Wachtlijsten in zorg blijven lang H Zorgautoriteit pleit voor meer samenwerking ziekenhuizen che Nieuwsmedia Het aantal patiënten dat nog op een operatie wacht, schommelt tussen de loo.ooo en 120.000. Ziekenhui zen opereren net zo veel als vóór de Sommige patiënten kiezen er bewust voor om op de wachtlijst te blijven dige behandelcentra zien al 25 pro cent meer patiënten. Een analyse laat zien dat patiën ten voor een staaroperatie gemid deld bijna drie weken eerder te recht konden bij een zelfstandig be handelcentrum dan bij een zieken huis. Voor een nieuwe heup is de wachttijd gemiddeld acht weken korter en voor een vervanging van de knie gemiddeld bijna 8,5 week. Volgens de NZa is er nog ruimte voor meer samenwerking. Raaij makers: „Pas als zorgverzekeraars aangeven dat de ziekenhuizen en klinieken in alle regio’s om de tafel zijn gegaan en écht niet meer kun nen doen, geloof ik dat we de maxi male capaciteit benutten. Nu denk ik dat er best nog ruimte is om wachtlijsten in te lopen.” De NZa vermoedt dat de wacht lijsten voor een deel ook lang blij ven, doordat niet alle patiënten naar een andere zorgverlener wil len uitwijken. Raaijmakers: „Som mige patiënten hechten aan hun pandemie, maar het lukt niet om in te lopen op de uitgestelde opera ties. „Ik had de hoop en verwachting dat er de afgelopen maanden zorg was ingehaald, want met omikron belanden minder mensen in het ziekenhuis. Maar ik heb nu de in druk dat dit echt de maximale capa citeit in ziekenhuizen is”, conclu deert Karina Raaijmakers, directeur toezicht bij de Nederlandse Zorg autoriteit (NZa). Ziekenhuizen kampen met een aanhoudend hoog ziekteverzuim en vacatures waarvoor niemand te vinden is. „Daarnaast houden ze de wachtlijsten soms te veel voor zich zelf’, stelt Raaijmakers. Zelfstan- bekende ziekenhuis en zorgverle ner. Zij kiezen er bewust voor om op de wachtlijst te blijven.” Bart van Bezooijen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Urologie, verwacht dat de wachtlijsten een nieuw gegeven zijn. „Het verwachtingspatroon van mensen moet veranderen. Voor inhaalzorg is extra tijd, personeel en geld nodig.” Ook Bert van Drunen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC), verwacht niet dat de wachtlijsten zullen verbeteren. „Zolang ieder een die corona heeft thuis moet blijven, houden we dit probleem.” P13 16°c P16 Pk Egel heeft het zwaar c« De wachtlijsten voor operaties blijven onverminderd lang. Ziekenhuizen moeten meer met elkaar en zelfstandige klinieken samenwerken, vindt de Nederlandse Zorgautoriteit. Patiënten kunnen ook vaker uitwijken naar een andere zorgverlener. Weeroverzicht lange termijn: Egels hebben het moeilijk. Vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg heeft dit jaar al zeshonderd egels opgevangen. Een derde daarvan bleek niet meer te redden. Eén van de belangrijkste oorzaken is de droogte. „Als het droog is, is er nauwelijks voedsel voor de egel. Egels hebben daardoor heel laat nestjes gekregen. We krijgen nu heel veel meldingen binnen over jonge egels. De moeders zijn klaar om in winterslaap te gaan, waardoor de jongeren zelf op zoek moeten naar voedsel en vaak gaat dat fout”, zegt Coby Louwerse van De Mikke. - Karina Raaijmakers, NZa Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging woensdag 12 oktober 2022 Ellen van Gaaien Rotterdam/Utrecht pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws uni 8 II 711688 II 5555S4 II '2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1