u Bi i I Meeste PFAS van onbekende Vlaamse lozers Kunstmestfabrikant Yara profiteert van hoge prijzen Zo komt Zeeland de Poetin-winter door 2 oorlog. Verkopers van ‘alles wat er warm uitziet’ doen goede zaken. Met dank aan de Wollen sokken aan, fleecedekentje op de bank, vloerkleed op het laminaat. Zo komt Zeeland de winter door. Soktobermaand PZC.NL Chauffeurs beroofd in hun truck Loodgieters zoeken personeel Mensen denken, laat ik eens een lekkere dikke trui gaan breien Het bedrijf voerde de hoge energie prijzen aan als reden van de pro ductievermindering in bepaalde fa brieken. Dat gebeurde onder meer in Sluiskil. Doordat Yara wereldwijd fabrie ken heeft, probeert het zijn wereld- Monique Dalebout-Biemans (achteraan) geeft de groep breisters uitleg over de verschillende soorten sokkengarens, foto maria schilt over weet wordt. „Truien, vesten. Breien is al een hele poos weer in, maar nu merkje dat mensen eerder denken: laat ik eens een lekkere dikke trui breien.” Bij voorkeur van wol, zegt Jaffari: „Dat geeft warmte!” Wor den er ook dekentjes gebreid? Jaf- Koude vloer Op de afdeling Pronto van Woon boulevard Poortvliet XXL merkt Anita Antonisse dat de sierkussens en kaarsen hard gaan. Als het maar warm is, of warmte uitstraalt. Hans Verbraeken van Decoplein ziet daar dat de plaids goed lopen. „Maar wat wijde klanten te blijven bedienen, aldus het bedrijf. „Maar we kunnen niet produceren op plekken waar we verlies maken.” De productie verlagingen betekenen op jaarbasis 1,7 miljoen ton minder ammoniak en 0,9 miljoen ton minder kunst mest. De omzet van Yara bedroeg in het derde kwartaal 6,2 miljard dollar, omgerekend ongeveer 6,4 miljard euro. Een jaar eerder verkocht de kunstmestfabrikant nog voor 4,5 miljard dollar aan producten. De bedrijfswinst kwam uit op 1 miljard dollar, tegen 765 miljoen dollar een jaar eerder. fari, beslist: „Dan kun je beter een fleecedeken kopen. Veel goedkoper en lekker warm. Als je een echte wollen deken wil breien, gaat dat je heel veel geld kosten. Zeker 130 euro, denk ik.” ber’. Overgewaaid uit Amerika, waar het de bedoeling is om een Smulderstextiel.nl. paar zelfgebreide sokken aan daklo zen te doneren, zodat ze er in de dan niet ervaren sokkenbreisters, die thuis graag de kachel een graadje lager wil len zetten. „Het aan bod aan patronen voor huissokken is momenteel weldigend", Dalebout te vertel len. Ook haar collega Jeannette Jaffari van de gelijknamige wol winkel in Arnemui- den heeft gemerkt dat er veel gebreid Noodzaak In een brief aan de provincie schrijft de minister van Infra structuur en Water staat: ‘De resultaten van het onderzoek bevestigen de nood zaak van een voort varende aanpak van de PFAS-problema- tiek’. Reden voor het onderzoek is de Ka derrichtlijn Water. Die schrijft voor dat in 2027 alle wateren een goede wa terkwaliteit moeten hebben. Verreweg de meeste wateren in Nederland vol doen niet aan die richtlijn. In het Ka naal Gent-Terneu zen geldt dit voor 33 stoffen. Het onder zoek werd gehou den om de vervui ling bij de bron te kunnen aanpakken. die in België een lo zingsvergunning hebben. De rest is ‘vermoedelijk af komstig van huis houdens, rioolwa terzuiveringsinstal laties en ongezui verde lozingen in het Belgische deel van het kanaal’. De PFAS kan ook af komstig zijn van de len van Vlaanderen die op het kanaal af wateren. Zowat alle PFAS die in het kanaal wordt aangetroffen is in België geloosd, zo is te lezen in een rap port dat in opdracht van Rijkswaterstaat is opgesteld. De uit stoot in het Neder landse deel van het kanaal is te verwaar lozen. Niet verwon derlijk want in Ne derland lozen de meeste bedrijven niet rechtstreeks op het kanaal, maar op de ‘Rijkswaterlei- ding’ die uitkomt in de Westerschelde. De onderzoekers bekeken tien ‘types’ PFAS, een groep zeer zorgwekkende stoffen waarvan duizenden varian ten bestaan. De be kendste zijn PFOS enPFOA. Zo'n 20 procent van de PFAS in het kanaal is ter herlei den tot bedrijven klaart eigenaresse Kathelijne Mess- bauer lachend. „Als je een keer ge breide sokken aan hebt gehad, wil „In september hebben we al vier je nooit iets anders”, verzekert ze. keer meer plaids en dekentjes ver kocht dan normaal. Deze maand zien we de verkoopcijfers alleen Toevallig is het deze maand‘Sokto- nog maar verder stijgen", zegt ma nager inkoop en logistiek Bart Ja- kobsen van „Duizenden stuks gaan er elke dag uit, het vliégt weg. Als het er maar winter warmpjes bij zitten. In Zee- warm en zacht uitziet, liefst nog in land wordt ook naarstig gebreid, warme herfstkleuren. Inde dekens maar dan niet voor daklozen. In en bedspreien zien we het ook. De Noordgouwe heeft Monique Dale- vierseizoenendekbedden gaan nor- bout van wolwinkel Mo More net maal gesproken pas in december, een sokkenbreimiddag achter de januari lopen. Dat is nu ook al be- rug. De winkel zat zaterdag vol al gonnen.” Er ligt genoeg voorraad: „We hadden extra inge kocht en hebben net nog meer ingesla- gen.” Bij wolwinkel Nooy by Katholan in Goes is het een grapje dat regelma- tig voorbij komt: klanten die een ‘Poetin-trui’ of‘Poe- tin-sokken’ gaan breien. „Vanwege de hoge energie rekening", ver- VRIJDAG 21 OKTOBER 2022 PC WESTDORPE Als het er warm SLUISKIL WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Oneens BIJ NADER INZIEN - Jeanette Jaffari Kanaal Gent-Terneuzen vlak over de grens bij Zei zate, fotocamileschelstraete Jaarlijks komt er zo'n 47 kilo PFAS in het Kanaal van Gent naar Terneu- zen terecht. Dat is vijf keer zoveel als op basis van de verstrekte lozings vergunningen ver wacht mag wor den. Gisteren: Zorgmedewerkers die ziek zijn, moetje niet laten werken (2165 reacties) Nieuwe stelling: Ik wil geen warme de ken, ik wil een warm huis Meerdere truc kers zijn belaagd en beroofd aan de Oostpoort- weg in West- dorpe. De politie zoekt getuigen. De daders door zochten de cabi nes en namen spullen mee. Een chauffeur, die geparkeerd stond op de R4 net over de grens, kreeg ook ongewenste be zoek. De chauf feur wist ze af te schrikken door te toeteren. De chauffeurs ble ven ongedeerd. De drie daders hebben vermoe delijk een (licht) getinte huids kleur en zaten op één scooter. Een van de man nen is waar schijnlijk gewond in het gezicht. Op de voorpa gina van de krant van giste ren stond een fout in de tekst bij de foto van loodgieter Leon Tournier in Zie- rikzee. In de tekst over een tekort aan lood gieters staat dat Tournier een be drijf heeft met zeven man per soneel. Dat klopt niet. Tournier is wel op zoek naar mensen. In het artikel komt ook Esther Mors van Laroes Loodgieters en Installateurs in Vlissingen aan het woord. Dit bedrijf heeft wel zeven perso neelsleden in dienst, maar kan daarmee de vraag van klan ten nauwelijks bijbenen. De Noorse kunstmestfabrikant Yara heeft in het derde kwartaal volop geprofiteerd van de hoge prijs voor kunstmest, maar ook voor andere producten zoals ammoniak. Winst en omzet ste gen omdat het bedrijf meer geld krijgt voor zijn producten, terwijl de productie verminderd is. 9K H Eens Ondine van der Vleuten Goes Theo Giele Terneuzen T Een deel van het terrein van Yara in Sluiskil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 30