Christenunie wil pakjesbelasting voor online-aankoop M I 3 Horeca zoekt naar duurzame terrasverwarmers, ‘blauwbekken geen optie’ il ■fl -^Tr Zodra iemand opstaat, gaat het kussen na 2 minuten uit Het plan van de coalitiepartij is dat er voor elke bestelling een vast be drag wordt afgedragen, naast een percentage van de waarde van de bestelling. De opbrengsten moeten Subsidies Verschillende gemeenten hebben al zo’n aanpak. Zo stellen onder andere Nijmegen, Oss, Amstelveen en Heemstede sinds kort subsidies be schikbaar voor ondernemers die wil len overstappen op bijvoorbeeld ver warmde kussens en dekens. Het bedrijf Sit Heat, dat warmte- Verzendkosten Het steekt hem bovendien dat veel grote bedrijven producten ook zon der verzendkosten toesturen, ter wijl één bestelling soms verspreid over meerdere ritten worden gele verd. „Terwijl het uit klimaatoog- punt veel beter zou zijn om het aan- ons virtuele winkelmandje afreke nen, moet een bezorger op pad. Zo’n bezorgbeweging heeft allerlei negatieve effecten, denk aan de uit stoot van CO2en onveilige verkeers situaties.” tal bezorgbewegingen te beperken door alles in één keer te bestellen. Of nog beter: gewoon op de fiets naar de dichtstbijzijnde winkel straat. Dan kunnen we ook afscheid nemen van de distributiedozen.” Ook de pakketjes van mkb’ers zelf zouden belast moeten worden, maar het ‘volume’ van die sector is kleiner, zegt Grinwis, en de op brengsten zouden dus wel moeten terugvloeien naar kleinere bedrij ven. Hij hoopt dat het kabinet in 2023 met een voorstel komt. de hogere energierekening, bena drukt hij, want zijn energiecontract loopt nog tot eind volgend jaar. „Ik vind dat je het in deze tijd echt niet meer kan maken dat je een gasheater aanzet. Er lopen mensen langs die misschien de energierekening thuis niet meer kunnen betalen. Dat je het hier wegbrandt, dat is niet oké.” Meer ondernemers hebben de gasheaters al verbannen, maar er zijn genoeg uitbaters die ze laten aan staan. Voor steeds meer gemeenten is dat not done, Haarlem en Utrecht spreken horecaondernemers erop aan als ze het opmerken. Een verbod zoals in Frankrijk, daar moet Wol- laert niet aan denken. Maar volgens hem is het een goede zaak als onder nemers erop gewezen worden hoe slecht de dingen zijn is én zij hulp krijgen om hun terras te vergroenen. ^B ^B aar in coronatijd ^B BB ^B verwarmde winter- «■sB terrassen een uit- WB B^V komst waren voor ^B de horeca, is nu de discussie of dat dit nog wel kan. Bij horecaondernemer Maarten Hinloo- pen uit Den Haag overheerst de schaamte. „Ik vond gasheaters al niet fijn en handig voor het milieu. En nu financier je er ook nog die afgrijse lijke oorlog mee”, zegt de eigenaar van zeven horecazaken op de Grote Markt in Den Haag. Tot een paar maanden geleden had hij gasheaters op zijn terrassen staan, nu zijn ze vervangen door een groe ner alternatief: de elektrische (infra rood) heater. Alleen de gasapparaten die aan de gevels hangen, zijn lastiger om te vervangen. Maar Hinloopen is vastberaden. De oorlog heeft hem een extra duwtje gegeven. Hij is niet de enige die overstag is gegaan. Ook ondernemer Bram Wol- laert (35), mede-eigenaar van café Van Puffelen en restaurant Sitio in Den Bosch, heeft recent de gashea- ters in de ban gedaan. Niet vanwege dan weer naar het midden- en kleinbedrijf, dat zucht onder de macht van ‘grote, soms internatio naal opererende webshops’, zegt ChristenUnie-Tweede Kamerlid Pieter Grinwis. „Steeds meer moe ten lokale winkels concurreren met de grote webshops. Het gevolg is dat het mkb de strijd steeds vaker lijkt te verliezen en dat onze winkelstra ten leeg komen te staan, terwijl be- zorgbusjes met pakketjes af en aan rijden. Deze bezorggekte kan en moet echt minder.” Grinwis: „Elke keer wanneer we Op steeds meer terrassen gaan de gasheaters in de ban. In deze tijd van hoge energieprijzen kunnen dit soort onzuinige apparaten niet meer, zeggen steeds meer gemeenten én horecaondernemers. Wordt het deze Winter blauwbekken op het terras? kussens en dekens verkoopt, profi teert daar stevig van. Inmiddels zijn al zo’n duizend horecazaken hiervan voorzien: van het luxehotel Okura in Amsterdam tot lunchzaakjes. En de aanvragen stromen binnen, vertelt Jeroen Diks. „Er lijkt wel gekte uitge broken onder horecaondernemers. Ze willen overstappen op een duur zamere oplossing.” De verwarmde kussens zijn in trek, omdat ze veel minder energie ver bruiken dan heaters. De elektrische heater verbruikt 1500 Watt, een gasheater 12.000 Watt, en een kussen 40 watt. Bovendien wordt met een kussen niet het hele terras verwarmd maar slechts één persoon. Diks: „Als een gast op een stoel of bank gaat zit ten, gaat het kussen aan. Het heeft sensoren en kan zich aanpassen aan de temperatuur van degene die plaatsneemt. En zodra hij opstaat gaat hij na twee minuten automa tisch uit.” Volgens Koninklijke Horeca Ne derlanders (KHN) hebben veel on dernemers daar wel oren naar, maar zitten sommige ondernemers finan cieel lastig. Ze hebben ingeteerd op hun reserves, moeten coronaschul- den terugbetalen en tegelijkertijd blijven investeren in hun zaak. Vol gens de KHN speelt het terras een be langrijke rol. „Want: hoe meer gas ten, hoe meer bestedingen en hoe meer omzet. Horecaondernemers maken daarom graag gebruik van ter rasverwarmers, waarmee ze het ter ras langer open kunnen houden. Te gelijkertijd zien ze ook wel in dat de gasheaters niet meer kunnen”, ver telt de horecakoepel. Of ze niet gewoon de elektrische heaters de deur uit moeten doen en gasten alleen kunnen voorzien van fleecedekens, dat is volgens de on dernemers Wollaert en Hinloopen geen optie. „De huidige energie prijzen zijn niet mals, maar dit is in elk geval groener en goedkoper”, stelt Hinloopen. Zijn heaters schakelen na een paar minuten automatisch uit en moeten met een druk op een knop geactiveerd worden. Mensen laten blauwbekken gaat niet gebeuren, zegt ook Wollaert. „We kijken of we buiten de elektri sche heaters nog kussens zullen aan schaffen. Het is een flinke investering maar we hoeven niet meteen het hele terras ervan te voorzien. We gaan het buiten wel gezellig maken, ook al hebben mensen hun winterjas aan.” A DEN HAAG Er moet een belasting komen op pakketjes die mensen bestellen bij webshops, zodat het aantal ‘vervuilende ritjes’ wordt terug gedrongen en er een einde komt aan de ‘bezorggekte’. Althans, dat vindt de Christenunie die wil dat het kabinet dit idee gaat on derzoeken. - Jeroen Diks, ondernemer - Tobias den Hartog Natasja de Groot Den Haag Bij café De Boterwaag in Den Haag schakelen de heaters na een paar minuten automatisch uit en moeten ze met een druk op een knop worden geactiveerd, foto frank jansen Jeroen Diks van Sit Heat met een van zijn succesproducten: een energiezuinig terraskussen dat opwarmt zodra je erop gaat zitten. FOTO KOEN VERHEI JDEN J Er moet een einde komen aan de ‘bezorggekte’, vindt de Chris tenunie. FOTO GETTY IMAGES Gasheaters onder vuur, opmars energiezuinige warmtekussens GO WOENSDAG 5 OKTOBER 2022 S M 'v A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3