u Zeeuwsche Zoute is streek- producent ’22 Zeeuwse milieustraten kom je alleen nog maar op met een pas of QR-code Ook wegenbouwprojecten in het nauw 2 Het provinciebestuur trekt de portemonnee om een drastische verschraling van het busvervoer te voorkomen. En de Westerschelde Ferry koerst af op een verlies van 1 miljoen euro. Ookdaar moet geld bij. W: PZC.NL Overvallers op dak van juwelier Jongen gewond op school Als je busvervoer af gaat schalen, is dat zeer nadelig in dunbevolkt gebied Voor Zeeuwen blijft de toegang tot alle milieustraten gratis. Toch heeft het bestuur van samenwerkings verband OLAZ dit besluit geno men, omdat het huidige systeem (vrije toegang) het lastig maakt om bedrijven en niet-inwoners te we ren. Dat is een probleem, blijkt uit onderzoek. Want op de Zeeuwse milieustraten wordt twee keer zo veel afval per inwoner gebracht als elders in het land. Mede daardoor wordt de lande lijke doelstelling om jaarlijks per in woner maximaal 100 kilo restafval in te zamelen niet gehaald in Zee land. Een deel van het totaal aantal kilo’s restafval wordt namelijk be paald door het afval dat naar de mi lieustraten wordt gebracht. Naar verwachting zal dit na de invoering van de toegangscontrole 13 kilo la ger uitvallen per inwoner per jaar. Op verzoek van OLAZ heeft de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) huidige schepen. Bij nieuwe gaan de kosten voor brandstof en onder houd omlaag en is de veerdienst minder kwetsbaar. We verwachten Veerdienst Ook de Westerschelde Ferry heeft te maken met hogere kosten. Voor dit jaar was al een verlies voorzien van 500.000 euro. Dat wordt het cent van de reizigers mist bij een dienst die ternauwernood wel of niet onder water stond, moet er geld bij. Bij de Ferry hebben we ook te maken met gestegen brandstof kosten, hogere loonkosten en mate riaalkosten. Een van de schepen heeft herhaaldelijk in het dok gele gen." dubbele, door gestegen brandstof- en onderhoudskosten en minder reizigers. Er is onvoldoende eigen vermogen om dat op te vangen, dus past de provincie als eigenaar van de Ferry een half miljoen euro bij. „Net als bij het openbaar vervoer blijft het aantal in- en uitstappers onder het oude niveau", legt Van der Maas uit. „Als je achttien pro- De naweeën van corona en de toe nemende inflatie schieten gaten in de provinciebegroting. Die is op zich gezond, maar de provincie heeft moeten ingrijpen om te voor komen dat er buslijnen vervallen, dat de Westerschelde Ferry in het rood komt te staan, dat wegen bouwprojecten stil komen te lig gen, en dat automobilisten op kos ten worden gejaagd. Dat blijkt uit de Najaarsnota die donderdag in Middelburg is gepresenteerd. Buslijnen in gedrang Tijdens de coronapandemie maak ten veel minder Zeeuwen gebruik van de bus. De reizigersopbreng- sten zijn nog steeds niet op het oude niveau. Tot nu toe sprong het Rijk bij, maar volgend jaar is dat zeer de vraag. Daarom heeft de pro vincie 1,5 miljoen euro gereserveerd om een ‘grote terugval in het voor zieningenniveau te voorkomen'. De verwachting is dat er in 2024 nog veel meer provinciegeld naar Con- nexxion moet, omdat er anders buslijnen verdwijnen. „We hebben ervoor gekozen de kwaliteit van het busvervoer te handhaven", ver klaart gedeputeerde Harry van der Maas (SGP, vervoer). „Als je af gaat schalen, is dat zeer nadelig in dun bevolkt gebied.” gewonnen door met zeewater door drenkt in brand te steken. „Het is toch fantastisch dat er nu weer een zoutziede rij bestaat. We be gonnen met 25 kilo per maand. Nu zit ten we op 800 kilo zout per maand. Dat doen we nu met acht mensen.” De zaken gaan goed. Zeeuwsche Zoute is verkrijgbaar bij 400 verkooppunten in Nederland. Inmid dels is Clerx ook binnen bij een hore- cagroothandel. Clerx: „Ik verwacht dit jaar een omzet van 300.000 euro aan te tikken.” Als nummer twee bij de verkiezing eindigde melkvee houderij De Hee- renhoeve in Oost burg, die van een deel van de melk zuivel en ijs maakt. De twee streekpro ducten kregen bij de uitreiking in Mid delburg hun Zeker Zeeuws-certificaat. Het brons was voor Hierbas de las Du nas, een kruidenli- keur die is ontwik keld door Charlotte Pillen en haar part ner Syrco Bakker, chef van tweester renrestaurant Pure C in Cadzand-Bad. onderzoek gedaan naar toe gangscontrole op de milieustraten. Daarbij is gekeken naar mogelijk heden om slagbomen en paslezers te plaatsen. Behalve met slagbomen en pasle zers zal zo veel mogelijk worden ge werkt met een digitaal toegangs systeem. Via een QR-code of NFC- chip in de mobiele telefoon krijgt de bezoeker toegang. Voor huis houdens die niet digitaal kunnen werken, bestaat de mogelijkheid een fysieke pas aan te vragen, die eenmalig per huishouden gratis wordt verstrekt. Eigenlijk vindt Clerx dat de prijs af straalt op alle streek- producenten die in Zeker Zeeuws zijn verenigd. „Met een aantal werken we nauw samen. Daar mee verbreedt en verbetert de provin cie haar culinaire aanbod. Of je nu oesters kweekt, kip pen houdt of zout maakt, het is op zich aardig, maar het be langrijkste is dat on dernemers met iets beginnen.” Clerx begon in 2019 met de win ning van zout uit Oosterscheldewa- ter. Het bracht een oud Zeeuws am bacht tot leven, want in de middel eeuwen werd al zout sche vaartuigen wordt versneld. „We gaan het liefst morgen naar Geen bodemloze put elektrisch, maar we hebben ook te Volgens gedeputeerde Jo-Annes de maken met de afschrijving van de Bat (CDA, financiën) is de veer dienst geen bodemloze put, maar wordt er wel met argusogen naar gekeken. Nog dit jaar moeten de ac tuele brandstofprijzen worden ver- dat het kantelpunt, het moment dat rekend in de begroting. „Dan weten het voordeliger wordt om met we waar we aan toe zijn.” Een on- nieuwe schepen te varen in plaats derzoek naar vervanging van de van met de huidige, dichterbij huidige dieselschepen door elektri- komt. Dat gaan we onderzoeken.” VRIJDAG 7 OKTOBER 2022 PC Provincie trekt MIDDELBURG Oneens Gisteren: Ik vind vleermuizen prach tige beesten (1712 reacties) GOES MIDDELBURG - Harry van der Maas, gedeputeerde Zoutziederij Zeeuwsche Zoute is de Zeeuwse streekproducent van 2022. Het Bruse bedrijf van Christian Clerx won gisteren met afstand de online publieksverkiezing van de keurmerk- stichting Zeker Zeeuws. „Een mooie waardering voor mezelf en mijn team.” Christian Clerx van Zeeuwsche Zoute. FOTO DIRK-JAN G JELTEMA Stelling: Iedereen zou eten moeten geven aan mensen die het nodig hebben WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Een leerling van de CSW in Mid delburg is gister ochtend gewond geraakt bij een ongeluk. In eerste instan tie kwam er bij de hulpdiensten een melding bin nen van een steekpartij, maar daar bleek geen sprake van te zijn. Meerdere ambu lances rukten uit naar de school. „Er is geen op zet in het spel en ook geen sprake van een steekin- cident”, laat de politie weten. De afgelopen dagen waren er twee incidenten met een mes op de school. Daar heeft het ongeluk dus niets mee te ma ken. De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag vier mensen aange houden die wor den verdacht van een poging tot inbraak bij ju welier ’t Gouddoppertje in de Lange Kerkstraat in Goes. Woensdag al was gebleken dat er was inge broken bij de ju welier, die op dat moment geslo ten was. Omdat de politie ver moedde dat de daders terug zouden komen, hielden agenten het pand in de gaten, ’s Nachts kort na midder nacht bleek dat het vermoeden van de politie klopte. Vier man nen werden op gepakt. De Zeeuwse milieustraten krij gen zo snel mogelijk een toe gangscontrole en registratiesys teem. Zeeuwse huishoudens hebben voortaan een QR-code of toegangspas nodig. Uiterlijk volgend jaar moeten de syste men er staan. on m Eens Frank Balkenende Middelburg Ernstjan Rozendaal Middelburg - Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 30