Vergrassing en verruiging stoppen het wandelen van duinen il 'WW F XgX iiws 4 Jhwst - VW De duinen werden niet als waardevolle natuur gezien, maar als slechte grond W' A ïx VERVOLG VAN PAGINA 3 speelt - stoppen dit proces. Het worteldek houdt het zand vast en gijzelt zo de duinen. Kan dat proces worden terugge draaid, in de 340 hectare die Oran- jezon meet? Het Zeeuwse Land- schap doet zijn best om de bos schages weer ‘op te rollen’, maar het is vechten tegen de bierkaai zolang er stikstof blijft komen. Er win Put kijkt, staande op een duintop, uit over een lege duin pan. In het stuivende zand heeft zich buntgras genesteld. De hel dergele lintbloemen van het big- genkruid steken hun kopjes op. „Je kunt het je bijna niet voorstellen, maar dit was helemaal begroeid met vogelkers”, zegt Put. Vijfjaar geleden zijn de graaf machines hier een maand bezig geweest om Amerikaanse vogel kers te rooien. Daarna werden schapen ingezet om de zaailingen op te eten. Jaren achtereen. Ook andere grazers dragen een steentje bij om het duin open te houden: konijnen, konikpaarden, Hereford- runderen en reeën. De oorspron kelijke bodem, een oude strand vlakte, ligt weer bloot: kalkrijk, vol schelpengruis en schelpen. Het hier. Castelijns loopt hier al acht tien jaar rond. Veldwerker Erwin Put nog veel langer. In het kantoor van Het Zeeuwse Landschap, bij de ingang van Oranjezon, hangen drie luchtfoto’s. Op de eerste, uit 1935, zijn overal witte plekken te zien: kaal zand. Op de tweede, uit 1950, zijn die nagenoeg verdwenen door de voortschrijdende stikstof- belasting. Toen al. Niet dat iemand daarmee zat. „De duinen werden niet als waardevolle natuur gezien, maar als slechte grond. Mensen haalden hout uit de duinen, als brandstof’, zegt Put. Hij wijst op derde plaat, met kanalen en een stuk bos: Op een gegeven mo- Schelpengruis Dit is hoe het eeuwen ging: kalk rijk zand, met piepklein schel pengruis, waait van de zee naar de duinen en brengt zo steeds weer nieuwe kalk. De wind waait het zand weer óp en weg, tot op het diepste punt van de valleien de vochtige onderlaag bloot komt te liggen die vlak boven het grond water zit. Daar ontstaat dan in het natte seizoen een natuurlijke plas. Het droge zand dat verder waait, vormt een nieuwe duintop. Dat is de dynamiek van het wandelende duin. Vergrassing en verruiging - een proces waarin de Amerikaanse vogelkers een belangrijke rol Vennetje Midden in de duinvallei houdt Castelijns halt. Grond- en regen water hebben een poel gevormd. Kristalhelder. In dit voedselarme vennetje krijgen algen geen kans. Een bruine kikker schiet schichtig tussen de zuurstofplanten in de plas, een torretje schrijdt over het wateroppervlak en kijk, daar vliegt een paardenbijter. Dit is de bio toop van de rugstreeppad, die elke lente hier zijn eieren legt. In de zo mer verdampt het water; daardoor leven hier geen vissen die de eie ren zouden kunnen opeten. Slim bedacht van de rugstreeppad. In de duinvallei, met hier en daar een enkel bosje, steekt zandzegge de kop op. Gras, mos en korstmos wisselen elkaar af. Zo hoort het, kan jaren duren voor de oorspron kelijke biotoop hersteld is, weet Castelijns. „Tien, dertig jaar kan het duren voor je een plant of dier weer ziet.” vogel die hier vroeger over het zand achter grote kevers en sprinkhanen aanrende, is al weg. Ook verdwenen, de grauwe klau wier, die zijn prooi op een doorn- tak prikt om hem op zijn gemak op te eten. Op de verzuurde en ‘vermeste’ duinen woekert de Amerikaanse vogelkers en verdringt de in heemse duinbeplanting. Toegege ven, ook inheemse planten als braam en brandnetel doen het goed op stikstof, maar die passen nog in het ecosysteem. Castelijns: „In zo’n typische duinhaag als hier langs de weg staat, leven honder den soorten. Of ze zijn er zelfs he lemaal afhankelijk van. Maar de Amerikaanse vogelkers? Daar heb ben maar een paar van onze Ne derlandse insecten iets aan. - ..«s,-JÉLisSs w Schelpen zorgen in de bodem van duinvalleien voor kalk, ook van belang voor vogels. In kalk- arme gebieden vormen zich geen stevige eierschalen en zijn de pootjes van jonge vogels soms te zwak om op te staan. Wannes Castelijns (I) en Erwin Put bij het poeltje in de natte duinval lei. De rugstreeppad is van zulke in de zomer droogvallende poeltjes afhankelijk voor zijn voortbestaan. - Wannes Castelijns, ecoloog Het Zeeuwse Landschap Schapen eten de zaailingen van de Amerikaanse vogelkers en voor komen zo dat een schoongemaakt stuk duin opnieuw begroeid raakt met de invasieve exoot. 7* - X ZATERDAG 15 OKTOBER 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52