zelf testen en mondkapjes afhalen aan de receptie van het gemeentehuis.” Onverdeeld Open „Iedereen kan een evenredig deel ling Zeeland, heeft samen met lo kale ondernemers aangedrongen op het beschikbaar stellen ervan. „Begin dit jaar heb ik bij de ge meente gevraagd of deze financiële vergoedingen ook voor de Schouwse horeca beschikbaar zijn. We zijn verheugd dat de gemeente voor sluitingsdatum van die subsi dieaanvraag bij het Rijk gehandeld heeft. Geen enkele Zeeuwse hore caondernemer zit te wachten op het ctb. Dat brengt ook veel kosten met zich mee. Goed dat gemeentes met deze tegemoetkomingsrege- ling komen.” ZIERIKZEE Ondernemers die tussen 1 janu ari en 25 februari 2022 kosten hebben gemaakt kunnen nu een tegemoetkoming aanvragen bij de gemeente. Daarbij moeten ze de capaciteit van hun (horeca) bedrijf aangeven en of de con trole op al hun gasten is gedaan, dus niet bij een gedeelte ervan. Aanvragen kunnen tot 30 no vember worden gedaan via de gemeentewebsite. - Jeroen Giele, De Zoom/Pinky’s Begraafplaatsbeheerder Wim Rotte (I) neemt op de begraafplaats in Zierikzee de gerestaureerde graftrommels in ontvangst uit handen van Pieke en Leo van Doorn, foto links de graftrommels van Jacob en Maria Dirkje (r). FOTO'S SANDRASCHIMMELPENNINK - Rutger Punt, fractievoorzitter CDA Gerrit van Loon Zierikzee Marcel Modde Ouwerkerk Valeska Nastaly Zierikzee -- - /.,a- -- - PM ZATERDAG 22 OKTOBER 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37