Pannenkoeken dankzij ongeval M s 2 De Zonnebloem bestaat dik 50 jaar maar is nog lang niet overbodig Cruisen over de Rijn op een aangepast schip met zorg. Dat is waar de meeste mensen De Zonnebloem van kennen. Toch is de organisatie meer dan deze reisjes alleen. Mensen zijn soms in tranen omdat ze zo’n fijne middag hebben gehad Het persoonlijke leed trof Van As afgelopen vrijdag. Hij was van een verjaardag op weg terug naar huis. De straat voor zijn huis is opgebro ken en Nando leek het niets om met de fiets de houten loopplanken op te fietsen. Hij stapte af „Ik maakte een misstap en kwam onfortuinlijk ten val. Het was vrij laat, dus ik ben naar bed gegaan, maar werd met perking. Het is geen club waar je lid van wordt. Deelnemers, ook wel gasten genoemd, betalen per activiteit waar ze aan meedoen. Dat kan van alles en nog wat zijn: van een busreis tot een kerst- brunch met concert. Dinsdag 25 oktober staat de voorstelling Op pad met Annie M.G. Schmidt op het programma. Die voorstelling is ge boekt ter ere van het 50-jarig be staan van de Schouwen-Duive- landse afdeling van De Zonne bloem. Dat feest ging in 2020 door corona niet door. Wel nam het aantal geregis treerde ‘gasten’ (nu 330) op Schou- wen-Duiveland enorm toe. Door corona én door een lading enthou siaste vrijwilligers die actief de boer op gaat, schetst Van der Weijde. Is er een activiteit dan gaan de Zonnebloemvrijwilligers huis-aan-huis bij gasten langs om de animo te peilen. Blinde vlek Niet alle dorpen zitten even dik in de vrijwilligers. Iets wat het be stuur hoopt te veranderen, juist om dicht bij mensen te kunnen staan. Ouwerkerk en Noordgouwe Geen drama De tanende rol van de kerk en co rona zijn andere oorzaken van toe nemende eenzaamheid, onder jong en oud. Is het vechten tegen de bierkaai? „Nee”, zegt Van der Weijde stellig. Ze ziet mensen in tens van de Zonnebloemactivitei- ten genieten. „We krijgen zoveel dankbaarheid terug. Ik ga er geen drama van maken, maar mensen zijn soms tot tranen toe bewogen omdat ze een fijne middag hebben gehad.” De Zonnebloem bekommert zich om ouderen, alleenstaanden, langdurig (lichamelijk) zieken en mensen met een lichamelijke be- Drie maanden Toch weet Van der Weijde heel goed wat eenzaamheid is. Ze hoort en ziet het overal om zich heen. Zoals die ene vrouw, die meeging met een uitje van De Zonnebloem op de Grevelingen. „Ze pakte me na afloop vast en zei ‘dank je wel hoor, dank je wel. Ik heb voor het eerst sinds drie maanden weer sa men met andere mensen gegeten’. Als iemand zoiets zegt: daar krijg ik het koud van.” Het is landelijk een hot item, maar ook op haar eigen dorp (waar Van der Weijde geboren en geto gen is) zag ze eenzaamheid door de jaren heen groeien. „Mede door tien verschillende pannenkoeken in De Cleenne Mossel. Vijf zoete en vijfhartige.” Het pannenkoekrestaurant op de jachthaven wordt vooral door Nando’s vader opgepakt. Het res taurant komt in de vroegere speel goedwinkel op dat terrein. De ge meente heeft om de horecabestem- ming toe te kunnen kennen, moe ten schuiven met ruimtes en stemde in onder voorwaarde dat goed moet worden onderbouwd dat er sprake is van een toegevoegde waarde voor de omgeving. Het dichtstbijzijnde pannenkoekhuis op het eiland is dat in Scharendijke. zijn op dit moment een blinde vlek. Nieuwerkerk, Brouwersha ven en Renesse zijn wel bemand, maar kunnen meer vrijwilligers gebruiken. Naast de individuele contacten die vrijwilligers onder houden, wordt elke twee maanden een activiteit op poten gezet. Op naar de 100 jaar? „Nou we hopen dan overbodig te zijn. Om dat er weer saamhorigheid onder de mensen is. Net als het omzien naar elkaar en het met elkaar de len.” ij de afdeling Schou- wen-Duiveland staat eenzaamheidsbestrij- ding met stip op num- mer één. En dat is hard nodig, weet voorzitter Riet van der Weijde. Haar afdeling, die ruim 50 jaar bestaat, is afgelopen jaar met 100 ‘gasten’ gegroeid. Van der Weijde is zelf het type niet om achter de geraniums te zitten. Ze kent de halve wereld en is altijd in de weer. Jarenlang scheurde ze het hele land door als landelijk voor zitter van een muziekorganisatie. Ze fietst, musiceert, is voorzitter van muziekvereniging Crescendo en geeft muziekles op de basis school in haar dorp Dreischor. een dik en pijnlijk been wakker. Ik kon er niet op staan. In het zieken huis in Dirksland werd een breuk in mijn kuitbeen geconstateerd. Het is niet netjes gebroken. Vrijdag hoor ik of ik eraan geopereerd moet worden. Zonder operatie ben ik so wieso zes a acht weken zoet. Met operatie nog langer.” In de keuken actief zijn met een gebroken been, is praktisch niet handig. Onhaalbaar. Vanwege krapte met personeel, komt Nando met een alternatief: de pop-up. „Daarmee laten we mensen direct kennis maken met de kaart van ons nieuwe pannenkoekenrestaurant dat medio april 2023 opent bij Jacht haven Bruinisse. We beginnen met televisie en internet. Mensen heb ben zoveel andere middelen om hun informatie vandaan te halen.” SD WOENSDAG 19 OKTOBER 2022 ‘Eenzaamheid komt veel voor’ BRUINISSE - Gerrit van Loon - Riet van der Weijde Bruinisse heeft door een nood lottig ongeval een pannenkoek restaurant gekregen. Vanwege het gebroken been van chef Nando van As doet Brasserie De Cleenne Mossel de komende weken dienst als pop up pan nenkoekrestaurant. Nando van As brak zijn been bij een val. Zijn restaurant verandert nu tijdelijk in een pannenkoekrestaurant, fotomarieke mandemaker Riet van der Weijde, voor zitter van Zon nebloem Schou wen- Du ive- land, vindt het belangrijk dat alle dorpen vertegenwoor digd zijn. FOTO MARIEKE MANDE MAKER De voorstelling Op pad met Annie M.G. Sdimidt is dinsdag in De Schutse in Burgh-Haamstede. Aanvang: 14.00 uur. Er zijn nog kaarten beschikbaar. Meer info via zonnebloemsd@zeelandnet.nl of 06-12894756. Esme Soesman Burgh-Haamstede jOht het uerschil!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49