Tuinders krijgen schade niet vergoed ‘Berecht kind niet als een volwassene’ Alle Zeeuwen vanaf 12 jaar kunnen herhaalprik tegen corona halen Rechter: geen productie, geen restwarmte 2 YARA PZC.NL Auto brandt helemaal uit in nacht Dat biedt bescherming tegen meer varianten van het coronavirus, zo als de omikronvariant. De GGD Zeeland heeft zes vacci- natielocaties geopend: in Vlissin- gen, Middelburg, Tholen, Zierik- zee, Terneuzen en Goes. Vanaf half november worden tijdelijke priklo- caties in verschillende gemeenten geopend, naast de vaste prikstraten. Mensen die een afspraak willen maken voor een vaccinatie, kunnen bellen met telefoonnummer 0113- 249442. Dit telefoonnummer is ze ven dagen per week van 8.00 uur tot 20.00 uur bereikbaar. 60-plussers konden sinds 19 sep tember al een herhaalprik tegen co rona halen. Sindsdien zijn in Zeel and zo’n 67.000 prikken gezet, laat de GGD weten. Niet alleen 60-plus- sers, maar ook zorgmedewerkers en mensen met een kwetsbare ge zondheid hebben zich al laten vac cineren. De herhaalprik wordt ge geven met het vernieuwde vaccin. WarmCO2 krijgt restwarmte van Yara in Sluiskil, maar de kunst- mestproducent zegt geen rest warmte meer te kunnen leveren nu het bedrijf heeft besloten haar fa brieken grotendeels stil te leggen vanwege de hoge energieprijzen. Tussen vijf glastuinbouwbedrij ven in Westdorpe en WarmCOz is een conflict ontstaan over de leve ring van warmte en CO2. De tuin ders gebruiken de restwarmte en CO2 voor de teelt van paprika’s, to maten en aubergines. Eigenaren van WarmCOz zijn kunstmestpro- ducent Yara en North Sea Port. DeZeeuws- Vlaamse tuinders zeggen dat zij de restwarmte dringend nodig hebben. In november begint het nieuwe plantseizoen WarmCO2 kan geen restwarmte le veren, omdat de productie van Yara stil ligt. Eind augustus meldde het bedrijf aan de tuinders dat het door de exorbitant hoge energieprijzen één van haar twee grootste ammo- niakfabrieken had stilgelegd. Een andere fabriek was al dicht van wege onderhoud. Gesprekken tus sen de tuinders en WarmCO2 leid den niet tot een oplossing. De tuin ders besloten daarop een kort ge ding aan te spannen. De Zeeuws-Vlaamse tuinders zeggen dat zij de restwarmte drin gend nodig hebben. In november begint het nieuwe plantseizoen en voor die tijd moeten zij afspraken maken met de kwekers van de plantjes. Voor elke dag dat WarmCO2 geen restwarmte levert, eisten de tuinders 1 miljoen euro dwangsom per dag, oplopend tot een maximum van 60 miljoen euro. WarmCO2 en Yara hebben tij dens de onlangs gehouden rechts zaak gezegd dat zij nooit zulke ex treem hoge energieprijzen hadden verwacht. Het bedrijf kan simpel weg geen restwarmte leveren aan de tuinders, omdat het niets krijgt van Yara door het stilleggen van de kunstmestproductie. En Yara op haar beurt kan weer geen kunst mest maken zonder zware verlie zen te lijden. De rechter kan zich vinden in de argumenten van Yara. Bij het slui ten van een overeenkomst met de tuinders betaalde Yara 26 euro per MWh. Dat bedrag liep op tot 308 euro per Mwh. Toen de energie die prijs had bereikt, besloot de kunst- mestproducent de productie te sta ken. De gasprijs is dus meer dan vertienvoudigd in ruim een jaar tijd. Er is, zegt de rechter, sprake van een situatie (de oorlog in Oek raïne) die niemand had kunnen voorzien. bij het bepalen van de straf.’ De raad wijst erop dat het jeugdstrafrecht een pedagogisch karak ter heeft. Dit biedt jongeren kansen om te leren van hun fouten en herhaling te voorkomen. ‘Kin deren zijn nog in ontwikkeling. Ach terstand of scheef groei in die ontwik keling kan nog wor den omgebogen.’ Het jeugdstrafrecht wordt vaak benut om jongeren op het rechte pad te krijgen - ‘en te houden’. Als jongeren tus sen de 16 en 18 jeugddetentie krij gen opgelegd, duurt dit maximaal 2 jaar. Criminele jongeren met een stoornis kunnen een pij-maatregel krij gen, een soort jeugd- tbs. Dit kan na de maximale periode van 7 jaar nog omge zet worden naar tbs. Bij het toepassen van het volwas senenstrafrecht op minderjarigen neemt de kans toe dat diegene na vrij komen opnieuw de fout ingaat, stelt de raad. ‘Dat is niet al leen schadelijk voor de minderjarige, maar ook voor de sa menleving.’ Op dit moment is het volgens de wet mogelijk om het vol wassenenstrafrecht toe te passen op 16- en 17-jarigen. Dit ge beurt bijvoorbeeld bij zeer ernstige ge- welddelicten, om te gemoet te komen aan ‘het veroor zaakte leed’ bij slachtoffers. Een week geleden vroeg het Openbaar Mi nisterie om een 17-jarige jongen als volwassene te be rechten voor de moord op de 15-ja rige Middelburger Tim van der Steen. Het OM eiste 12 jaar cel en tbs met dwangverpleging. De raad begrijpt de behoefte aan ver gelding. ‘Toch vin den we dat het ont wikkelingsperspec tief van het kind voorop moet staan 'DBi DONDERDAG 20 OKTOBER 2022 PC GOES WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Oneens FOTO JEFFREY GROENEWEG Gisteren: De Hedwigepolder wordt een prachtig natuurgebied (2397 reacties) KAPELLE GOES Hulpdiensten bij Ter Weel in oefening Tuinders in Zeeuws-Vlaan- deren krijgen geen 60 miljoen euro schadevergoeding. Die maximale dwangsom hadden ze geëist van WarmCO2, het bedrijf dat restwarmte en groeistof CO2 levert aan de tuinders. Raad v.d. Kinderbescherming: ‘Breng jongere op rechte pad’, fotothinkstock Voor alle kinderen van twaalf tot achttien jaar moet het jeugdstraf recht gelden als zij verdacht worden van een delict. De Raad voor de Kin derbescherming vindt dat dit moet worden vastge legd in de wet. Nieuwe stelling: Zorg medewerkers die ziek zijn, moet je niet laten werken Wie nietsver moedend langs reed, dacht waarschijnlijk dat er gistermid dag heel wat aan de hand was bij zorgcentrum Ter Weel in Goes. Er stonden veel ambulances en politie- en brand weerauto's. Ge lukkig waren die er enkel van wege een oefe ning. Het was een samenwer king tussen Ter Weel en de Vei- ligheidsregio Zeeland, die door samen te trainen eikaars werkwijze bij ca lamiteiten beter wilden leren ken nen. De bewo ners konden bin nen blijven, er werd gebruikge maakt van oe fenslachtoffers. In de nacht van maandag op dinsdag is in Ka- pelle een perso nenauto in brand gevlogen. Er ontstond bij de brand flink wat schade. Het vuur woedde in de Mooi hoe kst raat en werd rond 01.50 uur ont dekt. De vrijwilli gers van de brandweerpost Kapel Ie rukten met spoed uit. Eenmaal op de plaats des on- heils, bleek dat ze te laat waren om nog iets te redden. Met be hulp van twee stralen hoge druk hebben de brandweerlieden de autobrand geblust. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Alle Zeeuwen vanaf 12 jaar kun nen vanaf nu een afspraak maken voor een herhaalprik tegen corona. Het is niet nodig te wachten op de uitnodiging van het RIVM. - Cornelleke Blok Door de hoge energie prijzen moest kunstmestpro- ducent Yara in Sluiskil beslui ten de produc tie groten deels stil te leggen.foto anp «s m Eens Ab van der Sluis Sluiskil ANP Alkmaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 30