M Aspirantenploeg jeugdbrandweer Zierikzee beste van Nederland 4 121-jarige club vernieuwt altijd, maar kijkt nu even terug Co de Jonge (82) bespeelde hooguit een zakkammetje toen hij in 1976 bij de muziek ging in Dreischor. De harmonie werd destijds fanfare. Daardoor ontstond een schreeuwend gebrek aan muzikanten. Muziekvereniging Crescendo viert, met een jaar uitstel door corona, za terdag 15 oktober het 120-jarig be staan. Dat gebeurt met het concert ‘Uit de oude doos’, waarvoor de mu zikanten hun favoriete nummers uit alle voorbijgaande jaren nieuw leven inblazen. Als oudste lid blaast De Jonge nu al jaren een stevige noot op de tuba (eufonium) mee. Hij zag de wereld veranderen. Maar bij Crescendo bleef al die tijd één ding hetzelfde. „De saamhorigheid is groot. Het is een heel sociale club.” De Jonge en zijn vrouw Loes maakten gouden tijden mee bij hun muziekvereni ging. Beiden zaten al tien jaar bij de toneelclub van Crescendo toen er een tekort aan muzikanten ont stond. Zierikzee verhuisden. „Het is een hechte vereniging. Iedereen trekt nementencommissie de kracht van Crescendo. Het drietal prijst dirigent Jeroen Schippers, die heel inspirerend is maar wel ‘iedereen in zijn waarde laat’. Ook voorzitter Riet van der Weijde is een topper, zegt het drie tal. „Ze kan delegeren maar weet ook alle touwtjes vast te houden. En ze denkt aan iedereen. Als iemand z'n grote teen gestoten heeft, komt De lichtjestour Stefan Knuijt componeerde speci aal voor de verjaardag van de mu- Als iemand z'n grote teen gestoten heeft, komt er al een kaartje. Dat is zo belangrijk in een club - Jeanine van Langeraad en Loes de Jonge den eindigen. Maar de jury dacht daar anders over.” er al een kaartje. Dat is zo belangrijk in een club.” Daarnaast bleef ook de 120-jarige dame zelf niet stil staan. Crescendo is allang niet meer een club van stijve uniformen, alleen maar zware marsmuziek en ernstige ge zichten. De club is altijd in ontwikkeling en elke uitvoering is weer anders. Bij het feestconcert zaterdag zijn bijvoorbeeld trompettist Hans de Munnik, die als gastheer optreedt, en zangeres Gwen van Oeveren van de partij. ziekvereniging het nummer ‘Prach tig DreisteP: een ode aan de monu mentale pracht in het dorp. Bezoe kers die parkeren op het terrein te genover museumboerderij Goe- manszorg kunnen op eigen houtje de lichtjestour richting Adriaans- kerk volgen, waarbij ze ook langs enkele van die monumenten ko men. Op naar een volgend jubileum? Als het aan Jeanine, Co en Loes ligt zeker wel. „Muziek is zo belangrijk. Ook voor de saamhorigheid op een dorp.” Het jubileumconcert ‘Uit de oude doos’ van Crescendo in de Adriaans- kerk in Dreischor begint om 20.00 uur. De beste Ook bij de ‘grote’ brandweer zijn ze apetrots. „We werden in Zierikzee door veel mensen opgewacht en ontvangen alsof we een superprijs hebben gewonnen. Dat is natuur lijk eigenlijk ook zo: we zijn de beste van Nederland.” De aspiran ten (16-18 jaar) uit Goes werden ze vende. Ook de Zierikzeese junioren (11- 15 jaar) lieten van zich horen. Zij werden bij de landelijke wedstrijd vierde. als bevelhebber optrad. Maar ook de finale hakte erin. Zijn ploeg moest als tweede voertuig aan de slag bij een middelbrand in een garagebe drijf waar nog een slachtoffer gered moest worden en twee branden ge blust. „Tijdens de wedstrijd is het echt toepassen wat je hebt geleerd.” Hoewel de grote lijn in aanpak hetzelfde is, kun je als brandweer- team de boel wel op een aantal za ken anders aanvliegen zonder dat je „We hebben als ploeg supergoed fout zit. Dus was het nu ook bij de samengewerkt en hebben met z'n finale tot het laatst toe spannend allen 120 procent gegeven”, zegt hij hoe er over de prestatie van de Zie- over de gevoerde strijd. Spannend rikzeese ploeg geoordeeld zou wor- was het wel. Den Breejen vond zelf den. „Voor mijn gevoel ging het he- vooral de voorrondes zenuwslo- lemaal niet zo super. Ik had ook pend, omdat hij toen voor het eerst nooit verwacht dat we zo hoog zou- Liever piccolo Loes speelde accordeon, maar kreeg een sax in haar handen geduwd. En Co („Ik had liever piccolo gespeeld, dat is niet zo zwaar") moest aan het eufonium. Hij was net een eigen jeugdherbergen en hielden een so- bedrijf begonnen, had het mega- listenconcours in de schuur van het druk én kon geen noot lezen. „Ik bedrijf van Co, toen er even geen ben er gewoon tussen gaan zitten dorpshuis in Dreischor was. Dat en spelenderwijs begonnen.” verenigingsleven vol reuring uit die Nooit hebben de twee ook maar tijd is niet meer. één seconde spijt gehad van hun Toch bleven de twee altijd trouw muzikale avonturen bij Crescendo, lid, ook nadat ze van Dreischor naar Ze speelden voor vier keer uitver kochte zalen en hosten met dorps genoten tot in de late uurtjes in het zich aan elkaar op. Het is gezellig en dorpshuis rond. „We hebben zo de saamhorigheid is nog altijd veel lol gehad. Het leefde volop, groot”, benoemen Co en Loes én Maar mensen hadden in die tijd ook Jeanine van Langeraad van de eve- niet zo veel anders.” Dankzij neef Frank, die in Ech- ternach woont, gaven ze ooit een concert op de markt midden in Luxemburg-stad. Ze sliepen in MAANDAG 10 OKTOBER 2022 SD Crescendo put uit oude doos ZIERIKZEE - Esme Soesman Het was stikspannend, maar ze hebben het geflikt. De aspiran tenploeg van de jeugdbrand weer Zierikzee is kampioen ge worden bij de landelijke brand- weerwedstrijden in Hoogeveen. Het is 22 jaar geleden dat de Zierikzeese aspiranten lands kampioen werden. Fantastisch, vindt bevelvoerder Elroy den Breejen (16) die prestatie. De aspiranten- en juniorenploeg van de jeugsbrandweer Zierik zee. Elroy den Breejen houdt de kampioensschaal vast. fotoioo%bas Esme Soesman Dreischor De vrouwen van Crescendo met dirigent Jeroen Schippers in hun midden. Links voorzitter Riet van der Weijde, derde van links (met bloe- menjasje) is Loes de Jonge en rechts gehurkt met bügel is Jeanine van Langeraad. fotokatjavannoort r.:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49