Nieuwe bewoners op de plek van de zwavelzwam M 8 Dat ik ‘neger’ of ‘Bounty’ werd genoemd was voor mij doodnormaal 6 Voorstelling NATUURJOURNAAL Ben je allochtoon of autochtoon, of bestaat er ook iets tussenin? Het is een van de vragen die centraal staat in de muzikale voorstelling Grijs Gebied. Theatermaker Marcos Valster da Costa Ferreira (31) uit Middelburg gaat in een monoloog op zoek naar hoe je huidskleur je identiteit bepaalt. Als kleine jongen neem je alles voor lief, maar als je ouder wordt, kijk je er anders naar an de voet van een grauwe abeel bij De Piet, langs het Veerse Meer, groeide afge lopen voorjaar een flinke zwavel zwam. Dat is een felgeel gekleurde zwam, die bruinrot in het hout van de boom veroorzaakt. De zwam was al een beetje op zijn re tour, maar juist dan kun je er soms allerlei insecten op ontdekken. En dat was dit keer niet anders: op de zwavelzwam liep een aantal mooie zwarte kevertjes met rode vlekken op de dekschilden. Het ringen heeft Valster da Costa Ferreira verwerkt in een muzikale monoloog over keuzes maken, cul tuur, vooroordelen en identiteit. Verschillende personages komen tot leven. Spoken word gaat naad loos over in spelscènes en omge- waren boletenzwartlijfjes; kever tjes waarvan de larven opgroeien in het inwendige van een padden stoel. Een week of zes later was er van de vruchtlichamen van de zwavel zwam niets meer over en ook de kevertjes waren nergens meer te bekennen. Maar de plek van de zwavelzwam had nieuwe bewo ners gekregen. Grote wespen vlo gen af en aan en al snel bleek dat hier een nest van de hoornaar ge vestigd was. De hoornaars hadden hun nest precies op de plek van de zwam. Daar was het hout wat weggerot en daardoor was een ide ale nestplaats ontstaan. De dieren vlogen de hele dag in en uit. Hoe wel hoornaars in het algemeen niet agressief zijn tegenover men- keerd. Op het podium staat van avond iemand met een gitaar die zijn verhaal vertelt, een verhaal met een lach en een traan. Zijn er varingen zijn niet alleen maar ne gatief, op sommige momenten werken ze zelfs op de lachspieren. Tegelijkertijd zijn ze vooral con fronterend. sen is het toch beter om zo’n nest niet al te dicht te naderen, want dan kunnen de dieren wel degelijk kijk je daar anders naar. Met mijn vrienden bij de voetbal kon ik prima opschieten, maar toch was ik altijd ‘de neger’. Op de middel- in de verdediging gaan. Een paar weken geleden bleek de zwavelzwam weer een nieuw vruchtlichaam te hebben ontwik keld. Daarmee was de ingang van het hoornaarsnest compleet ge blokkeerd. Dat riep de vraag op hoe het er met de hoornaars voor stond. Weliswaar gaat het com plete nest in het najaar dood, maar dat gebeurt vaak pas eind oktober of in november. Alleen een jonge koningin overleeft de winter en die zoekt rond deze tijd naar een beschutte plek om te overwinte ren. Maar de hoornaars in het nest zijn momenteel nog volop actief. Ze vliegen druk af en aan en ze hebben onder en boven de zwa velzwam nieuwe gangen geknaagd waardoor ze het nest binnen gaan. Blijkbaar zonder enig besef dat het einde van de kolonie nadert... bare school hetzelfde, daar werd ik altijd ‘de Bounty’ genoemd.” Een belangrijk onderdeel van de voorstelling is het gesprek over het thema tussen de theatermaker en het publiek na afloop. Een dialoog. Niet over politiek, maar een open gesprek, zodat het invoelbaar wordt wat het betekent om met een kleur in Nederland te leven. „Inmiddels ervaar ik minder nega- tiviteit, omdat ik zelf bepaal wie ik ben en dat niet door anderen laat bepalen. Toch blijft het een zoek tocht, iets waar ik nog steeds in kan groeien.” Besef „In de voorstelling vertel ik verha len uit mijn jeugd, het publiek zal voelen dat er bij mij langzaamaan het besef komt, ‘is het wel ok dat ik iedere keer wordt gewezen op mijn huidskleur?’Als kleine jongen neem je alles voor lief, maar naarmate je ouder wordt, arcos Valster da Costa Ferreira ver- BflwH telt in ’t Beest in H Goes zijn eigen ver- M haal, dat van een jongen die geadopteerd is uit Bra zilië en opgroeit in Nederland. Een verhaal over zijn Hollandse ou ders, zijn voetbalvrienden en zijn oude klasgenoten. Over een jongen die heel graag ergens bij wil horen. Een jongen die met ie dereen kan opschieten, maar zich bij niemand echt op zijn gemak voelt. Zijn centrale vraag: Hoe houdt iemand die zwart is zich staande in een witte omgeving? „Mijn teamgenoten bij de voet bal noemden mij altijd ‘de neger’, dat vond ik toen heel normaal”, vertelt hij, terugkijkend op zijn jeugd in Dordrecht. „Inmiddels zet ik daar toch vraagtekens bij. Ook basisschoolvriendjes of vaders van vriendjes maakten regelmatig grappen over het feit dat ik zwart ben. Ik ben volledig volgens de Nederlandse school opgevoed, maar toch werd ik als ‘anders’ ge zien, puur door mijn huidskleur.” Het resultaat van al die erva- - Marcos Valster da Costa Ferreira Hoornaars op een zwavel zwam, foto chieljacobusse Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Grijs Gebied is een productie van de Jeugdtheaterschool Zeeland en is onderdeel van de Black Achievement Month, een jaarlijks evenement in ok tober dat Black Achievers’ (zwarte Nederlanders) en hun bijdrage aan de Nederlandse samenleving onder de aan dacht brengt. - Chiel Jacobusse Vanavond, 20.00 uur in Podium ’t Beest in Goes Hans Puik Middelburg Marcos Valster da Costa Ferreira vertelt in ’t Beest in Goes zijn eigen verhaal, dat van een jongen die geadopteerd is uit Brazilië en op groeit in Nederland, fotopr WOENSDAG 19 OKTOBER 2022 GO Ik bepaal nu zelf wie ik ben - •-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40