M wv I - Jachtvliegtuig 77 jaar na Tweede Wereldoorlog opgegraven Psychiater: problemen met hechting door gebrek aandacht l 15 Jury: doodstraf Parklandschutter Lerarenopleiding is meer in trek Hardere straffen na protesten Iran Zorg voor vaste momenten waarop de telefoon er niet is te leggen en er helemaal te zijn voor je kind.” Wat is overmatig smartphone- gebruik? De psychiater, bestuurslid bij de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie, vindt dat daar best nog meer onderzoek naar mag plaats vinden. „Gewapend met deze ken nis kunnen dan gefundeerde aan- Schuldgevoel Overigens wil Van ’t Spijker ouders geen schuldgevoel aanpraten. „De smartphone is een niet meer weg te denken onderdeel van onze maatschappij geworden, dat soms juist ook een voordeel kan opleve ren in het contact met je kind. Denk aan een belletje om het welterusten te wensen of te ondersteunen bij een spannend slaapfeestje.” Alle ouders hebben volgens haar de instinctieve behoefte om een goede ouder te zijn. „Ik heb daar heel veel vertrouwen in. Dus ben ik gemotiveerd om ze mee te geven dat hun aanwezigheid en aandacht richting hun kind heel erg waarde vol is. Het helpt bij de hechting, die weer een blauwdruk vormt voor het latere leven”, zegt Van ’t Spijker. bevelingen gedaan worden om trent het schermgebruik van ou ders.” Toch heeft Van ’t Spijker nu al een belangrijke tip voor ouders: „Zorg voor vaste momenten waarop de telefoon er niet is.” ‘Beschermde tijd’noemt ze dat. „Tijdens het eten niet, tijdens het badritueel niet, tijdens het naar bed brengen niet. Maar ook: als je in de herfstvakantie naar Artis gaat met je kind en je zit te wachten op die trein, wacht dan ook samen met de kleine op die trein! Laat je telefoon in de tas en bekijk gewoon met je kind wat er op het perron allemaal te zien valt. De rafelrandjes van de tijd hoeven niet alsmaar te worden ingevuld.” rent is van aandacht. Dus zou ik ouders heel graag willen meegeven: je hebt goud in handen door je tele foon op belangrijke momenten weg Eigenlijk alle ouders hebben het beste voor met hun kinderen, weet Van *t Spijker. Maar ze is wel bezorgd. „Als hun telefoongebruik overmatig is, kan dat schade toe brengen aan hun jonge kind en mis schien zelfs problemen in de hech ting veroorzaken. Dat kan later pro blematisch zijn bij het onderhou den van gezonde relaties en het om gaan met tegenslagen en trauma’s.” Psychiatrische klachten kunnen dan eerder op de loer liggen. „Naar hechting is veel onderzoek gedaan”, legt Van ’t Spijker uit. „De belangrijkste voorwaarde is de fysieke en mentale aanwezigheid van de ouder. Ook moet die sensi tief zijn: op een goede manier de onmiddellijke behoefte van het kind kunnen opmerken, terwijl vooral baby’s, peuters en kleuters heel subtiel communiceren. Dan hoef ik niet te vertellen dat de smartphone een geduchte concur- TM «Wt ■K LEIDEN ENSCHEDE FOTO'S WOUTER BORRE, GINOPRESS FORT LAUDERDALE TEHERAN Ouders moeten hun telefoon wat vaker opzijleggen en echt contact maken met hun kroost. Overmatig bellen of appen in de buurt van jonge kinderen kan leiden tot psychische problemen op latere leeftijd, vreest psychiater Marjavan ’t Spijker, vicevoorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie. - Marja van t Spijker, kinder- en jeugdpsychiater Fors meer studenten hebben zich het afgelopen studiejaar ingeschreven voor een lera renopleiding. Dat meldt de Keuzegids hbo bij de publica tie van de nieuwe editie. Met name lerarenopleidingen van maatschappijvakken zoals geschiedenis, aardrijkskunde en economie zijn populairder geworden. De gids komt elk jaar uit, de huidige cijfers gaan over studiejaar 2021, dat tot september 2022 liep. Volgens de samenstellers is de stijging van het aantal stu denten dat in deze vakken docent wil worden bijzonder, omdat er in 2020 nog sprake was van krimp. Een jury in de Amerikaanse staat Florida heeft gisteren de doodstraf aanbevolen voor Nikolas Cruz, de schut ter die vorig jaar al bekende dat hij in 2018 op een school in de plaats Parkland zeven tien mensen doodschoot en zeventien anderen ver wondde. Het Openbaar Ministerie had de doodstraf geëist tegen de inmiddels 24-jarige Cruz. In Florida beslist de jury over de straf maat. Nu die besloten heeft dat Cruz de doodstraf ver dient, moet de rechter dat overnemen. Iraanse rechters hebben de opdracht gekregen om zwaarder te straffen nu het land worstelt met grote on rust, meldt het Iraanse pers bureau Isna. Deze straffen lij ken bedoeld voor mensen die betrokken zijn bij de protes ten. Gholamhossein Mohseni Ejei heeft als hoofd van justi tie rechters bevolen om geen ‘onnodige sympathie’ te tonen voor de ‘belangrijkste ele menten van de rellen’, citeert Isna. Iran heeft meer dan honderd mensen aange klaagd voor hun rol bij de pro testen, die veelal door de vei ligheidsdiensten met geweld worden neergeslagen. Edwin van der Aa Haarlem a Moeders zouden in de speeltuin ook kunnen spelen met hun kind en hun telefoon in de tas laten, fotogettyimages ‘Altijd op je mobieltje kan je kind schaden’ GO VRIJDAG 14 OKTOBER 2022 Leerlingen van een basis school nemen een kijkje bij de opgraving van een eenper soons jachtvliegtuig. In het laatste jaar van de Tweede Wereldoorlog stortte het neer in een weiland bij Enschede. Het toestel boorde zich 2 tot 3 meter in de grond. Vandaag wordt de opgraving van het vliegtuig afgerond. E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15