Raad van State: Hedwigepolder mag onderwater M r 4 Leergeld Zeeland ziet aantal aanvragen fors toenemen I t <1 Steeds meer Zeeuwse ouders kloppen aan bij Leergeld, een organisatie die kinderen helpt als zij om financiële redenen niet kunnen meedoen met hun leeftijdsgenoten. Oorzaken zijn de hogere energielasten en oplopende inflatie. Wij kijken verder dan alleen naar het salaris dat binnenkomt. Wij kijken naar het netto besteedbaar inkomen Volgens Gery De Cloedt was acht jaar geleden nauwelijks iets bekend over de gevaren van PFAS Eerder deze week meldde Leergeld Nederland rekening te houden met een kwart meer aanvragen. De or ganisatie helpt normaal gesproken vooral gezinnen rond het sociaal minimum, maar nu beginnen ook de middeninkomens aan te klop pen. Leergeld helpt ouders met bij voorbeeld een laptop of een fiets, maar wijst ze ook op mogelijkhe den om gratis lid te worden van een sportvereniging, een presentje bij HetPFAS-schandaal in Vlaanderen was voor De Cloedt aanleiding om opnieuw een gang naar de Raad van State te maken. In de zomer pro beerde de oud-eigenaar, vooruitlo pend op de uitspraak van gisteren, met een kort geding het werk on middellijk stil te laten leggen. Dat verzoek wees de Raad van State af, mede omdat het werk in de polder zo ver gevorderd was dat er geen weg terug meer was. Een poging van de gemeente Hulst bij de recht bank in Middelburg liep vorige week om dezelfde reden spaak. De Raad van State moest nu be oordelen of in 2014 de bezwaren te gen ontpoldering terecht zijn afge wezen. Volgens het hoogste rechts- Wat de Zeeuwse stichting dan doet, is bij mensen op huisbezoek gaan en navragen waar de knelpunten zitten. „Wij wijzen mensen dan op het bestaan van het Jeugdfonds en het Cultuurfonds, of naar de stich- college komt De Cloedt te laat met zijn argument dat de polder dreigt te worden verontreinigd met PFAS. Dat had hij acht jaar geleden naar voren moeten brengen. Volgens De Cloedt was toen nau welijks iets over de gevaren van PFAS bekend. De Raad van State is het daar niet mee eens en wijst on- PFAS-vervuiling in de Wester- schelde en de mogelijke gevolgen als de Hedwigepolder onder water loopt. „Die beoordeling kan in deze procedure niet aan de orde komen”, aldus de Raad van State. De Cloedts woordvoerder Hans Mieras zegt uiteraard teleurgesteld te zijn over de uitkomst. In de toe lichtende zin dat de rechters met de uitspraak niets zeggen over de hui dige situatie rondom PFAS ziet hij nog een lichtpuntje. De Cloedt zou een verzoek kunnen indienen op te treden tegen de verontreiniging van het gebied. Werkende armen Wat opvalt is dat nu ook ouders aankloppen die werk hebben, maar door oplopende energielasten en de exorbitant gestegen inflatie de eindjes inmiddels niet meer aan el kaar kunnen knopen. Werkende ar- der meer op een onderzoek uit 2006. Toen werden in het sediment van de Westerschelde bij Hans- weert en Vlissingen concentraties PFOS (een vorm van PFAS) geme ten. Ook al is dat op ruime afstand van de Hedwigepolder, De Cloedt had ‘in algemene zin bekend kun nen zijn met gegevens over PFAS’, stelt de Raad van State. Aan een verzoek om herziening worden strenge eisen gesteld. Er zijn volgens de Raad van State door De Cloedt geen nieuwe feiten aan gedragen die een nieuwe weging van de argumenten rechtvaardigen. Opvallend is dat de rechters bena drukken dat zij geen uitspraken doen over de ernst van de huidige ting Jarige Job voor een ver jaardags- box, maar ook op allerlei regelingen die gemeenten hebben.” Ook de Oosterschelderegio ziet zich geconfronteerd met mensen die werken, maar toch moeite heb ben om rond te komen. Jacomien Burgs: „Dat zijn dan bijvoorbeeld gezinnen waar sprake is van schul den en die daardoor onder bewind staan. Wij kijken verder dan alleen naar het salaris dat binnenkomt. Wij kijken naar het netto besteed baar inkomen.” De Zeeuwse stichtingen helpen ouders met diverse materiële za ken, zoals fietsen en laptops. De Oosterschelderegio denkt dit jaar 175 opgeknapte tweedehands fiet sen te kunnen verstrekken en 60 tot 70 laptops. „We zouden nog meer fietsen kunnen verstrekken, maar dat lukt niet door een tekort aan personeel bij de organisatie die fiet sen voor ons opknapt”, zegt Burgs. Aan laptops heeft de Oosterschel- men, noemt voorzitter Tanneke Pop van Leergeld Walcheren deze groep gezinnen. „Zij vallen niet on der de doelgroep die we normaal gesproken helpen en dat is best een probleem.” Oud-eigenaar Gery De Cloedt had om herziening van de uitspraak over het rijksinpassingsplan ge vraagd. Dat plan is de juridische ba sis onder het project en maakte ont eigening van de polder mogelijk. Het was niet de eerste keer dat De Cloedt het plan vergeefs aanvocht bij de Raad van State. In 2014 had de afdeling bestuursrechtspraak zijn bezwaren tegen het rijksinpas singsplan ‘Hertogin Hedwigepol der’ ongegrond verklaard. deregio geen gebrek. „We hebben nog een redelijk grote voorraad dankzij de gift van een grote orga nisatie die nieuwe laptops nodig had. Ze zijn echt nog pico bello in orde. We hebben ze om niet gekre gen. Een fantastisch gebaar.” Leergeld Nederland verwacht over dit jaar meer dan 400.000 aan vragen te krijgen. Daarmee kan de organisatie in totaal 160.000 kinde ren helpen. Door de stijgende aan tallen aanvragen wordt het soms wel lastig om iedereen te kunnen helpen. Ouders die aankloppen bij één van de drie stichtingen Leergeld in Zeeland, hoeven daarvoor niet bang te zijn. Tot nu toe kunnen alle ge zinnen worden geholpen. Om het werk te kunnen blijven doen is geld nodig. Leergeld is afhankelijk van giften. Geld komt onder meer van kerken, donaties van particulieren, het bedrijfsleven en de service clubs. ■»r een verjaardag of iets extra’s tijdens de schoolvakantie. De drie Zeeuwse stichtingen Leergeld herkennen zich in de lan delijke cijfers. Oosterschelderegio rekent zelfs op een verdubbeling van het aantal aanvragen: van 750 in 2021 tot 1500 dit jaar. Wie naar Zeeuws-Vlaanderen belt, krijgt meteen een bandje te horen waarop gemeld wordt dat de stichting tele fonisch niet meer bereikbaar is van wege de grote hoeveelheid aanvra gen. Bellers krijgen het advies een mail te sturen. Leergeld Walcheren zit weer op het niveau van voor de corona-pandemie met 800 tot 900 aanvragen. v. 'l/1 /y). - DEN HAAG Steeds ouders De Raad van State gaat zijn uit spraak over het onder water zet ten van de Hedwigepolder niet herzien. Dat is gisteren bekend gemaakt. - Jacomien Burgs, Leergeld Oosterschelderegio - Rolf Bosboom Theo Giele Ab van der Sluis Goes 1 meer DONDERDAG 20 OKTOBER 2022 GO r Stichting Leergeld biedt kinderen uit arme gezinnen onder andere steun voor contributie van sportclubs, foto stichting leergeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 32