’s Heeren Loo praat nog eens met buurt over bouw M •■■'Trt hjJK 'Vtin lillw i jrr“ dl; 1 Middelburg lost woningnood bij jongeren op met bouw seniorenhuizen 5 1 j I I I lil III mil III Nog geen maatregelen tegen overlast O Verder van de weg af bouwen, gaat ten koste van tuinen voor cliënten De voorkeur voor nieuwbouw is ook beter voor de lange termijn, stelt Schonis. „Ja, sommige oude ren wonen te lang in hun huidige Het Collectief Groot Lammeren burg erkent dat het nemen van ver keersmaatregelen aan provincie en gemeente is. Dat de gemeente naar de provincie verwijst voor het ver lagen van de maximumsnelheid op de Bossenburghweg (N288) vindt Verhagen ‘te gemakkelijk’. „Vlissin- gen moet het niet laten bij een tele foontje, maar moet een officiële brief met argumenten sturen. We begrijpen dat snelheidsreductie niet binnen een paar weken is te re aliseren. Maar het duurt nog zeker twee jaar voor de gebouwen van ’s Heeren Loo er staan. Er is dus nog tijd.” Intussen moeten jongeren en star ters op de woningmarkt langer ge duld hebben. Pas als de ouderen huisvesting is uitgebreid, komen eengezinswoningen vrij en komt er weer beweging in de markt. Toch ziet Schonis het niet zo som ber in. „Middelburg bouwt de ko mende jaren nog veel nieuwe hui zen in de Mortiere, Essenvelt, Rit tenburg, Veerse Poort en Sint Lau rens. Daar zit ook al veel ouderen huisvesting in. Dus een deel van de starters kan wel degelijk meelif ten op de nieuwbouw die er al aan komt.” de weg te bouwen, omdat dat ten koste gaat van de grootte van tui nen voor cliënten. En wegbeheer- ders moeten eventueel maatregelen nemen tot het reguleren van ver keersdrukte op de N288 of het fiets pad langs de Zuidbeekseweg.” Met die aanpak wil Middelburg de woningmarkt uit het slop trekken. Want starterswoningen bouwen is onbetaalbaar geworden, zegt wethouder bouwen en wonen Rutger Schonis. Nieuwbouw is al gauw zo duur, dat jongeren de koopprijs niet kunnen betalen. Te gelijkertijd groeit de behoefte aan appartementen en huizen zonder trappen, want Middelburg ver grijst in rap tempo. Bouwen voor senioren is de be langrijkste opdracht voor Middel burg, blijkt uit de woonvisie die Schonis vrijdag heeft gepresen teerd. Het aantal jongeren neemt af en het aantal ouderen groeit juist. Daarom is er meer behoefte aan seniorenappartementen en zogenoemde ‘nul-tredenwonin- gen’: huizen zonder trappen waar alles gelijkvloers is. „Dat kunnen ook bungalows en patiowoningen zijn met een tuintje”, legt Schonis uit. met peiltekeningen, technische bouwtekeningen, maar zien dat we ons geen zorgen hoeven maken.” Verhagen en Wim Vader van CGL zijn blij dat vertegenwoordi gers van ’s Heeren Loo en de ge meente nog eens met hen om de ta fel willen. Ze hopen dat het gesprek leidt tot aanpassingen die nog in een definitief voorstel aan de raad kunnen worden voorgelegd vóór begin november, ’s Heeren Loo wil haar filosofie en plannen nog wel eens uit de doeken doen. Maar woordvoerster Marloes Lelieveld waarschuwt dat niet alle wensen even makkelijk in vervulling kun nen gaan. „Het is bijvoorbeeld moeilijk om gebouwen verder van zorgwoningen. „Wij willen niet verzeild raken in een welles-nietes discussie. We willen vooral bewij zen voor beloftes dat overlast voor omwonenden zoveel mogelijk wor den beperkt.” Want de toekomstige ‘overburen’ van ’s Heeren Loo zijn er nog niet van overtuigd dat ze geen overlast van onder meer geluid en schitte ring van zonnepanelen ondervin- Aanpassen dien, als de bewoner kort erna Behalve nieuwbouw is ook het overlijdt, belandt de traplift op de aanpassen van bestaande huizen milieustraat. Dat is zonde van het een mogelijkheid om tegemoet te geld”, zegt Schonis. komen aan de vraag naar ouderen huisvesting. Volgens de woonvisie zijn zeven op de tien huidige hui zen aan te passen aan de wensen van minder-validen. Toch kiest huis. Het is eigenlijk te groot voor Middelburg daar niet vol voor. wat ze nodig hebben en ze willen Dat is deels een financiële keuze, ook wel weg. Maar dan moeten er Aanpassingen zoals trapliften wel huizen zijn. Daarom moeten kunnen vergoed worden uit het we die bouwen”, zegt Schonis. geld voor maatschappelijke onder- „Daarnaast willen we een verhuis- steuning (Wmo), maar dat wordt coach aanstellen die ouderen kan te duur voor de gemeente. „Boven- helpen.” W 1 1 De leden van de commissie Ruimte discussieerden donderdag over de plannen van ’s Heeren Loo voor de bouw van een aantal paviljoens voor 96 cliënten met een verstande- den. Verhagen: „De gemeente en ’s lijke beperking. Tot teleurstelling Heeren Loo beweren dat bewoners van Mark Verhagen, een van de van de Strandwal op de eerste ver- woordvoerders van Collectief dieping niets zien of merken van Groot Lammerenburg (CGL), ver- zonnepanelen op de daken van pa- loren de commissieleden zich viljoens. Maar het terrein waar de vooral in technische details rondom paviljoens worden gebouwd, ligt de verkeersafwikkeling rond de iets lager dan onze wijk. Dus laat LuUUH Starters liften mee VLISSINGEN - René Hoonhorst r Jongeren kunnen moeilijk aan een huis komen. Toch gaat Middelburg geen starters- woningen bouwen, maar huizen voor ouderen. Als die gaan verhuizen, komen er uiteindelijk ook woningen voor jongeren vrij. Omwonenden praten binnenkort nog eens met zorggroep ’s Hee ren Loo en de gemeente Vlissin- gen over de definitieve uitvoe ring van te bouwen paviljoens langs de N288. Middelburg heeft tot 2040 3500 extra huizen nodig. Bestaande nieuwbouwwijken als Mortiere (foto), Essenvelt, Rittenburg en Sint Laurens tellen deels mee. fotosdirk-jangjeltema Gebruik van woningen door toeristen. Opkopen van huizen door speculan ten. Overlast door ar beidsmigranten. Middel burg roept al jaren om maatregelen en in de nieuwe woonvisie zouden ze ook staan, beloofde wethouder van bouwen en wonen Rutger Schonis (foto). Maar nee. Verder dan ‘oriënteren op’ en ‘werken aan’ zulke maatregelen is het col lege van B en W nog niet. Scho nis: „Het anti-speculatiebeding, de zelfbewoningsplicht en stren gere definities over de woonfunc- - Marloes Lelieveld, ’s Heeren Loo l /l* Maurits Sep Middelburg 'T'.’ 1)111 PM ZATERDAG 8 OKTOBER 2022 tie kunnen we morgen al in ft voeren als we willen, -1 maar daar zitten haken '1 1 en ogen aan. Want als a 1 we ze invoeren, moeten we ook toezien op de naleving en handhaven. Daar hebben we de mensen nu niet voor. Dus die moeten we dan aan nemen. Dat kost geld.” Toch maatregelen invoeren en al leen achteraf handhaven als er klachten komen, vindt Schonis niet verstandig. „Ik wil dit eerst met de raad bespreken. Daarom is de woonvisie op dit punt nog niet helemaal uitgewerkt.” - ...Vy -j- -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33